Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Čo by sme mali jesť pre zdravie našich očí?

zdravie očí

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Oftalmológovia a odborníci, ktorí sa zameriavajú na nutričné ​​hodnoty obsiahnuté v potravinách a na ich vplyv na jednotlivé tkanivá očí sa zhodujú, že na podporu zdravia našich očí by sme mali mať jedálniček zameraný na pravidelný príjem listovej zeleniny, orechov, bobuľového lesného ovocia a rýb. Veľa týchto potravín obsahujú vitamíny, minerály, stopové prvky a predovšetkým antioxidanty, ktoré znižujú pravdepodobnosť vzniku napr. šedého zákalu, vekom podmienenej degenerácie sietnice, zeleného zákalu alebo syndrómu suchého oka. Vhodné je konzumovať potraviny čerstvé, sezónne a lokálne. Ideálne je potraviny striedať a mať čo najfarebnejší a najpestrejší jedálniček.

Očné vady vznikajú väčšinou na základe genetického podkladu, vplyvom nefyziologickej anatómie oka alebo vplyvom vonkajších faktorov, ako sú napr. dlhodobá práca na blízko, nedostatočná alebo žiadna korekcia súčasnej očnej vady, po úraze alebo po operácii očí. Na vznik očných chorôb majú zásadný vplyv celkový zdravotný stav, systémové ochorenia a ich liečba alebo alergia. Na pravdepodobnosť vzniku očných ochorení má vplyv náš životný štýl, pracovné prostredie, dedičná predispozícia, vek, hodnota očnej vady, kvalita a kvantita jednotlivých očných tkanív a ďalšie vonkajšie vplyvy (napr. úrazy a operácie očí, expozícia rôznych žiarení, požitie návykových látok). Kvalita zraku je tiež odrazom toho, čo prijímame, teda čo konzumujeme.

Listová zelenina obsahuje látky chrániace predovšetkým sietnicu pred oxidačným poškodením

Listová zelenina a repa obsahujú antioxidanty luteín a zeaxantín, ktoré telo nedokáže samo vytvoriť. Tieto látky, ktoré patria medzi karotenoidy, sa v oku najviac koncentrujú v sietnici v mieste najostrejšieho a farebného videnia v žltej škvrne. Tieto antioxidanty sú dôležitou súčasťou obranyschopnosti chrániacej proti prieniku škodlivému ultrafialovému a modrému žiareniu spôsobujúce urýchlenie procesov vedúce k vzniku šedého zákalu alebo vekom podmienenej makulárnej degenerácie sietnice. Odporúčame dennú konzumáciu šalátov alebo smoothies zo surového špenátu, kelu, brokolice, uhorky, ľadového šalátu alebo z paprík. Doprajte si tiež osvieženie s kolieskami uhoriek na zatvorené oči alebo na pleť pre účinnejšiu hydratáciu, v boji proti vzniku vrások alebo proti únave očí.

Orechy a semienka sú bohatým zdrojom množstva látok, ktoré majú priaznivý vplyv nielen na zrak, ale aj na srdce alebo na mozog

Orechy a semienka obsahujú glutatión, čo je najsilnejšia antioxidačná látka, ktorá dokáže detoxikovať bunky a zbavovať ich škodlivín. Glutatión nájdeme napr. v pistáciách, ľanových a chia semienkach, avokáde, sóji alebo v listovej zelenine. Mandle obsahujú minerály, ako sú napr. zinok alebo vitamín E, ktoré pomáhajú udržať bunky zdravé a predchádza napr. negatívnym biochemickým zmenám v očnej šošovke vedúcich k vzniku šedého zákalu. Vlašské orechy sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú priaznivý vplyv nielen na zrak, ale aj na srdce, znižujú hladinu cholesterolu v tele a podporujú duševnú pohodu. Pokiaľ nestíhate zobať jednotlivé oriešky či semienka, postačí z nich tyčinka na doplnenie energie.

Bobuľové lesné ovocie je cenným zdrojom látok na podporu celej orgánovej sústavy

Čučoriedky obsahujú antocyaniny s antioxidačným a protizápalovým účinkom, ktorý oi. upravuje a znižuje vnútroočný tlak na fyziologické hodnoty. Čučoriedky sú teda vhodnou podpornou medikáciou pri liečbe zeleného zákalu alebo proti vzniku šedého zákalu. Antokyaníny pomáhajú spomaľovať starnutie, pôsobia priaznivo proti tvorbe rakoviny as vitamínom A a vitamínom C zabraňujú rozvoju šerosleposti alebo chránia rohovku pred vysychaním a oxidačným stresom. Význam konzumácie čučoriedok nie je obmedzený len na zrak, ale podporuje aj správnu funkciu tráviaceho alebo močového systému, upravuje glykemické hodnoty alebo zmierňuje menštruačné bolesti. Podporu imunity a kostrového systému ponúknu aj napr. černice, maliny, ríbezle alebo jahody. Vhodné je striedať jednotlivé typy bobuľového ovce a konzumovať pol misky denne najlepšie v surovej a čerstvej podobe, prípadne v podobe sušenej.

Pravidelná konzumácia rýb má blahodarný účinok proti starnutiu sietnice alebo ako prevencia proti zápalom prednej časti oka

Strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny podporuje správnu stavbu bunkových membrán, a tým pomáha znížiť rozvoj niektorých očných ochorení, ako je napr. vekom podmienená degenerácia sietnice. Tieto látky obsahuje napr. losos, tuniak, treska, makrela, sardinky alebo pstruh. Konzumácia týchto rýb má tiež priaznivý vplyv na boj proti syndrómu suchého oka alebo pri ochorení očných viečok či pri degeneratívnych ochoreniach spojivky.

Veľký význam vitamínov pre podporu kvality zraku

Vitamín A obsiahnutý napr. v čerstvom mlieku, v pečeni, mrkve, paradajkách, v rybom tuku alebo v mäse pomáha predchádzať napr. očným infekciám a patologickým stavom (napr. zápal spojivky, vysychanie rohovky, pri stavoch syndrómu suchého oka), podporujú správnu funkciu svetločivých elementov sietnice pre ostré a farebné videnie alebo pôsobia ako prevencia proti získanej šerosleposti. Pri pravidelnej konzumácii potravín bohatých na vitamín A znížime riziko vzniku šedého zákalu alebo makulárnej degenerácie sietnice. Strukoviny, syry alebo mäso (napr. jahňacie, baranie) sú veľkým zdrojom vitamínu B a ďalších minerálnych látok, ktoré sú významnou súčasťou v boji proti svetloplachosti alebo cukaniu viečok. Citrusové plody bohaté na vitamín C pôsobia proti vzniku šedého zákalu alebo degenerácii na sietnici. Základom každej kuchyne by tiež mali byť potraviny ako cibuľa, cesnak alebo paradajky, ktoré obsahujú prírodné antioxidanty prospešné nielen pre oči, ale aj pre celé telo, sú prevenciou proti rakovine alebo na optimalizáciu hladiny cholesterolu. Naše telo potrebuje pre správnu funkciu zrakového nervu a pre zamedzenie tvorby makulárnej degenerácie sietnice či diabetickej retinopatii tiež vitamín D. Ten môžeme nájsť v tučných rybách (napr. losos, sardinky, ustrice), vo vaječnom žĺtku (vajcia z voľného chovu), v prírodných hubách alebo sa tvoria v koži po expozícii slnečného žiarenia.

Zásadné minerály pomôžu zastaviť cukanie viečka

Zemiaky alebo banány sú vhodné nielen na úpravu hladiny glykémie alebo na podporu zdravej funkcie očných tkanív a mozgu, ale vďaka veľkému obsahu draslíka má kladný vplyv na kardiovaskulárny systém alebo pomáhajú znížiť krvný tlak. Niekedy ich konzumácia pomôže dokonca zmierniť cukanie očných viečok. Horčík obsiahnutý v banánoch alebo v datliach, orechoch či vo varenom kuracom mäse, je dôležitým minerálom na relaxáciu očných svalov, zvlášť pri cmúľaní viečok, ďalej je nevyhnutný na produkciu sĺz alebo na znižovanie pravdepodobnosti vzniku zeleného zákalu. Jablká obsahujú celý rad prospešných látok, ktoré sú vhodné pri prevencii v boji proti srdcovému infarktu, ale tiež zásobujú telo energiou alebo posilňujú organizmus. Jablká pomáhajú ako prevencia proti šeroslepote a ďalšiemu zhoršeniu zraku. Naopak vysoké dávky železa alebo vápnika zvyšujú riziko vzniku zeleného zákalu.

Obmedzenie tučných a sladkých potravín

Vhodné je obmedziť prísun tučných (napr. nadmiera tučného mäsa, údenín, zemiačikov) alebo presladených nápojov a potravín (napr. cukríky, čokolády, sladké cereálie, presladené kompóty). Obzvlášť škodlivá je častá a pravidelná konzumácia rýchleho občerstvenia pripravená formou vyprážania na prepálených tukoch. Tieto potraviny majú vysoký glykemický index, ktorý sa môže stať rizikovým faktorom pre vznik kardiovaskulárnych ochorení, a ich konzumácia môže viesť k vzniku alergií, ekzémov alebo páleniu záhy. Zvýšená hladina cholesterolu v tele môže spôsobovať zmeny na sietnici alebo na prednej časti oka. Zladiť by sme mali minimálne a najlepšie prírodnou formou napr. medom, sirupom alebo datľami. Umelé farbivá očiam tiež neprospievajú.

Prevencia je základ

Dôležité je chodiť na pravidelné vyšetrenia očí k očnému lekárovi, aby sa prípadne podchytila ​​očná vada včas, a bola tak menšia pravdepodobnosť poškodenia zraku. Vhodné je sledovať stav a správanie svojich očí, kde nám mnohokrát pomôžu určité príznaky a očné problémy, ako je napr. rozmazané videnie na určitú vzdialenosť, rozdvojené videnie, bolesť očí, nadmerné slzenie, začervenané oči alebo výtok z očí a pod.

Zdravie našich očí a celého tela je podmienené dostatočným príjmom tekutín, hlavne vody, a pravidelnou konzumáciou zdravých potravín. Obzvlášť dôležitý je aj dostatočný spánok, minimalizácia stresu, absencia užívania návykových látok (napr. fajčenie, alkohol, drogy) a obmedzenie práce s digitálnymi prístrojmi a kontaktu s infekčným prostredím a chorými ľuďmi. Podporiť zdravie našich očí môžeme aj tým, že budeme nosiť správnu korekciu v okuliaroch a kontaktných šošovkách s ochrannými filtrami, alebo budeme pracovať pri dostatočnom osvetlení. Vhodné je venovať pozornosť správnej hygiene očí a viečok s prípadným používaním očných kvapiek. Pri slnečných dňoch by sme mali používať slnečné okuliare s kvalitným UV filtrom, pokrývku hlavy a ochranné krémy na pokožku. Pomáhať môžu aj potravinové doplnky, ale dôležitá je ich kvalita a pravidelnosť užívania.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

zdravie očí
Zrakopédia

Čo by sme mali jesť pre zdravie našich očí?

Oftalmológovia a odborníci, ktorí sa zameriavajú na nutričné ​​hodnoty obsiahnuté v potravinách a na ich vplyv na jednotlivé tkanivá očí sa zhodujú, že na podporu…

Zrakopédia

Porucha farbocitu zaťažuje viac mužov

Najfarebnejšia a najimpozantnejšia je príroda na jeseň, kedy lístie mení svoju štruktúru a farbu a my sa môžeme tešiť na pestrofarebnú krajinu ako z obrázku….

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul