Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Suchosť a rezanie v očiach vyriešia očné kvapky

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zníženie kvality slzného filmu je v súčasnej dobe jedna z najčastejších očných chorôb, ktorá sa môže objaviť v každom veku. Uvádza sa, že pocitmi diskomfortu v očiach takto trpí až 9 z 10 ľudí. Dôvody sú zrejmé a riešenie našťastie efektívne. Poďme sa na ne pozrieť!

 V tomto článku sa dozviete:

  • Aké sú najčastejšie prejavy suchých očí
  • Najčastejšie príčiny
  • Čo je syndróm suchého oka
  • Riešenie – zvlhčujúce očné kvapky, umelé slzy a nielen to

Najčastejšie prejavy suchých očí alebo keď je kvalita slzného filmu zhoršená

Naši zákazníci svoj stav často popisujú ako pocit piesku v očiach, rezanie či pálenie. Mnohí dopĺňajú, že zaznamenávajú tiež neprimerané slzenie, začervenanie a celkovú únavu. Ruka v ruke s tým súvisí zníženie pracovného výkonu a nespavosť. Prejavy sa dejú bez ohľadu na nosenie okuliarov alebo kontaktných šošoviek.

Prečo pociťujeme sucho v očiach?

Špúšťačom vyššie menovaných stavov môže byť celá rada príčin. Patrí medzi ne napr. častý pohyb vo veternom počasí, rastúci vek či individuálny zdravotný stav. Súčasná doba má však svoje špecifiká, ktoré k týmto pocitom prispievajú:

  • Digitálna únava zraku

Náš zrak každodenne vystavujeme enormnej záťaži. Od rána do večera naše oči upierame na displeje kávovarov a automobilov, mobilov a počítačov. Obrazovky televízorov a notebookov sledujeme ráno i po práci. Z hygienického hľadiska je pritom vhodné stráviť pred monitorom len 3 hodiny denne, čo je ale u väčšiny ľudí prakticky nerealizovatelné.

  • Viac času trávime vo vnútri ako vonku

V miestnostiach je suchší vzduch, ktorý je naviac čím ďalej viac klimatizovaný. Môže nám byť zdanlivo príjemne, ale vzduch doma, v kancelárii ani napr. vo fitcentre nemusí byť pre naše oči optimálny. Samotnou kapitolou sú potom prašné alebo zafajčené miestnosti.

  • Nosenie respirátorov a rúšok

Oči môžu byť suché, podráždené, slziace a začervenalé tiež kvôli vydychovanému vzduchu, ktorý smeruje nahor od hornej časti respirátorov, a tým sa dostáva do očí. Výpary dychu unikajúce z rúška do očí totiž zvyšujú odparovanie sĺz.

Syndróm suchého oka = najčastejšie ochorenie očí

Pri častom používaní moderných zariadení môže ísť o digitálnu únavu zraku, ktorú rýchlo vyriešia očné kvapky. Pokiaľ ale problémy pretrvávajú, je na mieste navštíviť očného lekára, ktorý môže diagnostikovať iné ochorenie alebo práve syndróm suchého oka. Veľmi zjednodušene sa jedná o chorobu sĺz a povrchu oka. Pre vysvetlenie – slzný film sa skladá z 2 vrstiev, lipidovej a vodno-mucinovej. Bolesti, suchosť a iné nepríjemné prejavy sú dôsledkom ich disbalancie.

 

Ako vyriešiť pocit suchých očí

K potlačeniu pocitov suchého oka alebo k jeho prevencii sú účinným prostriedkom zvlhčujúce očné kvapky, takzvané umelé slzy. Tie poskytujú okamžitú úľavu podráždeným a unaveným očiam a rýchlo zmierňujú bolestivé príznaky pri pocite suchého oka.

Aplikácia kvapiek je veľmi jednoduchá. Po kvapnutí jednej alebo dvoch kvapiek do oblasti spodného viečka sa na povrchu oka okamžite vytvorí plnohodnotný slzný film. Ten je svojimi vlastnosťami porovnateľný s prirodzenou slznou vrstvou (má aj rovnaké pH – 7, 4) a oči dokáže chrániť 8 hodín. Po aplikovaní kvapiek je možné si nasadiť aj kontaktné šošovky.

 

Najvýhodnejšie balenie očných kvapiek nájdete teraz vo všetkých optikách FOKUS a aj na eshope v ponuke 2+1 zadarmo. Pri kúpe dvoch balení kvapiek Comfort Drops získate tretie zadarmo.

 

Poslaním optík FOKUS je pomáhať ľuďom lepšie vidieť, teda aj lepšie žiť. Objednajte sa do jednej z našich 160 predajní alebo ju navštívte, keď pôjdete okolo. Odporučíme vám kvapky, ktoré fungujú.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul