Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

História dioptrických okuliarov

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Vďaka kvalitným dioptrickým okuliarom vedia vaše oči zaostriť na svet, ktorý sa odohráva okolo vás. Ani vy si už neviete predstaviť váš život bez používania tejto zrakovej pomôcky? A vedeli ste, že prvá zmienka o zväčšovacom skle pochádza ešte z obdobia pred naším letopočtom? Bola znázornená na hieroglyfoch v Egypte.

Z Talianska do celej Európy

V 13. storočí prišiel anglický vedec Roger Bacon na to, že sklo možno zbrúsiť tak, aby pomohlo vykorigovať zrak. Avšak za vynálezcu prvých nositeľných dioptrických okuliarov je považovaný taliansky mních Salvino degli Armati z Florencie. Bolo to okolo roku 1284, ale dodnes sa o pravosti tohto tvrdenia pochybuje. V 14. storočí vznikol v Benátkach cech výrobcov a spracovateľov sklá, ktorí vyrábali okuliarové šošovky. Tie sa postupne rozšírili po celej Európe. V polovici 15. storočia rástol dopyt po dioptrických okuliaroch vďaka Gutenbergovmu vynálezu kníhtlače. Florencia bola v tomto období hlavným výrobcom okuliarov, ktoré boli prístupné celej verejnosti. V tomto období sa vyrábali okuliarové rámy z rôznych prírodných materiálov ako koža, drevo, kosť, železo, striebro či bronz. Tí majetnejší sa pýšili zlatými okuliarovými rámami.

 

Prvé bifokálne okuliare

V 18. storočí ich vynašiel významný americký politik, ale aj fyzik Benjamin Franklin. Bifokálne okuliare boli určené pre ľudí, ktorí trpeli krátkozrakosťou aj ďalekozrakosťou. Medzi nich patril aj sám vynálezca Franklin, ktorý vymyslel konštrukciu spojenia dvoch optických šošoviek rozdelených napoly, pričom v hornej časti okuliarov boli dioptrie na videnie do diaľky a v spodnej časti zasa do blízka.

 

Monokel, lorňon, lornet, cviker

V roku 1830 sa v berlínskych uliciach objavil Hermann Puckler – Muskau, ktorý mal na oku len jedno sklíčko. Tento dizajn okuliarov sa nazval monokel a stal sa populárnym medzi ľuďmi, ktorí si potrpeli na eleganciu a vznešenosť. Neskôr prišli aj ďalšie variácie okuliarov. Jedno sklíčko s rúčkou bolo pomenované lorňon a dve sklíčka, ktoré boli spojené s rukoväťou sa nazývali lornet. Sklíčka, ktoré nemali žiadnu rukoväť a nasadzovali sa na nos boli označované ako cviker.

 

Okuliare s klasickým rámom

Ľudia dlho premýšľali nad spôsobom ako uchytiť okuliare na tvári a skúšali rôzne možnosti. Niektorí ich dokonca upevňovali na čiapku pomocou štipcov. Neskôr nakoniec prišli s myšlienkou zasunúť ich za uši. Okuliare s klasickým rámom ako ho poznáme dnes, sa začal používať až od druhej polovice 18. storočia.

 

Na záver

Zaraďte sa aj vy medzi tisíce spokojných zákazníkov. Zastavte sa na pobočkách Fokus očnej optiky, kde nájdete široký sortiment dámskych, pánskych a detských dioptrických okuliarov. Nájdete nás na 66 predajných miestach po celom Slovensku. To najlepšie pre vaše oči.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul