Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Ako správne vyčistiť okuliare – 1. časť

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Čistenie okuliarov je na prvý pohľad jednoduchá záležitosť, ktorú zvládne každý. Avšak správne čistenie okuliarov vyžaduje dodržiavanie viacerých postupov, vďaka ktorým budú vaše okuliare nielen čisté, ale vyhnete sa aj poškriabaniu šošoviek a rámov. Prinášame vám pár tipov, ako na to, či už ide o dioptrické alebo slnečné okuliare.


  1. Pred čistením okuliarov si najskôr dôkladne umyte a vysušte ruky. Uistite sa, že ste sa zbavili všetkých nečistôt alebo zvyškov krému na ruky. Použite klasické mydlo a čistý uterák, ktorý nepúšťa vlákna.
  2. Opláchnite okuliare pod jemným prúdom vlažnej čistej vody. Vďaka tomu sa z okuliarov zmyje prach a iné nečistoty, ktoré by neskôr mohli spôsobiť ich poškriabanie. Vyhýbajte sa však horúcej vode, ktorá by mohla poškodiť okuliarový rám a šošovky.
  3. Na každú šošovku naneste malé množstvo klasického čistiaceho prostriedku na umývanie riadu, ktorý neobsahuje zložku krému. Potom môžete začať s čistením, pomaly na okuliare aplikujte čistiaci prostriedok jemným šúchaním – čistite len prstami. Nevynechajte miesta, kde sa môže hromadiť prach a kožný maz, ako napríklad spodný okraj, kde sa stretáva šošovka s rámom, konce rámov (stranice), ktoré držia za ušami či nosné podložky (sedielka).
  4. Potom obe šošovky a rám poriadne opláchnite, aby na ňom neostali žiadne zvyšky čistiaceho prostriedku, ktoré by po vysušení rušili pohľad. Zostávajúce kvapky jemne zotrite najlepšie mikrovláknovou utierkou alebo čistým uterákom, ktorý nepúšťa vlákna. Môžete použiť aj bavlnenú utierku, ktorá je určená na čistenie jemného skla v domácnosti, musí byť ale dokonale čistá. Nečistoty, ktoré môžu uviaznuť vo vláknach, totiž môžu poškriabať šošovky.
  5. Šošovky opatrne skontrolujte. V prípade, že na šošovkách ostali šmuhy alebo pruhy, opláchnite okuliare ešte raz a proces vysušenia zopakujte. Ak nemáte možnosť vyčistiť okuliare týmto spôsobom (počas cestovania, pobytu v prírode, na festivale či koncerte), môžete použiť jednorazové čistiace obrúsky formulované výhradne pre použitie na okuliarové šošovky.
  6. Aj napriek uvedenému postupu odporúčame minimálne 1x za 3 mesiace navštíviť vašu očnú optiku, kde vám radi spravia kompletný servis, ktorý zahŕňa aj hĺbkové čistenie okuliarov ultrazvukom. Vo FOKUS očných optikách vám radi okrem servisu ukážeme niekoľko overených prostriedkov na čistenie šošoviek a správny postup pri čistení vašich okuliarov.

 

V druhej časti si povieme, ktoré chyby pri čistení okuliarov robíme najčastejšie a prečo by sme ich viac nemali opakovať.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul