Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Tik v oku: ako sa ho zbaviť?

Tik v oku

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Napriek tomu, že tik v oku neohrozuje váš život, je to nepríjemná záležitosť. Pozrite sa na príčinu vzniku a eliminujte ju. Poradíme vám ako sa ho rýchlo zbaviť.

Z ničoho nič ste pocítili šklbavý pocit v oku a neviete sa ho zbaviť? Tento nepríjemný pocit, ktorý sa najčastejšie týka očného viečka alebo očného okolia sa nazýva tik v oku. Napriek tomu, že nie je života nebezpečný a výrazne neohrozuje vaše zdravie, je tento pocit značne nepríjemný.

 

Pokiaľ sa chcete tohto nepríjemného šklbania zbaviť, v prvom rade by ste mali poznať príčinu vzniku. Až potom s ňou dokážete bojovať.

Prečo vzniká tik v oku?

Na začiatok je dobré si uvedomiť, že to nie je priamym problémom oka. Najčastejšie túto nadmernú stimuláciu očných svalov spôsobuje únava, stres, vyčerpanie a nedostatok spánku. Ďalším spúšťačom je napríklad alkohol, nikotín alebo priveľa kofeínu.

 

Taktiež, ak máte očným lekárom naordinované dioptrie či kontaktné šošovky, avšak vy ich nechávate doma na poličke, aj to môže spôsobiť tento nepríjemný pocit v oku. Ide o to, že vaše oko je oveľa viac namáhané a rýchlejšie sa unaví. Nadbytočná námaha vedie k zbytočnému vysileniu a to spôsobí opakovaný nedobrovoľný kŕč v oblasti oka. Presilenie oka sa vám môže stať napríklad aj vtedy, keď sú oči vystavené slnečnému žiareniu. A preto slnečné okuliare nie sú len módnym doplnkom, počas letných mesiacov vám dokonale chránia zrak.

 

Menej pravdepodobná príčina vzniku môže byť alergia. Alergia sa väčšinou prejaví skôr, ako vznikne šklbanie oka. Tik v oku spôsobený alergiou môže nastať vtedy, pokiaľ alergiu neliečite alebo máte veľmi suché a podráždené oko.

Ako sa problému so šklbaním v oku zbaviť?

Keďže už poznáte základné príčiny vzniku tohto problému, mali by ste vedieť aj spôsoby ako ho odstrániť. Logicky by ste mali jednotlivé príčiny odstrániť a následne by mala prísť úľava, ktorú očakávate.

 

V prípade, že vnímate, že vaše oči sú nadmerne vyťažené a bojujete s neostrým videním, mali by ste navštíviť očného lekára. Pomôže vám aj očná optika, kde vám taktiež dokážu zmerať zrak. Očná optika je aj skvelým miesto, kde si zriadiť kvalitné slnečné okuliare s vysokým UV filtrom. Dizajnové okuliare bez poriadneho UV filtra tlmia slnečné žiarenie ale podstatne menej chránia váš zrak.

 

Vyčerpanie očí trápi najmä ľudí, ktorí celý deň pracujú na počítačoch. Aby ste zredukovali námahu, zaobstarajte si okuliare, ktoré tlmia modré svetlo. Aj v tomto prípade vám pomôže očná optika. A potom tu je všeobecné vyčerpanie, stres a únava, čo je najčastejší zdroj tikania v oku. Snažte sa tieto faktory eliminovať, čo najviac sa dá. Možno si teraz poviete, že sa to ľahko povie, no stresové situácie prichádzajú na vás z každej strany. Vyhraďte si určitý čas len pre seba, kde nebudete myslieť na prácu alebo na iné veci, ktoré vám vyvolávajú pocit stresu. Zamestnajte sa, vypnite hlavu, môže to byť napríklad prechádzka v prírode, cvičenie, joga či meditácia alebo aj bežná činnosť ako varenie či upratovanie.

 

Ďalej by ste mali znížiť príjem kofeínu, alkoholu či nikotínu, tieto látky všeobecne neprospievajú vášmu organizmu. Ich obmedzenie môže pomôcť aj s pretrvávajúcim problémom so šklbaním v oku. Namiesto nepriaznivých látok zvýšte príjem vitamínov a minerálov. Dôležitý je najmä horčík, vápnik a vitamíny B1, B6 a B12. Okrem výživových doplnkov pridajte do svojho jedálnička vajíčka, celozrnné pečivo, veľa zeleniny či rôzne semienka. Aj vyvážená strava vie pomôcť s týmto problémom bojovať. Kým sa Vám podarí upraviť stravu a životný štýl v očnej optike nájdete rýchleho pomocníka na úľavu pre unavené oči v podobe očných kvapiek, ktoré zabezpečujú správnu výživu a hygienu pre oči a viečka.

 

V prípade, že vaše problémy pretrvávajú, nebojte sa obrátiť na vášho lekára, ten vám najlepšie poradí čo a ako.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul