Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Starostlivosť o šošovky od A po Z – 1. časť

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Správna starostlivosť o kontaktné šošovky je najdôležitejším krokom pre ich pohodlné a bezpečné nosenie. Každodenná dezinfekcia a čistenie vám pomôžu vidieť ostro, zaistia vám komfort počas celej doby nosenia kontaktných šošoviek a chránia vaše oči aj po zdravotnej stránke. Ako sa správne starať o kontaktné šošovky?

Všetky nižšie zmienené rady a tipy sa prirodzene neaplikujú na šošovky, ktoré sú určené na jednorazové použitie.

Dôležitosť pravidelného čistenia kontaktných šošoviek

Na kontaktných šošovkách sa usadzuje vrstva lipidobielkovinových sedimentov. Tie sa postupne stávajú doslova živnou pôdou pre rôzne druhy baktérií. Práve preto je potrebné kontaktné šošovky čistiť pravidelne, aj keď špinu a baktérie na prvý pohľad nevidno. Na čistenie šošoviek nestačí používať čistú vodu, ale špeciálne tipy roztokov, ktoré vám môže odporučiť očný lekár či optometrista. Nezabúdajte tiež na to, že potrebujete kvalitný roztok, ktorý nájdete skoro v každej očnej optike.

Aký roztok pri starostlivosti o šošovky treba použiť?

Roztoky určené pre čistenie, dezinfekciu, hydratáciu a uchovávanie kontaktných šošoviek nedokážeme nahradiť ničím iným. Majú totiž špeciálne sterilné zloženie. Na mäkké kontaktné šošovky je možné používať len také roztoky, ktoré sú pre ne určené. Pozor: Každý typ kontaktných šošoviek má presne určený roztok, npr. nikdy nepoužívajte roztok, určený pre tvrdé šošovky na mäkké šošovky.

Uloženie kontaktných šošoviek do ochranného puzdra

Pred akoukoľvek manipuláciou s kontaktnými šošovkami si vždy starostlivo umyte a osušte ruky. Predtým ako si vyberiete šošovky z oka, opláchnite obe mištičky puzdra na kontaktné šošovky roztokom, ktorý je určený na čistenie a uchovávanie kontaktných šošoviek. Obe mištičky naplňte po rysku, ak použijete príliš málo roztoku, šošovky môžu vyschnúť, naopak, ak nalejete do oboch mištičiek príliš veľa roztoku, môže sa vám stať, že sa šošovky prilepia na rozhranie mištičky a viečka puzdra. Pri otvorení mištičky by sa potom šošovky mohla pretrhnúť. Roztok v puzdre je potrebné vždy vymeniť, nikdy ho nepoužívajte opakovane.

3 tipy pre vás:

Vždy používajte čerstvé roztoky pred uplynutím dátumu exspirácie.Tepelná dezinfekcia môže vaše šošovky poškodiť (teplá voda).

Nikdy si šošovky nedávajte do úst a nepoužívajte k ich zvlhčovaniu iné ako odporúčané roztoky.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul