Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Okuliarové šošovky

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Okuliarové šošovky prešli v 20. storočí obrovským vývojom aj kvôli zvyšujúcim sa požiadavkám na komfort pri nosení okuliarov. Slúžia predovšetkým na korekciu, no v nemalej miere aj na ochranu zraku. V jednoduchosti sa dajú rozdeliť podľa ich dioptrickej funkcie a podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené. V našej ponuke sú všetky kategórie od renomovaných svetových výrobcov. Popredným dodávateľom okuliarových šošoviek je firma Carl Zeiss Omega optix

Dioptrická funkcia

Okuliarové šošovky, ktoré korigujú jednotlivé zrakové chyby delíme na jednoohniskové, bifokálne a multifokálne.

Dôležitým kritériom pre výber správnych šošoviek je aktivita, pri ktorej sa okuliare majú používať. Tu je možné vybrať medzi jednoohniskovými šošovkami pre klientov, ktorí potrebujú okuliare len na vzdialenosť alebo na čítanie, a medzi bifokálnymi alebo multifokálnymi šošovkami pre tých, ktorí už potrebujú rôzne dioptrie v rôznych vzdialenostiach.  Prvé a dlhšie používané sú tzv. bifokálne šošovky, ktoré vám zaručia ostrý pohľad ako do diaľky, tak aj na blízko. Bifokálna šošovka má vždy predeľ medzi sklami, a naviac pri tomto type šošovky chýba tretia korekcia zraku, a to na strednú vzdialenosť, ktorá môže v niektorých situáciách nositeľovi chýbať. Novšie, tzv. multifokálne šošovky majú veľkú výhodu v tom, že už obsahujú korekcie cez všetky tri vzdialenosti, t.j. na blízko, na diaľku, aj na stredné vzdialenosti. Preto sa dokonale hodia pre celodenné nosenie, keď človek nemusí mať rôzne okuliare na každú situáciu.  Multifokálne šošovky oceníte najmä v práci, pri počítači, na nákupe, pri jazde autom, proste kdekoľvek, kde Vaše oči musia zvládnuť viac vzdialeností naraz. Ich nespornou výhodou je tiež skutočnosť, že okuliarové šošovky vyzerajú ako jednoohniskové šošovky, t.j. vaše okolie nevníma, že máte okuliare, ktoré obsahujú tri korekčné vzdialenosti.  

Materiál šošoviek

Pokiaľ ide o použitý materiál, rozdeľujeme šošovky na minerálne (sklo) organické (plast). Výhodou prvej skupiny je tvrdosť (odolnosť proti poškriabaniu), nevýhodou je vyššia hmotnosť, nižšia ochrana pred UV žiarením a krehkosť. 
Plastové šošovky, na druhej strane, sú v podstate nerozbitné a veľmi ľahké, ale pri nesprávnom používaní a čistení môžu byť náchylnejšie k povrchovému poškodeniu.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul