Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Slnečné okuliare a ich história

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Vedeli ste o tom, že kedysi sa slnečné okuliare považovali za škaredú a nevkusnú zrakovú pomôcku? Ľudia boli skeptickí a neverili tomu, že by tmavé sklá mohli chrániť ich oči. Až neskôr sa slnečné okuliare stali vyhľadávaným módnym doplnkom, ktorý používame s obľubou dodnes.

Nero a jeho zelený smaragd

Rímsky cisár Nero používal počas sledovania gladiátorských súbojov zelený smaragd, ktorý ho mal ochrániť pred oslnením. Slnko, ktoré sa odrážalo od snehu, vadilo aj Eskimákom, a preto svoje oči chránili kúskami kože s otvormi. Slnečné okuliare, resp. ich predchodcu v podobe dymového plochého kremeňa využívali aj čínski sudcovia okolo roku 1430. Kremeň ale neslúžil ako ochranná pomôcka pred slnečným žiarením. Jeho funkciou bolo zakryť výraz tváre sudcov, čo malo nabudiť dojem tajuplnosti a ukryť ich pocity pred obvinenými.

Prvé okuliare s tónovanými sklami

V polovici 18. storočia navrhol James Ayscough okuliare s tónovanými sklami. Tieto okuliare mali pomôcť ľuďom so slabým zrakom. Ayscough si totiž myslel, že okuliare s modrými či zelenými sklami môžu zlepšiť videnie u týchto ľudí. V roku 1730 Edward Scarlett vynašiel rámy okuliarov, ktoré udržali sklá, no zároveň držali na tvári a nepadali z nej. 

Moderné slnečné okuliare

Moderné slnečné okuliare sa stali populárnymi až v 20. storočí, keď ich začali nosiť hollywoodske hviezdy, aby ochránili svoj zrak pred ostrými štúdiovými svetlami. Sam Foster odštartoval v roku 1929 masovú výrobu slnečných okuliarov, čo vyvolalo davové šialenstvo.  V 30. rokoch sa armádny letecký zbor Spojených štátov obrátil na firmu Bausch&Lomb s požiadavkou vytvoriť slnečné okuliare. Tie mali chrániť letcov pred oslnením, ktoré im spôsobovalo vo veľkých výškach problémy. Firma teda vyvinula slnečné okuliare so zelenými sklami, ktoré neskôr prešli ďalšími úpravami. Dnes ich poznajú ľudia pod názvom Ray Ban Aviator. V roku 1936 prišiel Edward H. Land s novým objavom. Vynašiel polarizačný filter, ktorý dokázal eliminovať odrazené svetlo od hladkých plôch

Na záver:

Ak premýšľate nad kúpou kvalitných slnečných okuliarov, tak neváhajte a navštívte niektorú zo 66 pobočiek Fokus očnej optiky. Čaká na vás široký sortiment značkových slnečných, ale aj dioptrických okuliarov. Kvalitu a štýlový dizajn okuliarov nájdete v našich optikách po celom Slovensku.

 

Medzi naše top značky – slnečné okuliare – patrí OAKLEY, DOLCE & GABBANA, POLAROID, RAY BAN, EMPORIO ARMANI, ARNETTE, BENETTON, BOSS ORANGE, BVLGARI, CARRERA, COCO SONG, DIESEL, DIOR, DKNY, GIORGO ARMANI, FOSSIL, FENDI, GIVENCHY, HUGO, BOSS, H.I.S., JIMMY CHOO, MARC JACOBS, MAX & CO, MAX MARA, MICHAEL KORS, MIU MIU, MOSCHINO, PERSOL, PIERRE CARDIN, PRADA, RALPH LAUREN, TOMMY HILFIGER, VALENTINO, VERSACE, VOGUE.

 

Budeme sa na vás tešiť!

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul