Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Ochrana očí v lete s kontaktnými šošovkami SWITCH

šošovky kontaktné

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ochrana očí v lete s kontaktnými šošovkami

Chcete si užiť letnú dovolenku bez starostí a stresu, ale zároveň neviete, ako riešiť očnú vadu? Máme pre vás ideálne riešenie. Tým sú kontaktné šošovky, ktoré sú vhodnou voľbou na korekciu refrakčnej vady umožňujúcej takmer neobmedzený pohľad pri športe alebo turistických aktivitách. V letných dňoch je tiež dôležité chrániť oči pred nebezpečným UV žiarením a pred prípadnými nepríjemnými očnými komplikáciami spôsobené nevhodnými hygienickými návykmi s kontaktnými šošovkami.

Kombinácia šošoviek so slnečnými okuliarmi ponúkne komplexnú ochranu zraku

Pokiaľ trpíte refrakčnou chybou, odporúčame kombinovať nosenie kontaktných šošoviek s kvalitnými slnečnými okuliarmi. Ak si však chcete chrániť oči len šošovkami, môžete siahnuť po tých, ktoré sú navyše obohatené o UV filter napr. kontaktné šošovky SWITCH Once, SWITCH Joy 1 day alebo SWITCH Evolve. Majte však na pamäti, že tieto kontaktné šošovky s UV filtrom chránia iba tú časť oka, na ktorom je kontaktná šošovka nasadená, teda na rohovke. Očné bielko, spojivka, viečka a ich okraje sú teda vystavené prípadnému škodlivému UV žiareniu a preto je vhodné používať slnečné okuliare s kvalitným UV filtrom, dostupné v sieti optík Fokus. Slnečné okuliare umožňujú zvýšiť ostrosť videnia, chránia oči pred nepríjemným oslnením, prípadným vetrom alebo otravným hmyzom pri dynamickom športe.

Kontaktné šošovky SWITCH sú novou generáciou kontaktných šošoviek, ktoré prinášajú niekoľko výhod oproti tradičným šošovkám. Ponúkajú maximálne pohodlie počas používania, kdeže sú vyrobené z kvalitných materiálov, priateľských k očiam bez vyvolania nepríjemného podráždenia či suchosti očí. Ich hladká povrchová úprava minimalizuje trenie medzi šošovkou a očnou buľvou, čo zvyšuje komfort pri nosení, ako aj jasný a ostrý obraz bez deformácií. Okrem toho sa šošovky SWITCH môžu kombinovať s rôznymi doptrickými korekciami, čo umožňuje správnu korekciu refrakčných chýb oka.

Používatelia šošoviek SWITCH si ich tiež chvália pre zachovanie prirodzeného vzhľadu očí, Veľkým benefitom je tiež jednoduchá starostlivosť.

Kontaktné šošovky oceníte nielen pri športe

Kontaktné šošovky majú celý rad výhod oproti klasickým dioptrickým okuliarom. Predovšetkým umožňujú neoceniteľný komfort so širokým zorným poľom, odpadá starosť o zahmlievanie alebo padanie okuliarov. Šošovky tiež umožňujú ostrejšie videnie v horších svetelných podmienkach, kde nedochádza k optickému skresleniu, zväčšeniu alebo zmenšeniu obrazu. S kontaktnými šošovkami si užijete dynamické videnie, slobodu a pohodlie nielen pri športových, voľnočasových alebo spoločenských aktivitách.

Navyše, pri športových aktivitách umožňujú kontaktné šošovky nosenie ochranných prilieb alebo športových slnečných okuliarov a zvyšujú tak bezpečnosť vášho zraku. Kontaktné šošovky oceníte napr. pri cyklistike, behu, lezení na skale, futbale, volejbale, tenise alebo pri posilňovaní. S kontaktnými šošovkami tak zvyšujete svoje športové výkony a radosť z hry.

Na šošovky si treba dávať pozor, najmä pri styku s vodou

Ak nosíte kontaktné šošovky, mali by ste dbať na zvýšené hygienické návyky, a to najmä pri plávaní. Cieľom je v maximálnej možnej miere zamedziť kontaktu kontaktných šošoviek s vodou, či už ide o bazén, rieku, jazero, more, alebo napríklad len vodu z vodovodného kohútika alebo sprchy. Nevystavujte sa zbytočnému riziku vážnych zápalov očí a pokiaľ to nie je nevyhnutné, nepoužívajte šošovky vo vode

Chlórovaná voda vo vlastných alebo vo verejných bazénoch môže spôsobovať skrátenie životnosti viacdenných kontaktných šošoviek. Plávanie a športovanie na mori je zasa rizikom nielen pre materiál kontaktných šošoviek, ale aj pre zdravie očí. Morská soľ a piesok môže dráždiť prednú časť oka a môže spôsobiť nepríjemné zdravotné komplikácie, ako je napr. prilepenie kontaktnej šošovky k epitelu rohovky s pocitom rezania alebo prechodného rozmazaného videnia.

Stojaté vody, ako sú napr. rybníky a jazerá, môžu obsahovať nebezpečné baktérie, ktoré môžu spôsobiť infekčné a zápalové reakcie na spojovke alebo rohovke prejavujúce sa zo začiatku začervenaním očí alebo nadmerným slzením.

S kontaktnými šošovkami tiež nie je vhodné sa sprchovať, pretože prípadný sprchový gél alebo šampón spoločne s vodou môžu spôsobovať dráždenie prednej časti oka alebo prisatie šošovky na rohovke. Opakované sprchovanie s viacdennými kontaktnými šošovkami môže zapríčiniť nekomfortné nosenie šošoviek prejavujúce sa prekrvením spojivky, ktoré môže viesť k zápalu spojivky alebo v krajnom prípade k zápalu rohovky. Kontaktné šošovky nie sú vhodné ani do sauny, vírivky alebo do solária, pretože teplo môže spôsobiť vysychanie očí a nepríjemné pocity. Voda z kohútika môže obsahovať baktérie, ktoré môžu narušiť štruktúry kontaktnej šošovky a spôsobiť závažné zdravotné komplikácie.

Ako si chrániť šošovky i zrak pri vodných aktivitách?

Pri nevyhnutnom nosení kontaktných šošoviek pri vodných aktivitách je vhodné používať plavecké alebo potápačské okuliare na zamedzenie kontaktu oka s vodou ako aj vyplavenia kontaktných šošoviek z očí. Všeobecne je lepšie skôr používať jednodenné kontaktné šošovky a po vodných radovánkach šošovky z očí vybrať a vyhodiť. V prípade používania viacdenných šošoviek je na mieste používať peroxidový systém na zničenie až 99,9 % nebezpečných mikróbov pri správnom používaní peroxidového systému alebo skrátiť dobu nosenia. Pre príjemnejší pocit je vhodné kvapkať očné kvapky na zvlhčenie slzného filmu a odplavenie nepríjemných nečistôt z očí. V optikách Fokus napríklad očné kvapky SWITCH Tearfresh.

Pokiaľ vyrazíte na dovolenku a nosíte prevažne kontaktné šošovky, mali by ste si so sebou vždy pribaliť viac párov kontaktných šošoviek a náhradné okuliare. Nevystavujte kontaktné šošovky, roztoky a očné kvapky príliš vysokým teplotám nad +25 °C, ale ani nízkym teplotám pod +5 °C. Nevhodná teplota a vlhkosť môže spôsobiť nežiaduce tvarové a fyzikálne vlastnosti kontaktných šošoviek, ktoré môžu viesť až k nepríjemným očným komplikáciám. Dbajte na zvýšenú hygienu rúk a starostlivosť o kontaktné šošovky. Nie je vhodné v kontaktných šošovkách prespávať a nosiť ich dlhšie, než je ich odporúčaná plánovaná výmena. V čase alergií na peľ, prach a roztoče je lepšie kontaktné šošovky nepoužívať, pretože oči bývajú citlivejšie a nosenie šošoviek by mohlo spôsobiť nekomfortné nosenie so sprievodným rezaním alebo pálenie očí, ktoré môže viesť v krajnom prípade k zápalu spojivky.

Nenosíte ešte kontaktné šošovky a chceli by ste ich skúsiť?

Objednajte sa u nás na prvú aplikáciu a náš skúsený optometrista vám odporučí najvhodnejší typ kontaktných šošoviek a naučí vás, ako so šošovkami najlepšie zaobchádzať. Iba bezpečné nosenie kontaktných šošoviek vám umožní pohodlné a ostré videnie a radosť z letných aktivít. Objednajte sa k najbližším špecialistom online.

 

NAJBLIŽŠIA OPTIKA FOKUS

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul