Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

4 rady ako rozpoznať kvalitnú optiku

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Ak potrebujeme dioptrické okuliare, nie je problém zájsť do optiky. Na Slovensku totiž počet novootvorených optík rastie ako huby po daždi. Lenže nie každá optika spĺňa prísne kritéria, ktoré by nevyhnutne mala. Ako nájsť kvalitnú optiku, v ktorej nám poradia a nemusíme sa báť o svoj zrak?

Nápis Optika síce vidíme na každom kroku, ale pozor, aby ste nenarazili na amatérov, ktorí nemajú ani predstavu, čo to v skutočnosti znamená. Neodbornosť v tomto obore sa nevypláca, a tak si dobre rozmyslite, do akých rúk zverujete svoj zrak.

 

4 rady ako rozpoznať kvalitnú optiku

 

1. Kvalifikovaný personál

Kvalitná očná optika by mala zamestnávať vyškolených odborníkov s bohatými skúsenosťami z praxe. Mnohé optiky však toto zásadné kritérium nespĺňajú a siahajú po nekvalifikovaných ľuďoch, ktorí si prešli len určitým rýchlokurzom. Takíto zamestnanci väčšinou nevedia zákazníkovi odborne poradiť, čo môže viesť aj k poškodeniu ich zraku.

 

V kvalitnej optike by nemal chýbať optik, ktorý má nielen teoretické znalosti, ale musí byť manuálne a prakticky zručný. Poradí vám ako okuliare nosiť alebo ako sa o ne starať. Optik vás rozhodne nevyšetruje, ale vie poradiť, kedy je návšteva optometristu alebo lekára potrebná.

Optometrista je v podstate očný optik s vyšším stupňom vzdelania, ktorý vykonáva základnú starostlivosť o váš zrak. Je zodpovedný za to, aby vám zmeral dioptrické hodnoty pomocou prístroja, tzv. autokeratorefraktometra. Prístroj síce zmeria hodnoty vašich dioptrií, ale je nevyhnutné a veľmi dôležité subjektívne dokorigovanie. Pomocou skúšobnej obruby, precíznych očných testov a správnych otázok, na ktoré pacient odpovedá, dokáže optometrista s vysokou presnosťou určiť správne dioptrie. Veľkú rolu zohráva samotný pacient, ktorý svojimi odpoveďami naviguje optometristu a tým si v podstate určuje správne dioptrie sám.

FOKUS očná optika má zriadené aj pracoviská tzv. Zrakové centrá, kde nájdete všetko pod jednou strechou. Zrakové centrum je totiž spojenie očnej optiky a ambulantného zdravotníckeho zariadenia, kde nájdete očného lekára – oftalmológa. Sú vybavené špeciálnymi oftalmologickými prístrojmi, ktoré umožňujú vykonať preventívne prehliadky očí a tak predísť závažným očným ochoreniam.

 

2. Označenie prevádzok

Ak si nie ste istí, či je vami vybraná očná optika dostatočne kvalifikovaná, všímajte si nálepky na dverách. Optická únia Slovenska začala vyrábať nálepky s označením, ktoré vám napovedia, či do danej optiky vstúpiť alebo sa radšej zvrtnúť na päte. Optika, ktorá má takéto označenie, spĺňa kritéria odbornej a praktickej vzdelanosti personálu. Taktiež má materiálno technické a priestorové vybavenie, ktoré vyžaduje zákon. Touto nálepkou sú označené aj vybrané prevádzky FOKUS očná optika. Zoznam týchto prevádzok nájdete na http://www.optickaunia.sk/oznacenie-clenov-ous.

 

3. Referencie od známych

S výberom kvalitnej optiky vám pomôžu aj vaši známi, ktorí majú už nejaké skúsenosti s nosením dioptrií a návštevou očnej optiky. Ak boli spokojní so službami danej optiky, skúste ju navštíviť aj vy. Odbornosť personálu veľakrát rozoznáte aj sami podľa toho, ako reaguje na vaše otázky a či sú schopní vám kvalifikovane odpovedať. Keď máte pocit, že vám na všetko len pritakávajú, porozhliadnite sa po inej optike.

 

4. Široký sortiment

Kvalitná optika by mala svojim zákazníkom ponúknuť široký sortiment tovaru od dioptrických okuliarov, cez slnečné okuliare, kontaktné šošovky a ostatné príslušenstvo. Taktiež je dôležité, z akých materiálov sú vyrábané dioptrické sklá ako aj rámy. Kvalitná očná optika spolupracuje len s certifikovanými výrobcami a dodávateľmi.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul