Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Ochrana očí v lete s kvalitnými slnečnými okuliarmi

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Leto sa blíži a s ním aj letné radovánky pri vode alebo pri mori, turistické výlety na hory alebo vychádzky len tak do prírody alebo na pamiatkové miesta. Je potrebné myslieť na to, že v letnom období dosahuje intenzita slnečných lúčov najvyšších hodnôt. Navyše kvôli oslabeniu ozónovej vrstvy dopadá na zem stále viac ultrafialového žiarenia (UV) a to má škodlivý vplyv nielen na kožu, ale aj na oči. Po krátkom vystavení UV žiareniu môžu byť oči podráždené, začervenané, bolestivé, môžu slzieť a byť svetloplaché. Preto nielen slnečné opaľovacie krémy a pokrývky hlavy sú vhodnou ochranou proti negatívnym účinkom UV žiarenia, ale hlavne zrak je potrebné patrične chrániť najlepšie kvalitnými slnečnými okuliarmi s kvalitným UV filtrom.

V lete jedine slnečné okuliare s kvalitným UV filtrom kategórie č. 3 dostupné iba v očnej optike.

Slnečné okuliare sú pre každého vhodnou ochranou zraku proti nepríjemným slnečným lúčom a vplyvu UV žiarenia. Môžu sa stať módnym doplnkom, ktorý podčiarkuje vzhľad. Slnečné okuliare minimalizujú vznik vrások okolo očí a zachovávajú tak mladistvý vzhľad. Majú mnohé využitia, či už pri bežných vonkajších aktivitách, na vychádzky, pri športe, k vode či moru alebo na hory. Vyrábajú sa v rôznych tvaroch, veľkostiach, rôznych farebných kombináciách a majú určité kategórie filtra zafarbenie podľa účelu použitia. Vo FOKUS optik ponúkame kvalitné značkové slnečné okuliare značiek napr. Jimmy Choo, Carolina Herrera, David Backham, Marc Jacobs, Hugo Boss, Carrera, Tommy Hilfinger, Oakley, Gloryfy, Rudy Project alebo Polaroid.

Kategorizácia filtra farieb:

Kategória filtra Poveternostné podmienky Intenzita zafarbenia Priepustnosť viditeľného svetla Intenzita farby filtra Použitie
0 03-20% 80-100% bezfarebný, číry alebo veľmi svetlý Športová a ochranná funkcia pred vetrom, prachom, nečistotám, pri jazde na bicykli, nie je ochrana proti slnku.
1 20-57% 43-80% svetlý alebo veľmi slabo zafarbený, väčšinou žltý či oranžový Pri zatiahnutej oblohe, ochrana pred vetrom a prachom, rozjasňovacie funkcie pri zníženej viditeľnosti, vhodné na jeseň a v zime, za tmy, pri slabom slnečnom žiarení, pri jazde na bicykli.
2 57-82% 18-43% stredne tmavý, väčšinou hnedé alebo šedé zafarbenie Na bežné nosenie, najmä na jar a na jeseň, pri riadení v čase medzi prechodmi slnka-tieň, častá ponuka slnečných okuliarov v očnej optike FOKUS.
3 82-92% 08-18% veľmi tmavý, väčšinou šedé, hnedé alebo zelené zafarbenie Ponúka intenzívnu ochranu slnečného a UV žiarenia, hlavne v lete, pri mori, na horách, v meste, v prírode, na vonkajšie športové aktivity, najčastejšia ponuka slnečných okuliarov v očnej optike FOKUS.
4 92-97% 03-08% extrémne tmavý, väčšinou čierne zafarbenie Najvyššia možná ochrana slnečného a UV žiarenia, pri expedíciách na vysokých horách, na ľadovcoch, na púšťach, v špecializovaných obchodoch, nevhodné na riadenie, znižujú kontrast farieb a prirodzené vnímanie objektov na vozovke.

 

Proti oslneniu pomôže polarizačný filter

Polarizačný filter je špeciálny materiál okuliarových šošoviek často vyhľadávaný v slnečných okuliaroch. Hlavný účel jeho použitia je odstránenie rušivých odrazov svetla, ktoré sa odrážajú na plochých povrchoch, ako sú napr. vozovka, voda alebo sneh. Tým umožňujú znížiť oslnenie, zvyšujú kontrast a umožňujú správne vnímanie farieb a zvyšujú tak viditeľnosť. Vďaka tomu nemáte potrebu toľko žmúriť a Vaše oči Vám budú vďačné a ocenia tak pohodlie a kvalitu videnia napr. pri dennom riadení auta, rybárčení, na bicykli alebo na pláži. Polarizačný filter v slnečných okuliaroch oceníte aj pri bežnom nosení v meste či v prírode, pri športových aktivitách, pri práci na záhrade alebo pri vonkajšom čítaní knihy.

Naopak pri šoférovaní v noci alebo na zľadovatenej vozovke sťažujú jasné videnie. Polarizačné filtre môžu zriedka spôsobiť stmavnutie displeja moderných prístrojov. Pri dlhodobejšom kontakte okuliarov so slanou morskou vodou môže dôjsť k poškodeniu polarizačného filtra ak obmedzeniu ich funkčnosti. Preto sa odporúča polarizačná fólia po kontakte so slanou vodou v najbližšej možnej dobe opláchnuť prúdom vlažnej úžitkovej či pitnej vody najmä v mieste uchytenia fólie do rámu.

Čo keď mám očnú vadu. Ako ju možno riešiť pri dňoch intenzívneho slnečného žiarenia?

Ak máte refrakčnú vadu do diaľky alebo aj do blízka, môžete v lete voliť buď samozafarbovacie dioptrické okuliare, slnečné dioptrické okuliare s pevne danou farbou, dioptrické okuliare so slnečným klipom, slnečné okuliare s dioptrickou vložkou alebo kombináciu kontaktných šošoviek so slnkom.

Dioptrické slnečné okuliare môžu byť vyrobené s celoplošnou stálou farbou (najčastejšia šedá alebo hnedá farba), gradálna (tj horná časť najtmavšia a spodná svetlejšia s postupnou zmenou zafarbenia) alebo so zrkadlovou úpravou. Alebo je možnosť si nechať vyrobiť samozafarbovacie dioptrické okuliare na zákazku.
Vo FOKUS optik ponúkame kvalitné japonské okuliarové šošovky Nikon so samozafarbovacím efektom so 100% blokáciou UVA a UVB lúčov, ktoré minimalizujú oslnenie a zrakovú únavu. Ide o nasledujúce druhy:

  • Transitions Signature Gen8 a Style Colors – široká ponuka farieb, umožňujú rýchle prispôsobenie sa svetelným podmienkam, vonku sa stmavujú až na filter č. 3, majú efekt tienenia očí, ktoré zamedzuje ich žmúreniu
  • XTRActive NEW GENERATION – sú navrhnuté pre extra citlivých nositeľov na svetlo, pre svetloplachých nositeľov, pre nositeľov často vystavených ostrému svetlu, sú vhodné pre vodičov, pretože sa zafarbia aj cez čelné sklo auta
  • XTRActive POLARIZED – šedé sfarbenie, kombinácia samozafarbovania s polarizáciou umožňujú extra ochranu pri náročných podmienkach s podporou zvýraznenia farieb, sú vhodné aj pre vodičov, vhodné sú len do celokovového alebo celoplastového rámu.

Viete, v koľkých percentách Vaše okuliare prepúšťajú UV lúče alebo modré žiarenie?

Príďte do FOKUS optík a za pomoci digitálneho fokometra Vám prezradíme, akú ochranu proti škodlivému žiareniu majú Vaše okuliare. Radi Vám tiež ponúkneme patričnú ochranu zraku v slnečných okuliaroch, v dioptrických okuliaroch priamo na mieru alebo v kontaktných šošovkách.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul