Operácia šedého zákalu je jedna z najčastejších a najbezpečnejších očných zákrokov v súčasnosti. Pred operáciou je nutné navštíviť očného a praktického lekára a úspešne podstúpiť predoperačné vyšetrenie. Počas zákroku sa odsaje zakalená časť očnej šošovky z šošovkového puzdra a je nahradená novou vnútroočnou šošovkou. V nasledujúcom článku budete informovaní, ako postupovať pred operáciou, čo sa bude diať počas operácie a aké sú pokyny po operácii, aby sa zamedzilo vzniku prípadných očných komplikácií.
Očný lekár vykoná patričné vyšetrenia a odporučí vhodný typ vnútroočnej šošovky
Očný lekár berie do úvahy anamnézu, Vaše očné príznaky a zhodnotí typ, umiestnenie alebo fázu zakalenia šedého zákalu a skontroluje celkový zdravotný stav očí. Pokiaľ to pôjde, zmeria vnútroočný tlak a po rozkvapkaní očí zhodnotí stav očného pozadia. Nutné je podstúpiť biometrické meranie postihnutého oka, ktoré zmeria veľkosť vlastnej očnej šošovky, refrakčný stav oka a predozadnú dĺžku oka. Vďaka biometrii oka budú zistené potrebné parametre pre výpočet novej umelej vnútroočnej šošovky, ktorá bude implantovaná namiesto zakalenej očnej šošovky. Pomocou OCT očný lekár zistí podrobnejší stav sietnice a ich jednotlivých vrstvách. Vhodné je doplniť vyšetrenie o reliéfe rohovky. Na základe týchto vyšetrení očný lekár odporučí vhodnú metódu operácie a vhodný typ vnútroočnej šošovky.
Praktický lekár zhodnotí celkový zdravotný stav pacienta
Pred samotným operačným zákrokom je nutné navštíviť praktického lekára, ktorý vykoná interné predoperačné vyšetrenie vrátane podrobného súpisu anamnézy a odberu krvi. Rozhodne, či je pacient schopný podstúpiť operáciu vzhľadom na celkový zdravotný stav a vydá prípadné opatrenia potrebné na podstúpenie pred samotným operačným zákrokom. Správa o predoperačnom vyšetrení nesmie byť v čase operácie staršia ako 14 dní.
Aké sú hlavné dôvody pre operáciu šedého zákalu?
Hlavným dôvodom na podstúpenie operácie je závislé predovšetkým na obťažujúcej zníženej zrakovej ostrosti obmedzujúcej každodenné potreby postihnutej osoby a na prípadných ďalších celkových a očných chorobách. V dnešnej dobe nie je vhodné operovať už silne zakalenú očnú šošovku, pretože miera očných komplikácií počas operácie a po nej je potom vyššia.
Aké sú kontraindikácie operácie šedého zákalu?
Nie je vhodné zákrok odporučiť, ak by hrozili veľmi vážne operačné komplikácie alebo pri neštandardne narušených štruktúrach vnútroočných tkanív a to najmä u sietnice, u pokročilého zeleného zákalu alebo pri prebiehajúcom zápale v oku alebo krátko po ňom. Zlý fyzický alebo psychický stav postihnutého môže byť tiež prekážkou k operácii.
Pred operáciou je dôležité dodržiavať pokyny ošetrujúceho lekára
Pred operáciou do oka, ktoré bude operované, je vhodné kvapkať predpísané kvapky podľa odporúčania očného lekára. Pokiaľ užívate nejaké lieky, dohovorte sa vopred s lekárom o jeho užívaní v deň zákroku. Na operáciu je nutné vziať so sebou výsledky predoperačného vyšetrenia a odporúčania od lekára. V deň zákroku príďte nalačno a nepite. Pri závažných rodinných dôvodov alebo pri zdravotnej indispozícii, ako sú napr. horúčka, chrípka, infekčná choroba a pod., je vhodné informovať personál a ospravedlniť sa z operačného zákroku.
Súčasný priebeh operácie je rýchly a bezbolestný
Pacient je oblečený do operačnej zástery. Sestrička nakvapká do postihnutého oka kvapky na navodenie rozšírenia zrenice a utlmenie bolesti oka počas operácie. Pacient si ľahne na chrbát na operačné lôžko a pokrčí nohy, ktoré môžu byť podoprené vankúšom. Oko a jeho okolie je očistené roztokom dezinfekčnej látky. Tvár je prekrytá sterilným rúškom. Očné viečka sú po celú dobu operácie roztiahnuté a pridržané rozvieračom, aby nedošlo k prípadným komplikáciám počas žmurkania. Akýkoľvek pohyb tela, kašeľ alebo kýchanie je vhodné nahlásiť operatérovi, aby sa zamedzilo prípadným následkom. Počas operácie je možné cítiť jemný tlak v oku. Zákrok trvá zhruba 20 minút. Počas tejto doby bude operovaný neustále pod dohľadom snímača tepu a hladiny kyslíka v krvi. Operácia vo väčšine prípadov prebieha pomocou ultrazvukovej sondy, ktorá rozdrví a odsaje zakalený obsah vlastnej očnej šošovky. Do puzdra očnej šošovky sa voperuje umelá vnútroočná šošovka, ktorá sa v puzdre rozvinie do požadovaného tvaru. Počas operácie je do oka vstrekovaný viskoelastický materiál pre lepšie uchytenie vnútroočnej šošovky a zníženie následných očných komplikácií. Väčšina pacientov je operovaná technikou umožňujúcou operovať bez stehov, v iných prípadoch sa väčšinou používa jeden steh, ktorý sa odstraňuje za niekoľko týždňov po operácii. Po operácii je oko chránené krycím obväzom, prípadne je na oko priložená špeciálna loptička na zníženie tlaku v oku. Po odpočinku v kresle môže pacient v stabilizovanom stave a s poučením odísť najlepšie so sprievodom domov.
Môže sa počas operácie niečo stať?
Komplikácie vzniknuté počas operácie šedého zákalu sú minimálne, a ak sa objavia, tak sa väčšinou môže jednať napr. o prasknutie puzdra vlastnej očnej šošovky, poškodenie uchytenia závesného aparátu očnej šošovky, spadnutie očnej šošovky do sklovca alebo krvácanie pod sietnicou. Pri závažnosti komplikácie rozhodne operatér, aké budú ďalšie postupy.
Aká je vhodná pooperačná starostlivosť o Vaše oči
Po operácii je nutné používať očné kvapky podľa pokynov očného lekára, jedná sa väčšinou o antibiotiká a kortikosteroidy. Je nevyhnutné na operované oko nesiahať, nemnúť a chrániť ho pred úrazom. Je nutné vyhnúť sa na niekoľko týždňov fyzickej námahe, nič ťažké neťahať, silovo necvičiť, nepredkláňať sa a nestáť na hlave. Odporúča sa vyhýbať sa infekčným priestorom, ako sú nemocnice, poľnohospodárstvo alebo kúpanie vo verejných priestoroch. Nie je na mieste používať líčidlá a manipulovať s chemikáliami. Pokiaľ je operovaný citlivý na svetlo, je vhodné používať slnečné okuliare s kvalitným UV filtrom ako ochrana proti oslneniu a nadmernému slzeniu. Pri silnej bolesti oka je vhodné ihneď zájsť k očnému lekárovi. Dôležité je nevynechať pravidelné kontrolné vyšetrenia na zhodnotenie stavu operačnej rany, vnútroočnej šošovky a ďalších častí oka pre prípadné zachytenie pooperačných komplikácií. Prvá kontrola býva prvý deň po operácii, potom piaty deň po operácii.
Aké komplikácie môžu nastať po operácii?
Operačný zákrok je v dnešnej dobe relatívne bezpečný a bezbolestný. Pooperačné komplikácie väčšinou vznikajú na základe nedodržania odporúčaní očného lekára. Po niekoľkých dňoch až týždňoch môže dochádzať napr. k zvýšenému vnútroočnému tlaku, vzniku syndrómu suchého oka alebo môže vznikať filtrácia operačnou ranou. Pomerne častou reakciou je opuch rohovky prejavujúci sa zahmleným videním, tento stav sa väčšinou behom pár dní sám upraví. Najobávanejšou očnou komplikáciou je vznik ťažkého vnútroočného zápalu tzv. endoftalmitída vznikajúci väčšinou počas prvého týždňa po operácii. Tá sa vyznačuje stupňujúcou sa bolesťou a začervenaním oka, ďalej k nečakanému zhoršenému videniu ak opuchu spojivky a viečok. Po niekoľkých mesiacoch alebo až za niekoľko rokov sa môže vyskytnúť opuch centrálnej krajiny sietnice, odlúčenie sietnice alebo môže vzniknúť sekundárny šedý zákal. Pokiaľ operovaný pociťuje akúkoľvek neobvyklú očnú zmenu, nech sa bezodkladne dostaví k očnému lekárovi.
Kedy po zákroku uvidím ostro?
Ustálenie zrakovej ostrosti býva dosiahnuté väčšinou za niekoľko dní až 6 týždňov po zákroku, kedy je ukončený proces hojenia. Ak pociťuje dotyčný, že nevidí ostro do diaľky alebo do blízka, je vhodné, aby navštívil očného doktora a optometristu. Optometristi väčšinou zisťujú výskyt očných chýb, najčastejšie to býva astigmatizmus prejavujúci sa rozdvojením obrazu alebo zníženie zrakovej ostrosti s tieňom. Výnimkou nie je ani vznik myopie, hypermetropie alebo presbyopie. Postihnutí sa môžu sťažovať aj na tzv. haló efekt prejavujúci sa dúhovým svetlom okolo zdroja žiarenia. Tento jav môže byť vyvolaný niektorými druhmi vnútroočných šošoviek alebo môže vzniknúť vplyvom tvorby zakalenia šošovkového puzdra. V týchto prípadoch je vhodné nechať skontrolovať umiestnenie a stav vnútroočnej šošovky očným lekárom. Pri prítomnosti šedého zákalu na druhom oku, je druhé postihnuté oko operované väčšinou za 1-2 týždne od operácie prvého oka. Riadenie auta je vhodné až po operácii oboch očí a stabilizácii videnia.