Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Zriedkavé očné ochorenia – 2. časť

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Šedý zákal v tvare hviezdy? Aj takýto zvláštny jav sa stal istému Rakúšanovi. V 2. časti článku „Zriedkavé očné ochorenia“ vám prinášame ďalšie netypické choroby, ktoré môžu postihnúť vaše oči.

Hviezda v oku

Rakúšan dostal úder do tváre a po 9 mesiacoch bol prinútený navštíviť lekára, pretože sa mu zhoršil zrak. Po vyšetrení mu zistili, že má šedý zákal v tvare dokonalej hviezdy. Našťastie, lekári mu ho vyliečili pomocou zvukových vĺn. V roku 2004 sa stala v Kalifornii vážna nehoda, keď elektrikára pri práci zasiahlo 14 000 voltov. Prúd zasiahol aj optický nerv, ktorý spôsobil v oku podobne zaujímavé hviezdicovité útvary.

Zdroj: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMicm1213581

 

Očná paralýza

Táto diagnóza je zodpovedná za stratu všetkých pohybových a senzorických funkcií oka. Očná paralýza je pomerne častý jav, pretože patrí medzi sprievodné symptómy iných bežných ochorení. Ak trpíte cukrovkou alebo vás trápia kardiovaskulárne problémy, tak vás môže postihnúť očná paralýza. Dobrou správou je, že táto diagnóza je liečiteľná.

 

Hippus

Zrenica oka sa zužuje a rozširuje podľa toho, aká intenzita svetla zasahuje sietnicu oka. Niekedy sa však môže stať, že reakcia na osvetlenie vymizne. Tento stav sa nazýva hippus a je sprievodným znakom neurosyfilisu alebo sklerózy multiplex. Hippus sa ale môže objaviť aj pri iných ochoreniach, ako napr. zlyhanie obličiek, cirhóza pečene a mozgové nádory.

 

Polycoria

V tomto prípade ide o vrodenú vývojovú chybu. Polycoria je porucha, kedy má postihnutý väčší počet zreníc v jednom oku, a zároveň s nimi dokáže nezávisle hýbať. Táto diagnóza je veľmi ojedinelá, a preto je výskum tejto choroby nedostatočný.

 

Na záver

Zaraďte sa aj vy medzi tisíce spokojných zákazníkov a zastavte sa na pobočkách Fokus očnej optiky. Nájdete nás na 66 miestach po celom Slovensku. Ponúkame vám široký výber detských, dámskych, pánskych slnečných a dioptrických okuliarov.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul