Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Zrak po 40. rokoch vyžaduje sofistikovanejšie riešenie okuliarov a kontaktných šošoviek

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Odďaľujete si text alebo sa vám zdajú písmená v mobile malé a nedoostríte na ne, a preto ste si ich zväčšili? Mávate problémy s koncentráciou na palubnú dosku auta alebo počítač, z ktorého vás bolí hlava a ste z toho unavení? Zrejme sa u vás už vyskytuje tzv. presbyopia. Ide o prirodzený stav, kedy sa prejavuje fyziologický úbytok akomodácie. Teda očná šošovka stráca svoju elasticitu vplyvom jej starnutia a zväčšeného objemu a problém je aj v zníženej funkcii ciliárneho svalu, ktorý šošovku uvoľňuje alebo naťahuje na zaostrenie na rôznu vzdialenosť.

Pracujete na počítači alebo je vaša práca zameraná na bližšiu vzdialenosť a vaše doterajšie okuliare vám nestačia? Máme pre vás riešenie v podobe relaxačných alebo degresívnych okuliarových šošoviek.

Používate štandardné okuliare do blízka, ale vidíte s nimi horšie na počítač? Pravdepodobne sa vám posunuli dioptrické hodnoty. V tom prípade odporúčame nové meranie zraku, kde vám optometrista zmeria vaše aktuálne dioptrie do diaľky (videnie za volantom na vozovku, práca vo vonkajšom prostredí, bežné nosenie), blízka (mobil, tablet, tlačený text, písanie) a na strednú vzdialenosť (počítač , palubná doska auta, varenie, upratovanie, televízia). Je dosť možné, že dioptrické hodnoty do blízka sú slabšie a potrebujú navýšiť, ale sú napr. veľmi silné na počítač, pretože vzdialenosť na počítač je dlhšia ako do blízka.

Pre koho sú optimálnou voľbou relaxačné okuliarové šošovky? Relaxačné úľavové okuliarové šošovky Relaxsee od kvalitného japonského výrobcu Nikon je riešením pre namáhané oči v každom veku pri práci s modernými digitálnymi prístrojmi. Znižuje digitálnu únavu a ostatné prejavy namáhaných očí. Jej výhodou je dizajn, ktorý pri pohybe očí smerom nadol, napríklad pri čítaní znižuje napätie v očiach a umožňuje pohodlnejšie videnie do blízka.

A čo keď relaxačné okuliarové šošovky nevyhovujú vzhľadom k vyššej dioptrickej hodnote do blízka? Ideálnou voľbou sú tzv. degresívne okuliarové šošovky Home a Office alebo Soltes Wide od Nikon-u, ktoré zohľadňujú individuálne dioptrické hodnoty na strednú vzdialenosť a do blízka. Jedná sa o pracovné okuliare s dioptriami na počítač a blízko. Ich výroba je založená na jedinečných parametroch každého oka zvlášť a digitálneho výpočtu jednotlivých optických plôch. Na základe presného spracovania dát s plynulým nárastom dioptrických hodnôt do blízka umožňujú rýchly a jednoduchý návyk s ostrým a dynamickým videním s dostatočnou šírkou pri pohľade na počítač. Vďaka tomu umožňujú komfortné videnie bez námahy očí a záťaže chrbtice a zvyšujú pracovnú výkonnosť a to pri zachovaní správnej pracovnej ergonómie. To všetko za prekvapivo dostupnú cenu. Základným úspechom je okrem aktuálne nameraných dioptrií aj skvele padnúca okuliarová obruba s dostatočnou hĺbkou očnice pre čo najširšie videnie do blízka a na strednú vzdialenosť.

Uvidím v degresívnych okuliarových šošovkách aj za počítač alebo ďalej na niekoľko metrov? Niektoré druhy degresívnych okuliarových šošoviek dávajú možnosť vidieť aj za počítač a to maximálne do 1-4 metrov v závislosti od veľkosti dioptrickej hodnoty a veľkosti okuliarovej očnice. Tento druh je určený napr. pre manažérov, školiteľov alebo pedagógov.

Je vhodné riadiť auto s degresívnymi okuliarovými šošovkami? Pretože tieto šošovky sú prispôsobené na strednú vzdialenosť a blízko a nezohľadňujú ostré videnie do diaľky, tak sú na riadenie motorového vozidla nevhodné, pretože nie je na okuliarovej šošovke priestor na videnie do diaľky. Naopak oproti multifokálnym okuliarom umožňujú širšie a pohodlnejšie zorné pole predovšetkým na strednú vzdialenosť a do blízka a preto sú optimálnou voľbou ako druhý pár k multifokálnym okuliarom.

Pre koho sú teda tieto degresívne okuliarové šošovky ideálnou voľbou? Pre všetkých, ktorých profesia vyžaduje sústredenie na strednú vzdialenosť a na blízko, teda napr. účtovník, IT techník a programátor, odborná referentka pracujúca na počítači, predavačka, kaderník, manikérka alebo krajčír.

Máte dioptrie ako do blízka, tak do diaľky? Riadite aktívne auto alebo nevidíte ostro na televízii? Riešením sú multifokálne okuliare.

Aké benefity prinášajú multifokálne okuliarové šošovky? Ich vyššia obstarávacia cena, prináša investíciu do zrakového pohodlia, kedy nie je potrebné neustále prehadzovať niekoľko okuliarov. Okuliarové šošovky sú vyrobené z jedného materiálu, ktorý umožňuje hladký priebeh pohľadu medzi jednotlivými vzdialenosťami do diaľky, na strednú vzdialenosť a do blízka a to bez rušivých skokov obrazov. Prémiový rad japonských multifokálnych okuliarových šošoviek Nikon Presio Master Infinity sú vyrábané na základe individuálnych parametrov nositeľa a technických hodnôt okuliarových šošoviek a obruby na konkrétnom nositeľovi. Výroba týchto okuliarových šošoviek spočíva v precíznej progresívnej technológii tzv. aberačného filtra, ktorý eliminuje deformácie obrazu v okrajových zónach a binokulárnu optimalizáciu plôch. Presne vymerané hodnoty nositeľa a optimálne hlboká očnica môžu poskytnúť dokonalé videnie bez námahy očí s vysokým širokouhlým rozlíšením. Jedná sa o sofistikované estetické okuliarové šošovky vyrábané priamo na mieru. Sú vhodné na bežné nosenie, do práce, doma, na čítanie textu, na nákupy, do auta, na záhradu, na šport alebo do divadla.

Na čo si dať pozor? Treba si prvé týždne na multifokálne okuliare zvykať, to znamená naučiť sa cez ne pozerať, pretože na periférii je skreslenie, ktoré ale časom nebudete ani vnímať. Obozretnosť je na mieste aj pri chôdzi na schodoch, kedy je vhodné viac skloniť bradu k telu, aby oči videli ostrejšie na jednotlivé schody. S multifokálnymi okuliarmi nie je vhodné čítať poležiačky, pretože sa mení sklon očí a hlavy a progresívny koridor nezodpovedá tejto zmene sklonu. V tomto prípade je vhodné mať ešte jednoohniskové okuliare na čítanie, ak ste vášnivý čitateľ v posteli.

Ako si čo najrýchlejšie navyknúť na multifokálne okuliare? Odporúčame odo dňa vyzdvihnutia druhý deň ráno multifokálne okuliare nasadiť a nosiť celý deň bez zloženia (pri ťažkostiach je možné na pár minút odložiť a odpočinúť si) niekoľko dní v kuse a nestriedať a neporovnávať ich so staršími alebo požičanými okuliarmi. Pri pohľade do diaľky je ideálne sa pozerať horným dielom šošoviek, na strednú vzdialenosť prostredným dielom a do blízka sa pozerať cez spodný diel šošoviek. V prípade, keď sa treba pozerať do strán je najlepšie otočiť celou hlavou, aby pred očami bola plocha šošoviek v mieste progresívneho koridoru a nie mimo neho.

Vyhovujú všetkým multifokálne okuliarové šošovky? Pre niekoho nemusia multifokálne okuliarové šošovky vyhovovať pri celodennej práci na strednú vzdialenosť napr. pri práci na počítač, pretože na tú vzdialenosť majú užší progresívny koridor. Tu je vhodné zvoliť degresívne okuliarové šošovky, ktoré majú širšiu optickú zónu na strednú vzdialenosť a do blízka. Je určitá skupina ľudí, ktorá si na multifokálne okuliare zvyká dlhšie ako mesiac alebo nezvykne vôbec. Je vedecky dokázané, že ľudia majúci problém s vestibulárnym systémom nie sú vhodnou skupinou na nosenie multifokálnych okuliarov. Najčastejšie prejavy s poruchou rovnovážneho systému sú napr. problémy s rovnováhou, časté závraty, pískanie v ušiach alebo problémy so zrakovým zaostrením až rozdvojenie obrazu.

Aká je možnosť voľby multifokálnych okuliarových šošoviek? Multifokálne okuliarové šošovky môžu byť klasicky číre alebo samozafarbovacie s celou škálou povrchových úprav. Voľba správneho typu šírky progresívneho koridoru (najostrejšej optickej zóny) multifokálnych okuliarových šošoviek závisí napr. od toho, či už nosíte tieto okuliare alebo nie, ďalej na Vašu profesiu a výšku dioptrických hodnôt do diaľky a blízka.

Nosíte kontaktné šošovky, ale máte problémy so zaostrením do blízka?

Pokiaľ nosíte kontaktné šošovky, s ktorými už nevidíte do blízka a na strednú vzdialenosť tak ostro ako predtým, odporúčame, aby ste sa objednali na odborné vyšetrenie – aplikácia kontaktných šošoviek, kde optometrista zistí aktuálne dioptrické hodnoty do diaľky a do blízka a aký najvhodnejší typ multifokálnych kontaktných šošoviek pre vás je najlepšie. Vo FOKUS očnej optike ponúkame celú škálu kontaktných šošoviek SWITCH, kde z portfólia môžeme ponúknuť napr. jednodenné multifokálne kontaktné šošovky SWITCH Once multifocal alebo SWITCH Joy 1 day multifocal alebo mesačný variant SWITCH Premier multifocal.

Uvidím s multifokálnymi kontaktnými šošovkami na všetky vzdialenosti rovnako ostro a hneď? Aby ste s kontaktnými šošovkami boli maximálne spokojní, vytvorili výrobcovia kontaktných šošoviek precízne a prepracované individuálne optické plochy pre rýchlejší návyk a ostrejšie videnie na jednotlivé vzdialenosti. Z praxe kontaktológie ale viem, že nie je možné zaručiť pre všetkých nositeľov dokonale ostré videnie ako do diaľky, tak do blízka alebo na strednú vzdialenosť. Preto je dôležité vedieť, akú vzdialenosť jednotlivý nositeľ preferuje na základe podrobnej anamnézy a snažiť sa dosiahnuť najlepšiu ostrosť buď do diaľky, alebo do blízka, príp. na strednú vzdialenosť. Je celý rad nositeľov, ktorí s multifokálnymi kontaktnými šošovkami pracujú na strednú vzdialenosť napr. na počítač a sú so šošovkami spokojní. Doba návyku na multifokálne kontaktné šošovky je väčšinou so skúšobnými vzorkami 1-2 týždne s následnou odbornou kontrolou v kontaktných šošovkách. Tiež môžu nastať komplikácie pri kombinácii multifokálnych šošoviek so slnečnými okuliarmi, ktoré spôsobujú zväčšenie zreníc.

SWITCH Once multifocal – Prémiové jemné jednodenné kontaktné šošovky s malým množstvom silikónu a väčším podielom hydrofilnej zložky umožňujú efektívnejší transport kyslíka ako pri tradičných silikónoch hydrogélových šošoviek. Asférická predná plocha a široký výber odstupňovania prídavku do blízka podporujú optimálnu zrakovú ostrosť na všetky vzdialenosti bez námahy očí. Zaoblené okraje minimalizujú prípadné dráždenie šošoviek s okrajmi viečok. Šošovky poskytujú ochranu proti UV žiareniu a to s blokáciou 85% UV-A a 96% UV-B žiarenia.

SWITCH Joy 1 day multifocal – Ide o silikón hydrogélové kontaktné šošovky, ktoré poskytujú vynikajúci optický výkon s prirodzenou priepustnosťou kyslíka. Vyrába sa v dvoch stupňoch prídavku do blízka s centrálnou zónou do blízka. Zaoblené okraje minimalizujú prípadné dráždenie šošoviek s okrajmi viečok. Sú obohatené o UV filter blokujúci 98% UV-B a 78% UV-A žiarenia.

SWITCH Premier multifocal – Príjemné a zdravé nosenie exkluzívnych mesačných silikón hydrogélových šošoviek je založené na technológii z prirodzene zmáčavého a vysoko priedušného materiálu. Pretože neobsahujú žiadne zvlhčujúce látky a sú bez povrchových úprav, tak nemajú takú tendenciu vytvárať na povrchu usadzovania depozít. Vysoká priepustnosť kyslíka podporuje jasnejší, belší a zdravší vzhľad očí nositeľov. Vysoká kvalita videnia je založená na balančnej progresívnej technológii s optickým centrom do diaľky alebo do blízka v závislosti od výšky prídavku do blízka, dominancie očí a preferencie vzdialenosti.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul