Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Čo môže negatívne ovplyvňovať výsledky pri meraní zraku a na čo brať ohľad pri aplikáciách kontaktných šošoviek?

Zdieľajte príspevok

V praxi sa optometrista stretáva surčitými situáciami, ktoré môžu meranie zraku negatívne ovplyvňovať. Na meranie zraku je potrebné vyhradiť dostatočný čas a prísť v dobrej kondícii. Viete, že večer by sa nemal zrak merať z dôvodu únavy očí, kedy sa môže namerať viac dioptrií ako je potrebné? Viete, že naozaj nestačí vybrať kontaktné šošovky z očí minútu pred meraním zraku, pretože rohovka nemá dostatočný čas na úpravu zakrivenia ovplyvňujúcu celkový refrakčný stav oka? Čo teda môže negatívne ovplyvňovať presnosť merania zraku?

Je nutné sa na vyšetrenie objednať?

Meranie zraku trvá obvykle 20-30 min. Aby ste mali istotu, že na Vás bude mať optometrista vo FOKUS optike patričný čas, je vhodné sa na meranie zraku objednať a to buď osobne v danej očnej optike alebo cez rezervačný systém, eventuálne telefonicky alebo e-mailom. Cena merania je závislá od typu merania, ktoré si viete pri objednávaní termínu vybrať. Cena štandardného merania je 25 € a pri kúpe korekčných okuliarov sa táto cena odráta od ceny nových okuliarov. Je vhodné si na vyšetrenie vziať so sebou aktuálne nosené okuliare alebo aj tie, ktoré Vám nevyhovujú alebo prípadne lekársku správu od očného lekára.

Prečo nestačí len prístrojové meranie?

Vo FOKUS optike Vás optometrista zmeria na prístroji zvanom autorefraktormeter, ktorý orientačne zmeria dioptrie do diaľky. Toto meranie trvá krátko a približne odhalí, akou refrakčnou chybou trpíte. Najdôležitejším okamihom merania je presné domeranie Vašej očnej vady pomocou sady skúšobných skiel a skúšobnej obruby, tzv. sklíčkovaním. V niektorých našich pobočkách FOKUS optik sa môžete stretnúť aj s najmodernejšou podobou domerania pomocou prístroja so zabudovanými sklami s názvom foropter. Dioptriu si v podstate určíte Vy tým, že optometristovi oznámite, kedy vidíte písmená ostro a komfortne. Pokiaľ nevidíte ostro na čítanie je potrebné najskôr preveriť, ako kvalitne vidíte aj do diaľky, pretože dioptrie do diaľky ovplyvňujú výslednú dioptriu do blízka. Až potom Vás optometrista zmeria na čítanie, prípadne na pracovnú vzdialenosť, ktorá sa môže líšiť od vzdialenosti na čítanie, preto je dôležité optometristovi povedať, kde a ako budete  nové okuliare používať.

Prečo je potrebné pred meraním zraku vybrať kontaktné šošovky aspoň 2 hodiny?

Pri aktívnom nosení kontaktných šošoviek je najlepšie nenosiť ich niekoľko dní pred vyšetrením a hlavne v deň vyšetrenia. Pokiaľ to inak nejde, je potrebné vybrať kontaktné šošovky aspoň 2 h pred tým, než nositeľ vstúpi do vyšetrovacej miestnosti a prísť v okuliaroch (ak nejaké máte), aj keby boli slabšie dioptrické hodnoty. Prečo nestačia šošovky vybrať zoči pár minút pred vyšetrením? Pretože pri nosení kontaktných šošoviek vplyvom jej pohybu a jej tlaku na oko môže dochádzať k zmenám zakrivenia polomeru krivosti rohovky, ktoré môže ovplyvňovať celkový refrakčný stav oka. Tento čas je potrebný, aby sa rohovka vrátila do svojho prirodzeného stavu bez prítomnosti kontaktnej šošovky a aby aktuálne zmerané dioptrie zodpovedali dioptrickým hodnotám v  okuliaroch, ktoré sa následne dajú matematicky prepočítať do dioptrií zodpovedajúcej hodnote v kontaktných šošovkách.

Prečo by sa nemal merať zrak večer?

Väčšina ľudí pracuje cez deň a večer je už po celodennej práci unavená. Únava sa na našom tele môže prejaviť často väčšou námahou očí, zníženou frekvenciou žmurkania a to môže spôsobiť suchosť očí, ich podráždenie a začervenanie. Pri únave majú oči tendenciu zapojiť viac očné svaly a tzv. si hovoria o viac dioptrií. Preto by zodpovedný optometrista nemal ponúkať meranie večer napr. po 19h a nemal by merať klienta, ktorý javí známky únavy a nesústredenia. Pozor! Pokiaľ ste málo spali, ste chorí (napr. prechladnutie, chrípka, užívate antibiotiká, ste po očkovaní a pod.) alebo máte za sebou výdatný alkoholový večierok alebo ste po požití väčšieho množstva návykových látok, odložte prosím meranie zraku, až budete vlepší kondíciu.

Môže optometrista rozkvapkať oči?

Cykloplegické lieky spôsobujú rozšírenie zrenice, ktoré umožňuje očnému lekárovi lepšie pozorovať stav vnútornej časti oka, najmä, dúhovky, šošovky a sietnice. Najčastejšie sa cykloplégia používa u detí a dospelých na uvoľnenie stavu akomodácie aby bolo možné zistiť skutočnú mieru refrakčnej chyby v oku, pokiaľ nie je možné zmerať aktuálny refrakčný stav očí za bežných podmienok. Rozkvapkávať oči môže podľa zákona na Slovensku a v Českej republike iba očný lekár a to z niekoľkých dôvodov. Cykloplégia je krátkodobé ochabnutie svalov riasnatého telieska a znemožňuje oku akomodovať, tj. prispôsobovať sa a zaostrovať na bližšiu vzdialenosť. Po cykloplégii je nevhodné šoférovať auto, a pri pobyte vonku alebo pri obťažujúcom svetle je vhodné používať tmavé slnečné okuliare s kvalitným UV filtrom na zmiernenie pocitu oslnenia a svetloplachosti. Ďalším dôvodom, prečo nemá v kompetencii optometrista rozkvapkávať oči je, že optometrista môže vyšetrovať klientov na Slovensku až od 18 rokov a v ČR od 15 rokov veku, pričom jeho práca je zmerať dioptrie, prípadne naučiť aplikovanie kontaktných šošoviek. Sledovať vnútornú časť očí a predpisovať lieky na oči smie len očný lekár.

Nemám žiadne skúsenosti skontaktnými šošovkami a chcel/a by som ich nosiť. Môžem si hneď po vyšetrení kúpiť predajné balenie kontaktných šošoviek?

Je vhodné, aby ste sa objednali na tzv. prvú aplikáciu kontaktných šošoviek. Pomocou tohto odborného vyšetrenia zistíme, aký typ kontaktných šošoviek je pre Vás najlepšie. Najčastejšími dôvodmi nosenia kontaktných šošoviek sú pri športe, náhrada za okuliare pri bežnom nosení alebo ako príležitostné nosenie na spoločenské udalosti. Aplikácia zahŕňa vstupný pohovor, meranie dioptrií na prístroji a spresnenie dioptrií v skúšobnej obrube. Ďalej zmeriame tvarové parametre rohovky a skontrolujeme stav prednej časti oka na štrbinovej lampe. Pri aplikácii kontaktných šošoviek je potrebné zvážiť nielen ich účel (indikácie), ale predovšetkým aj zdravotný stav oka, celkový zdravotný stav nositeľa a jeho duševné a fyzické schopnosti. Na našich optikách máme k dispozícii skúšobné kontaktné šošovky v cene vyšetrenie, ktoré Vám náš optometrista pomôže naaplikovať, vysvetlí Vám  manipuláciu s nimi a spoločne otestujte, ako Vám sedia na rohovke, a ako sa Vám cez ne pozerá. Po ich nasadení prichádza tolerančná niekoľko minútová prechádzka na ich prispôsobenie sa na očiach. Potom optometrista zaznamenáva Vaše subjektívne pocity, skontroluje zrakovú ostrosť v kontaktných šošovkách, ich umiestnení a pohyb na oku. Pokiaľ šošovky budú vyhovovať, optometrista Vás poučí o ich správnej starostlivosti, vydá skúšobný viacdenný pár alebo viacero jednodenných párov a objedná Vás na následnú kontrolu v kontaktných šošovkách. Skúšanie kontaktných šošoviek je najlepšie za tých podmienok, kde ich chce používať, tj. v práci, pri športe či pri iných aktivitách. Po 1-2 týždňoch skúšania prídete do vyšetrovacej jednotky na ich kontrolu v nasadených šošovkách, ktoré máte aspoň 2 h na očiach. Pokiaľ by šošovky nevyhovovali, je možné po odbornej konzultácii nájsť iný vhodnejší typ. Pokiaľ už budú danému nositeľovi vyhovovať, až potom je po bezproblémovej kontrole vhodné uvažovať o kúpe predajných balení.

Jana Behrová
Autor: Jana Behrová

Som očná optička a optometristka vo FOKUS optike už od roku 2014 a verím, že lepšie vidieť znamená lepšie žiť.Špecializujem sa na presné meranie zraku a korekciu očných vád pomocou okuliarov a kontaktných šošoviek u klientov od 15 rokov Čítať viac

Martin Slaný odborný garant FOKUS optika
Odborný garant: Martin Slaný

V oblasti očnej optiky mám viac ako 25-ročnú prax, čo predstavuje polovicu môjho života venovanú starostlivosti o zrak a zdravie očí.Vo FOKUS očnej optike pôsobím ako odborný garant a zabezpečujem najvyššiu úroveň odbornosti a kvality poskytovaných služieb Čítať viac

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať