Buďte pripravení na zimu a chráňte svoje oči pred nepríjemnými zimnými a poveternostnými podmienkami.
V tomto článku sa dozviete:
- Čo môže spôsobovať UV žiarenie?
- Aké sú vhodné slnečné okuliare, okuliarové šošovky a ako sa o ne ideálne starať?
- Ktorá alternatíva k okuliarom je vhodná na zimné aktivity?
UV žiarenie v zime a jeho vplyv na oči
Vplyvom veľkej a rýchlej zmeny vo vlastnostiach vzduchu sa v zime môžeme stretnúť s pocitom suchých očí alebo naše oči môžu nadmerne slziť. Pokiaľ je to tak, odporúča sa nosiť kvalitné slnečné alebo ochranné okuliare alebo použiť vhodné očné kvapky (napr. Systane Complete). Pokiaľ očné problémy neodznejú po niekoľkých dňoch, odporúča sa navštíviť očného lekára alebo alergológa a pokúsiť sa nájsť príčinu problémov.
Najlepšou voľbou sú slnečné okuliare s bočnou ochranou a s kvalitným UV filtrom, ktorý môže byť obohatený o polarizačný filter. UV žiarenie má vyššiu intenzitu pri odraze na snehu a jeho negatívne účinky sa zvyšujú s vyššou nadmorskou výškou. Vo FOKUS-e sú vám preto k dispozícii slnečné okuliare značiek Gloryfy, Oakley, Rudy Project, Polaroid, Ray-Ban a ďalšie.
Najextrémnejším prejavom nedostatočnej a nekvalitnej ochrany očí pred UV žiarením je tzv. fotokeratitída, t.j. zapálený stav rohovky – snežná slepota. Sprievodné prejavy snežnej slepoty sú:
- problémy s očami ako svetloplachosť,
- slzenie,
- bolesť očí,
- neovládateľné zášklby viečok,
- bolesť hlavy
- a v extrémnych prípadoch aj dočasná strata zraku.
Pokiaľ evidujete niektoré z uvedených sprievodných prejavov, prvou pomocou sú kvalitné slnečné okuliare. Pri prejavoch, ktoré už ovplyvňujú kvalitu videnia odporúčame pobyt v miestnosti mimo slnečného žiarenia a s minimálnym svetlom. Ďalej tiež použitie studeného obkladu na oči a umelé slzy, ktoré sa nachádzajú v očných kvapkách. Zvyčajne po dvoch dňoch príznaky odznejú, ale aj tak by ste mali navštíviť očného lekára.
Pozor! Nadmerné vystavovanie sa UV žiareniu spôsobuje z dlhodobého hľadiska ďalšie očné patologické zmeny, ako sú napr. degeneratívne ochorenie spojiviek, nádory na očných viečkach, šedý zákal alebo makulárna degenerácia sietnice. Preto nezabúdajte na celoživotnú ochranu, napr. eliminácia expozície UV žiarenia, kvalitné ochranné krémy, balzam na pery, pokrývky hlavy, dbať na správnu životosprávu a ďalšie.
Zhoršené svetelné podmienky počas šoférovania v šere a počas tmy
Na jeseň a v zime sa pri šoférovaní auta stretávame so zhoršenými svetelnými podmienkami, ako sú napríklad šoférovanie v šere, počas tmy. Jav zvaný nočná myopia vzniká, keď sa oko stáva relatívne krátkozraké, t.j. zornica sa rozširuje natoľko, že na sietnicu dopadá tak široký zväzok lúčov, že vznikajú optické vady. To spôsobuje:
- žmúrenie očí,
- zlý odhad vzdialenosti,
- pomalšie reakcie
- alebo tento stav môže dôjsť až k prehliadnutiu chodca.
Na jeseň a v zime je pravdepodobnosť tragických nehôd až 5x vyššia a to aj na základe následkov nočnej myopie.
V zimnom období sa tiež častejšie stretávame s mokrou cestou, ktorá odráža nepríjemné slnečné svetlo a to spôsobuje veľmi nebezpečné oslepenie, ktoré môže trvať aj viac ako len pár sekúnd. Tento typ odrazeného svetla dostatočne filtrujú slnečné okuliare s polarizáciou.
Nočnej myopii je možné predchádzať pomocou špeciálnych okuliarových šošoviek, ktoré eliminujú oslnenie spôsobené žiarou reflektorov protiidúcich vozidiel a pouličných lámp. Naviac tieto špeciálne okuliarové šošovky pre vodičov zvyšujú kontrast a umožňujú presnejší odhad vzdialenosti. Sú vhodné aj na bežné nosenie cez deň. Vo FOKUS optikách ponúkame veľmi kvalitné okuliarové šošovky SeeCoat Plus UV s Night Drive Boost od japonského výrobcu Nikon, ktoré vám skvalitnia šoférovanie pre vyšší pocit bezpečia.
Veľmi nepríjemné môžu byť zahmlené okuliare pri rýchlej zmene teploty. Vhodným pomocníkom môže byť protizahmlievací sprej na okuliarové šošovky, ktorý zmierni zahmlenie, urýchľuje odhmlenie a opäť navracia optickú účinnosť okuliarovej šošovky a naviac predlžuje ich životnosť. Sprej je vhodné aplikovať vždy pred očakávaným zahmlením napr. ráno, na začiatku dňa a to po celej prednej aj zadnej ploche okuliarovej šošovky a s pomocou mikrovláknovej utierky. Tento sprej môžete kúpiť v optikách FOKUS.
Ktorá alternatíva k okuliarom je vhodná na zimné aktivity?
Na zimné športy sú kontaktné šošovky ideálnou alternatívou k dioptrickým okuliarom. Kontaktné šošovky neobmedzujú v zornom poli a v porovnaní s dioptrickými okuliarmi nemusíte riešiť, či sa vojdú pod ochranné lyžiarské okuliare. Najlepšou voľbou sú jednodenné kontaktné šošovky s UV filtrom (napr. rada kontaktných šošoviek Switch Once alebo Switch Joy 1 day). Pri používaní kontaktných šošoviek je dôležité dbať na ich správnu hygienu a starostlivosť, obzvlášť pri viacdenných šošovkách.
Ste dostatočne pripravení a ochránení pred zimou a môžete si v kľude užívať zimné radovánky alebo vám niečo pre váš zrak chýba? Zastavte sa v ktorejkoľvek našej optike FOKUS a my vám radi poradíme.