Na základe najnovšieho interného výskumu bolo zistené, že očnú optiku FOKUS navštevuje až 60 % zákazníkov s poruchou videním do blízka. Čo sa s očnou šošovkou deje a prečo sa stav s pribúdajúcimi rokmi zhoršuje? Čo Vám môže ponúknuť FOKUS optika na zlepšenie Vašich očných problémov do blízka?
Očná šošovka v oku s pribúdajúcim vekom mení svoju štruktúru a neumožňuje kvalitne zaostriť do blízka ako predtým
S pribúdajúcimi rokmi sa mení telo a mení sa aj funkcia očnej šošovky. Po štyridsiatich rokoch dochádza k tomu, že oko nezaostrí do blízka tak, ako predtým a môžu nastať nepríjemné komplikácie. Medzi najčastejšie prejavy straty funkcie očnej šošovky patrí oddialenie textu, únava alebo bolesti očí. Tento stav sa nazýva presbyopia alebo vetchozrakosť. Jedná sa o fyziologický úbytok akomodačných schopností, tj schopnosť vidieť ostro predmety do blízka, pretože sa posúva tzv. blízky bod smerom od oka. Príčinou je znížená pružnosť očnej šošovky, zvýšený jej objem a postupné tvrdnutie šošovkovej hmoty. Presbyopia sa s vekom zhoršuje a je možné ju riešiť okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami. Výborne poslúžia okuliare z očnej optiky FOKUS a to napr. okuliarmi na čítanie, pracovné okuliare alebo multifokálne okuliare na videnie na všetky vzdialenosti. V prípade nosenia kontaktných šošoviek sú ideálnou voľbou multifokálne kontaktné šošovky SWITCH.
Odďaľovanie textu a rozmazané videnie sú častými príznakmi presbyopie
Prvým príznakom prejavu presbyopie je neostré videnie s predlžujúcou sa čítacou vzdialenosťou mobilu, knihy alebo novín. Problém ale môže nastať aj navliekanie nite do ihly. Automaticky nastáva oddialenie textu ďalej od očí, ktorý dočasne a čiastočne pomôže upraviť ostrosť do blízka. Avšak pri nedostatočnom osvetlení do blízka dochádza k zhoršenej zrakovej ostrosti a oči nie sú schopné kvalitne zaostriť do blízka. Neskôr sa zhoršuje zaostrenie na pracovnú vzdialenosť napr. na počítač. Zhoršená je schopnosť preostrenia medzi videním do diaľky a do blízka, kedy môže dôjsť k zahmlenému alebo prechodnému videniu. Na vine sú tiež očné ciliárne svaly naťahujúce alebo povoľujúce očnú šošovku podľa vzdialenosti ostrenia, ktoré sú viac zaťažené a rýchlejšie sa unavia. Postihnutý má pocit únavy a bolesti očí, ktoré môžu spôsobiť bolesť hlavy a nakoniec sa môže vyhýbať práce alebo činnostiam do blízka.
Nástup presbyopie sa môže prejaviť skôr alebo neskôr v závislosti na očnej vade do diaľky
Prejavy presbyopie sú tiež závislé od prítomnosti očnej vady do diaľky. Ak trpíte hypermetropiou alebo ďalekozrakosťou (plusové dioptrie do diaľky) a nenosíte okuliare do diaľky, príznaky presbyopie sa prejavia skôr. Ak nosíte okuliare do diaľky pri ďalekozrakosti, tak Vám okuliare čiastočne pomôžu s ostrením na väčší text, ale menší text už Vám bude robiť problémy pri čítaní. Pri myopii alebo krátkozrakosti (mínusovej dioptrie do diaľky) Vám niekedy môže čiastočne pomôcť jednoduchá pomôcka (v závislosti na hodnote krátkozrakosti a vzdialenosti) a to, keď si zložíte okuliare pri činnostiach do blízka. Ale aj tak, nemusí byť obraz ostrý. V prípade astigmatizmu (stav, kedy je najčastejšie prítomná rôzne zakrivená rohovka) sa môže prejaviť presbyopia hmlistým videním do blízka s prípadným rozdvojením obrazu alebo tzv. duchmi. V každom prípade je vhodné sa objednať na odborné meranie zraku, kde Vám optometrista s očným optikom na základe vyšetrenia odporučí najvhodnejší typ okuliarových šošoviek.
Optometrista vo FOKUS optike zistí Váš prídavok do blízka
Presbyopia sa koriguje plusovou dioptriou zvanou adície alebo prídavkom do blízka, ktorý sa pripočíta k očnej vade do diaľky, ak nejaká je. Vo väčšine prípadov optometrista zistí, že klient trpí aj malú refrakčnú skrytú vadu do diaľky, ktorú väčšinou nevnímate, ale jej prítomnosť môžete pocítiť napr. za zhoršených svetelných podmienok alebo pri únave alebo ku koncu dňa. Veľkosť prídavku do blízka sa obvykle pohybuje od + 0,50 do + 3,00 dioptrií. Medzi najčastejšie hodnoty prídavku do blízka boli zistené hodnoty + 1,00, + 1,50 alebo + 2,00 dioptrie. Veľkosť hodnoty adície je ale rôzna a závisí od viacerých faktorov, ako je napr. čítacia vzdialenosť, veľkosť textu alebo podľa stavu funkcie očnej šošovky a ochabnutia ciliárnych svalov. Obvykle sa prídavok do blízka určuje zo vzdialenosti 33-40 cm. Pokiaľ je potrebné zistiť dioptriu na pracovnú vzdialenosť – najčastejšie na monitor počítača – vymeriava sa individuálne podľa ergonomických parametrov a najmä podľa vzdialenosti od monitora počítača. Presbyopia sa s pribúdajúcimi rokmi zhoršuje a zvyšuje sa aj hodnota prídavku do blízka.
Ako možno riešiť presboypiu vo FOKUS optike?
Najčastejšou pomocou pri prejavoch presbyopie sú okuliare na čítanie, ktoré Vám umožnia lepšie doostriť do blízka a zároveň Vám poskytujú úľavu. S nimi si už oveľa lepšie prečítate SMS v mobile, jedálny lístok alebo si prečítate svoju obľúbenú knihu bez nepríjemného žmúrenia, rozmazaného videnia, odďaľovania textu alebo bolesti očí. Pokiaľ navyše trpíte očnou chybou do diaľky, je riešenie aj pre Vás. Multifokálne okuliarové šošovky od veľmi kvalitného japonského výrobcu NIKON Presio Power Infinite alebo Presio Master Infinte sú ideálnou voľbou, ktoré Vám umožnia plynulé videnie medzi všetkými vzdialenosťami, ako do diaľky, do blízka, tak aj na strednú vzdialenosť. Navyše rieši aj nepríjemné prehadzovanie okuliarov medzi jednotlivými vzdialenosťami. Pre nositeľov, ktorí pracujú s počítačmi viac ako 3 hodiny denne, sú najvhodnejšie pracovné okuliarové šošovky, ktoré umožnia širšie videnie na pracovnú plochu ako pri multifokálnych okuliarových šošovkách a navyše zabezpečujú správnu pracovnú ergonómiu.
Skvele tiež poslúžia multifokálne kontaktné šošovky SWITCH, s ktorými uvidíte ostro ako do diaľky, tak do blízka alebo aj na pracovnú plochu. Kontaktné šošovky SWITCH poskytujú neobmedzené videnie a oproti okuliarom ponúkajú pohodlie, pretože Vás nebude trápiť prípadné obťažujúce schádzanie okuliarov alebo zahmlenie okuliarových šošoviek pri zmene prostredia a pod. Kontaktné šošovky sa hodia skvele nielen na šport, ale aj do práce, v aute alebo do prírody či do prírody divadla.
Nie je vhodné používať okuliare zakúpené mimo optiku, pretože nezohľadňujú individuálne parametre očí ako je napr. rozstup zorničiek od nosa, rozdielne dioptrie medzi pravým a ľavým okom a nie sú vyrobené z kvalitného optického materiálu. Tieto okuliare môžu spôsobovať zvýšenú únavu, ťah alebo cukanie očí, rozdvojené videnie alebo bolesť hlavy.
Neviete si rady, ako riešiť problém s doostrením do blízka alebo aj do diaľky? Objednajte sa na vyšetrenie zraku do očnej optiky FOKUS a prenechajte starostlivosť o Váš zrak odborníkom.