Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Kúpa okuliarov mimo očnej optiky môže byť hazardom pre vaše zdravie

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Viete, že okuliare zakúpené mimo očnej optiky, častokrát v potravinách či drogérii, vám môžu skôr uškodiť ako pomôcť?? Pokiaľ tak zaobstaráte dioptrické okuliare, kontaktné šošovky, alebo slnečné okuliare, očakávať môžete nehodnotný produkt, značný diskomfort a predovšetkým zdravotné komplikácie. Síce môže byť cena a dostupnosť lákavá, ale takéto okuliare nie sú vhodné pre všetkých a majú značné zdravotné, optické a technické úskalia.

Okuliare na čítanie tzv. hotovky nezohľadňujú individuálne parametre očí

V dnešnej dobe už mnoho z nás trpí určitou očnou chybou – či už do diaľky alebo do blízka, ktorá nemusí byť rovnaká u oboch očí. Vďaka oveľa presnejším meracím prístrojom je dnes takmer bežné, že štandardná dioptria je mnohokrát kombinovaná s tzv. astigmatizmom alebo určitým typom škúlenia.

Okuliare, ktoré sú bežne k dostaniu v drogériách alebo supermarketoch, sú vyrobené z unifikovaného modelu. Ide o okuliare, ktoré majú hodnoty dioptrií medzi pravým a ľavým okom rovnaké a bez zohľadnenia astigmatizmu alebo škúlenia. Tiež poloha optických stredov šošoviek v hotovkách nezodpovedá potrebám konkrétneho užívateľa.

Očné problémy ako dôsledok nerovnováhy medzi očami

Problém je, že málokto je horizontálne a vertikálne symetrický a má rovnaké hodnoty medzi pravým a ľavým okom. Preto sa musí vo väčšine prípadov jedno oko viac namáhať ako druhé a môže byť tak spúšťačom očných ťažkostí, ako sú zo začiatku neostré alebo zdvojené videnie, tlak za očami a bolesť hlavy. Pri dlhodobom užívaní môže spôsobiť zápaly spojiviek, závraty, problémy s rovnováhou alebo dokonca aj škúlenie. Pokiaľ má dotyčný navyše aj očné ochorenie, o ktorom nevie, môže sa mu rapídne zhoršiť až k nezvratným zmenám, najmä pri nediagnostikovanom zelenom zákale alebo pri zápale strednej časti oka.

Absencia základných optických vlastností okuliarových šošoviek

Materiál, z ktorého sú okuliarové šošovky vyrobené, sú iba polotovarom, kedy sa jedná väčšinou o lisované fólie bez základných optických vlastností a bez akejkoľvek povrchovej úpravy. Nemajú patričnú ochranu, bez ktorej sa tieto okuliarové šošovky rýchlejšie poškriabu. Chýba tiež antireflexná vrstva znižujúca rušivý lesk šošoviek a zvyšujúca optickú účinnosť a životnosť šošoviek.

Nedostačujúci modrý filter

Okuliare označené ako okuliare s modrým filtrom sú často klamlivým produktom s minimálnym účinkom eliminácii škodlivého modrého žiarenia vyžarujúce z digitálnych zariadení alebo umelým osvetlením.

Obmedzený dioptrický rozsah

Častým javom je, že dioptrická hodnota šošoviek nezodpovedá hodnote napísanej na balení alebo na okuliarovom ráme či šošovke. Väčšinou je aj obmedzený dioptrický rozsah a to iba po pol dioptriách. Navyše, pri vyšších plusových dioptriách sa stredová hrúbka šošoviek zväčšuje a šošovky sa stávajú hrubšie, ťažšie a horšie sa cez ne pozerá. Tým, že nemajú patričné optické vlastnosti, môžu spôsobovať skreslenie obrazu, zväčšovať alebo zmenšovať text a prispievať k očnému diskomfortu. Kvalitné tenčené kontaktné šošovky sú v širokej ponuke len v očnej optike.

Okuliarové rámy len v obmedzenom výbere a z nekvalitného materiálu neumožňujú ich úpravu

Okuliarové rámy sú často vyrobené z nekvalitného materiálu a často bez kovovej výstuže, kde nevýhody vlastností prevyšujú ich výhody. Môže sem patriť nekvalitný materiál a zmäkčovadlá vyvolávajúce často alergické reakcie. Ide tiež o materiál, ktorý nie je koncipovaný na akúkoľvek anatomickú úpravu, pokiaľ by boli okuliare príliš voľné alebo by tlačili. Ďalej spoje okuliarových rámov nie sú zo štandardných optických materiálov, teda je dosť ľahké okuliarové rámy zlomiť v mieste stranice pri nevhodnom zaobchádzaní. V neposlednom rade je výber týchto okuliarov veľkostne obmedzený, takže nie sú vhodné pre nositeľov s menšou alebo väčšou hlavou.

Tieto zdravotnícke, technické a optické absencie spôsobujú väčšiu námahu očí a užívateľ s nimi stráca akýkoľvek komfort a tým aj úžitok. Predovšetkým môžu vyvolať zdravotné komplikácie, ktoré môžu ohrozovať nositeľa.

Slnečné okuliare nemajú patričnú UV ochranu

Lacné slnečné okuliare zakúpené mimo očnej optiky sú tiež väčšinou vyrobené z nekvalitného materiálu. Tieto okuliare nemajú patričnú kategóriu UV filtra, pokiaľ s nimi chcete tráviť slnečné dni pri bazéne alebo pri mori či na horách. Pokiaľ sú tmavé okuliarové šošovky bez kvalitného UV filtra a absorbujú iba viditeľné svetlo, tak UV žiarenie prechádza ďalej do oka väčšou plochou roztiahnutej zrenice.

Oči sú tak viac náchylné na vznik abnormálnych výrastkov na povrchu očí (napr. pinguecula, pterygium) alebo nádory na očných viečkach, predčasne môže vznikať šedý zákal (katarakta) alebo sa urýchľuje proces nástupu vekom podmienenej makulárnej degenerácie sietnice (VPM). Ojedinele môžu UV lúče poškodzovať epitel rohovky a oči sú potom zaťažené nadmerným žmúrením, slzením, veľkými bolesťami a svetloplachosťou.

V tomto prípade môžu lacné a nekvalitné slnečné okuliare s nedostatočnou kategóriou UV filtra viac uškodiť ako žiadne slnečné okuliare. Okuliare tiež nebývajú opatrené ochrannými vrstvami proti poškriabaniu, a teda nevydržia dlhšie ako jednu sezónu.

Okuliare kúpené cez internet

Pokiaľ zatúžite zaobstarať si okuliare cez internet, počítajte s tým, že vám okuliare nemusia sedieť veľkostne, materiálovo alebo vizuálne. Pred ich obstaraním si ich totiž nemôžete osobne vyskúšať. Online služba bude po vás vyžadovať individuálne parametre, ktoré vedia správne zmerať len očný optik alebo špeciálny prístroj. Úprava okuliarov v prípade potreby a všetok servis vám prakticky tiež nie je internet schopný ponúknuť. Navyše, pri niektorých e-shopoch nie je ľahké zakúpený tovar vrátiť a tak to mnoho klientov vzdá a nepotrebný tovar si radšej nechá.

Odborný prístup len v očnej optike s okuliarmi priamo na mieru

Iba okuliare z kamennej očnej optiky zohľadňujú vaše individuálne optické, anatomické, technické a estetické potreby. Okrem toho je v očnej optike o vás odborne postarané, kde vám s ponukou kvalitných a značkových okuliarov a okuliarových šošoviek poradí očný optik s následným prípadným servisom okuliarov. Pre najlepšie videnie je vhodné sa vopred objednať na odborné meranie zraku.

Prečo je najlepšie si zaobstarať okuliare vo FOKUS optik?

 • odborné meranie zraku optometristom zadarmo pri spísaní zákazky
 • odborná konzultácia v oblasti širokého výberu kvalitných okuliarových rámov
 • celoplastové alebo celokovové rámčeky, viazané, príp. vŕtané, kombinácia materiálov
 • možnosť si okuliare vyskúšať
 • odborná konzultácia v oblasti kvalitných okuliarových šošoviek vr. širokej škály povrchových úprav
 • okuliarové šošovky podľa korekcie určitej vzdialenosti – do diaľky, do blízka, pracovné alebo multifokálne
 • okuliarové šošovky podľa účelu použitia, čírosti – číre, samozafarbovacie alebo s pevne danou farbou ako slnečné s dioptriami
 • okuliare na mieru so zohľadnením individuálnych parametrov – centrácia podľa stredov zreníc a ich výšky, sklon obruby, účel použitia a ďalšie
 • výber značkových slnečných okuliarov s kvalitnou UV ochranou, príp. s polarizáciou
 • poradenstvo ohľadom zaobchádzania okuliarov s ponukou príslušenstva
 • záručný a pozáručný servis

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul