Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

8. Október 2020 – Svetový deň zraku

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Vedeli ste, že Facebook je modrý, pretože jeho zakladateľ Mark Zuckerberg trpí farbosleposťou? Jediná farba pri ktorej vidí celé spektrum odtieňov je práve modrá. Zaujímavý fakt je, že farbosleposť postihuje hlavne mužov. Touto poruchou trpí asi 8% mužov, čo je zhruba každý dvanásty muž. Naopak ženy trpia zníženou schopnosťou vidieť kompletné farebné spektrum iba v 0,4% prípadov.
Na farbosleposť a iné poruchy zraku upozorňuje práve dnešný SVETOVÝ DEŇ ZRAKU, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia pravidelne vyhlasuje vždy na druhý štvrtok v Októbri.

Očné vady majú svoju príčinu v mnohých aspektoch. Za veľkou časťou z nich je na vine spôsob života, genetika, ale aj celkové starnutie populácie. Krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus sú najčastejšími príčinami, ktoré oční špecialisti každoročne diagnostikujú u viac ako polovice Slovákov. Veľa ľudí však neprikladá svojmu zhoršujúcemu sa zraku dostatočný význam, k očnému lekárovi nechodia a problémy so zrakom riešia často kúpou lacných okuliarov z drogérie či hypermarketu. Nie je to aj Váš prípad?
Poďme sa bližšie pozrieť na tri najčastejšie príčiny rozostreného zraku a pridružených bolestí hlavy, ktoré sú často príznakom nediagnostikovaných očných vád.

Krátkozrakosť (myopia)
Touto rozšírenou vadou trpí až tretina populácie. Ľudia trpiaci krátkozrakosťou majú problém zaostriť na predmety, ktoré sú vo väčšej vzdialenosti. Často sa prejaví už v školskom veku a väčšinou súvisí s rastom oka, kedy oko narastie do dĺžky, alebo má podklad v zvýšenom zakrivení rohovky či šošovky. Táto vada môže byť samozrejme objavená aj v neskoršom veku, avšak už okolo 25. roka života sa rast z pravidla zastaví. Krátkozrakosť sa dá riešiť okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami. Krátkozrakosť najčastejšie obmedzuje ľudí počas šoférovania, sledovania televízie alebo pri práci.

Ďalekozrakosť (hypermetropia)
Táto vada sa prejavuje veľmi rozostreným zrakom na blízko. Oko toho, kto trpí touto vadou býva príliš krátke, alebo má jeho optické prostredie menší lom, čo posúva ohnisko až za sietnicu. V mladosti sa vada nemusí vôbec prejaviť, pretože mladé oči majú ešte zvýšenú schopnosť zaostriť. Keď však oko neustále zaostruje, prejaví sa bolesť hlavy, očí, prechodne zahmlené videnie, únava a podobne. Ďalekozrakí ľudia väčšinou používajú výhradne iba okuliare (zhruba 65% z nich), ďalších 5% osôb postihnutých touto vadou používa šošovky a zvyšok zrak koriguje striedaním šošoviek a okuliarov.

Astigmatizmus
Veľmi často sa táto vada objavuje spolu s krátkozrakosťou či ďalekozrakosťou a je spôsobená nepravidelnosťami oka. Rohovka alebo šošovka nemá ideálne zakrivenie, ale je zdeformovaná do elipsovitého tvaru. Rozostrené videnie má človek trpiaci astigmatizmom na blízko aj do diaľky. Záleží na stupni vady. Astigmatizmus nemusí byť vo svojej podstate rozpoznaný, ale príznaky sa násobia v zhoršených svetelných podmienkach, kedy má človek väčší problém rozpoznávať drobné detaily.

Očné vady ako sú krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus sa dajú naozaj účinne riešiť. Človek sa nemusí trápiť celý život tým, že vidí rozmazane.
Naši oční špecialisti odporúčajú vyšetrenie zraku aspoň raz ročne. Objednajte sa na vyšetrenie zraku online v predajni a čase, ktorý vám najviac vyhovuje.

 

Objednať vyšetrenie zraku

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul