Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Správna výbava pre vaše okuliare je vhodne zvolené puzdro na okuliare

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Puzdro na okuliare slúži ako nepostrádateľná súčasť dioptrických alebo slnečných okuliarov na ich bezpečné uloženie. Pokiaľ práve nenosíte okuliare na nose, je dobré ich vložiť do pevného puzdra, ktoré chráni okuliare proti nežiaducemu poškriabaniu, rozbitiu alebo tiež proti nečistotám. Existuje niekoľko typov puzdier, ktoré sú vyrobené z rôznych materiálov, farieb a štýlov. Je praktické doplniť puzdro o jemnú handričku na šetrné čistenie okuliarov a spoločne použiť antistatický sprej s antibakteriálnym účinkom. Pre dokonalé vyčistenie Vašich okuliarov v ultrazvukovej čističke požiadajte odborný personál vo FOKUS optike.

Čo sa môže stať, keď nebudeme používať puzdro na okuliare?

Nie je vhodné odkladať okuliare ako čelenku na čelo alebo do vlasov, kde sa môžu okuliare nepomerne rozťahovať, a obruba môže v niektorom mieste prasknúť. Tiež nie je dobrý nápad okuliare vkladať za tričko ako pera, pretože by sa mohli sklíčka poškriabať alebo by mohli okuliare spadnúť a rozbiť sa. Voľne pohodené okuliare v taške alebo kabelke sú ohrozené ďalšími vecami v úložnom priestore, kde ostré alebo ťažké či tekuté predmety môžu okuliare znehodnotiť, poškriabať ich alebo ich rozlomiť. Náchylnejšie na manipuláciu s okuliarmi sú viazané okuliare a obzvlášť bezrámové vŕtané okuliare.

Kedy je vhodné si zaobstarať puzdro na okuliare?

Vždy s nákupom nových dioptrických alebo slnečných okuliarov je vhodné si zaobstarať aj puzdro. K niektorým značkovým okuliarom by ste mali dostať originálne puzdro už v cene rámu. Vo FOKUS optike v rámci okuliarovej objednávky u značkových okuliarov dostanete originálne puzdro (a to u značiek napr. Dior, Celine, Kaleos, Calvin Klein, Flexon a pod.). Ak ste puzdro stratili alebo je zničené, je znečistené, rozpadá sa, alebo sa Vám prestalo páčiť, je načase si zaobstarať nové a lepšie puzdro. Pokiaľ sa pohybujete v prašnom prostredí (práca, šport, pohyb v prírode a pod.) je potrebné puzdro meniť častejšie. Pretože čiastočky prachu zanesené do puzdra znečistenými okuliarmi môžu časom okuliare doslova obrúsiť.

Ako vybrať vhodné puzdro na okuliare?

Ak si potrebujete zaobstarať k Vašim súčasným okuliarom puzdro, je najlepšie si vziať so sebou konkrétne okuliare a zájsť s nimi do FOKUS optiky. Tu Vám odborný personál pomôže vybrať vhodné púzdro. Okuliare by sa mali pohodlne do puzdra zmestiť. Správne je také puzdro, v ktorom budú okuliare stabilne uložené a nebudú sa v ňom pohybovať. Vyberajte také puzdro, ktoré bude vyhovovať Vašim požiadavkám, a zároveň bude spĺňať patričnú ochranu. Okuliare by sa mali pokladať do puzdra sklíčkami bane k najpevnejšej časti, ktorá môže byť podšitá napr. semišom alebo saténom. Mäkké puzdrá sú síce medzi zákazníkmi stále obľúbené a čiastočne spĺňajú aj ochranu okuliarov, ale čo sa týka pevnosti a čistoty sú úplne nevhodné. Niekedy sa môžete stretnúť aj s tzv. manipulačnými puzdrami z papiera, ktoré slúžia len na manipuláciu okuliarov z výroby do optiky. Tieto puzdrá absolútne nespĺňajú ochranné parametre, navyše pri ich používaní môžete ľahko prísť k poškodeniu obruby aj šošoviek.

Mikrovlákno a čistiaci sprej

Neoddeliteľnou súčasťou puzdra by mala byť aj mikrovláknová utierka, ktorá je na čistenie okuliarov najvhodnejšia a budete ju mať hneď po ruke v prípade znečistených okuliarových šošoviek. Vhodné je čistiť okuliare vždy na mokro. Do kabelky či do batohu sa zmestí aj malý príručný sprej na čistenie skiel. Sprej zo vzdialenosti asi 10-20 cm nastriekate na utierku a jemným krúživým pohybom z oboch strán sklíčka dočistite. V prípade väčšieho znečistenia okuliarov omývajte okuliare a sklíčka vlažnou vodou s kvapkou jemného saponátu a dočistite mikrovláknovou utierkou alebo látkovou plienkou v nevyhnutnom prípade aj jednorazovou papierovou vreckovkou.

Ultrazvuková čistička okuliarov

Najefektívnejšieho vyčistenia okuliarov docielime pri použití ultrazvukovej vaničky dostupnej na všetkých pobočkách FOKUS optik. Pri ponorení okuliarov do ultrazvukovej vaničky naplnenej špeciálnym vodným kúpeľom dochádza k tzv. kavitácii, pri ktorej dochádza k jemným vibráciám tekutiny. Vibrácie spôsobujú vznik mikroskopických bubliniek, ktoré strhávajú nečistoty z povrchu okuliarových šošoviek a okuliarové rámy, dokonca uvoľňuje mastnotu z potu, make-up alebo iné organické či neorganické nečistoty zo sedlových častí, čiastočne aj z medzipriestoru skla a očnice alebo straníc. Celý proces trvá niekoľko sekúnd až niekoľko minút na základe znečistených okuliarov a vyčistí tie miesta, kam sa bežne sprej a mikrovlákno nedostanú. Odporúča sa čistiť okuliare touto cestou zhruba 1 x za dva mesiace, v prípade viacerých zašpinených okuliarov častejšie. Pozor! Pokiaľ máte doma ultrazvukovú čističku, nepoužívajte ju na čistenie okuliarov, pretože pri nesprávnom čistení môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu šošoviek i obruby. Čistenie okuliarov ultrazvukom nechajte radšej na náš odborný personál.

Aké existujú druhy puzdier na okuliare?

Vyrábajú sa rôzne puzdrá, rôznych tvarov, veľkostí, farieb a štýlov. Najžiadanejšie sú puzdrá v jednoliatych pastelových farbách. V ponuke sú pánske puzdrá v klasických farbách, ako sú napr. čierna, modrá alebo hnedá. Dámske puzdrá sa vyrábajú s kvetinovým vzorom, geometrickými ornamentmi či zdobené trblietkami. Deti si môžu vybrať z farebných puzdier s obľúbenými super hrdinami alebo s veselými obrázkami alebo z rôznych tvarov napr. auta, zvierat a pod.

Dioptrické okuliare sa väčšinou zmestia do štandardných puzdier rozmerovo 60 x 160 mm alebo 70 x 165 mm. Slnečné, športové alebo viac prehnuté okuliare vyžadujú väčší úložný priestor kopírujúci tvar obruby, ktoré môže splniť napr. tzv. škrupinové puzdro. Zatváracia technológia puzdier môže byť zaklápacie puzdro na magnet, na pierko alebo na vrúbky. Stretnúť sa môžete s puzdrom na zips, gombík, na sponu alebo na stiahnutie gumičkou.

Medzi najčastejšie materiály, z ktorých sa vyrábajú puzdrá, radíme pevnejší plast (napr. polyester, polyuretán, polyvinylchlorid), ľahký hliník, z gumy, filcu alebo koženky. Stretnúť sa môžete s elegantnými puzdrami v podobe listovej kabelky alebo kabelky, ktoré môžete využiť do spoločnosti, ako sú napr. návšteva divadla, plesy a pod. K čiastočnej ochrane okuliarov môže slúžiť látkové puzdrá z mikrovlákna, ktoré môžete použiť pri čistení okuliarových šošoviek, ale neslúžia ako ochrana proti mechanickému pôsobeniu. Vreckové puzdrá sa môžu elegantne zmestiť do vrecka saka alebo košele. Posledným módnym trendom je výroba puzdier z eko-kože, dreva (napr. z korku, bambusu alebo buku) alebo recyklovaného polyesteru vyrobené z ekologicky nezávadných a odolných materiálov šetrný k prírode. Na luxusné puzdrá sa môžu používať koža z exotických zvierat ako je napr. krokodíl alebo had.

Ako udržiavať puzdro čisté?

Puzdro by malo byť vždy čisté bez nečistôt, omrviniek a bez ostrých predmetov ako napr. kancelárska sponka, pero alebo vypadnutá skrutka či stranica okuliarov (laicky nožička okuliarov). V prípade zašpinenia puzdra je vhodné v mieste znečistenia vyčistiť vlhkou handričkou namočenou do vody so saponátom. Nepoužívajte organické rozpúšťadlá (napr. acetón, benzín alebo lieh), ktoré by mohli nenávratne poškodiť puzdro, prípadne aj okuliare. Nenechávajte v lete puzdro s okuliarmi v rozpálenom aute, pretože nadmerná teplota nad 40 °C môže nenávratne spôsobiť poškodenie okuliarov a puzdra.

Prečo používať puzdro na okuliare?

✔ Chráni okuliarové šošovky a obruby proti prípadnému poškriabaniu alebo rozbitiu okuliarov.
✔ Zabráni nečistotám a preto okuliare môžu vydržať dlhšiu dobu čisté.
✔ Pri používaní väčšieho množstva okuliarov budete mať lepšiu orientáciu.
✔ Predlžuje životnosť okuliarov a podporuje ich funkčnosť.
✔ Poukazuje na to, aký máte vzťah k Vašim okuliarom, prípadne udáva Váš módny smer.

Nezabúdajte na pravidelný servis Vašich okuliarov. Pre patričnú starostlivosť o Vaše okuliare neváhajte navštíviť FOKUS optiku.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul