Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Slnečné okuliare v zime neodkladajte!

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Slnečné okuliare sa nám spájajú najmä s teplým a slnečným počasím, no odkladať by sme ich rozhodne nemali ani v zime. Intenzita slnečných lúčov je počas zimných mesiacov silnejšia ako uprostred horúceho leta.

Chrániť zrak by sme si nemali len počas leta, keď na nás číhajú nástrahy v podobe slnka, klimatizácie či kúpania sa v mori alebo v bazénoch. Zima môže byť pre naše oči rovnakým „nebezpečenstvom“.

 

Vykurované miestnosti vysušujú oči

Počas zimy sme zvyknutí tráviť väčšinu nášho času vo vykurovaných a uzavretých miestnostiach. Hoci teplo v zimných mesiacoch vítame, nemali by sme zabúdať na naše oči, ktoré sa v dôsledku kúrenia vysušujú. Ak navyše pracujeme s počítačom alebo tabletom, oko sa aj rýchlejšie unaví. Spomínané faktory majú vplyv na kvalitu našich sĺz. Ako sa vyhnúť týmto nepríjemným problémom? Existujú tri možnosti, vďaka ktorým si môžeme uchrániť naše oči pred nadmerným vysychaním v tomto zimnom období. Prvou z možných alternatív sú tzv. umelé slzy, čiže očné kvapky, ktoré svojím zložením pripomínajú ľudské slzy. Mávajú hustejšiu štruktúru, ktorá zabezpečuje dlhší kontakt s rohovkou a následne jej ochranu. Ak si však chceme zvlhčiť vzduch doma alebo v kancelárií, ideálnymi pomocníkmi sú zvlhčovače vzduchu alebo odparovače, ktoré sa dajú jednoducho nainštalovať na radiátor.

 

Snežná slepota

Mnohým z nás pojem snežná slepota nič nehovorí, ale rozhodne by sme toto slovné spojenie mali poznať. Ak chceme predísť tejto nepríjemnosti, nemali by sme sa vybrať do zasneženého vysokohorského prostredia bez potrebnej ochrany, t.j. bez kvalitných slnečných okuliarov. Sneh totiž odráža až 80% slnečného žiarenia a teda aj UV žiarenie, čoho výsledkom je zápal (spálenie) očnej rohovky a spojiviek. Pri dlhodobom pobyte v tak agresívnom prostredí (12 h) bez ochrany sa snežná slepota môže prejaviť neschopnosťou otvoriť oči a ich začervenaním. Tento stav sa lieči pomocou aplikovania znecitlivejúcich kvapiek do očí. Treba mať na pamäti, že rohovka počas tejto „diagnózy“ nie je chránená svojou prirodzenou vrchnou vrstvou, tzn. že v žiadnom prípade by sme si nemali pretierať oči rukami. Baktérie by totiž mohli spôsobiť infekciu a zápal, ktorý by naše oči vážne ohrozil.

Slnečné okuliare aj mimo hôr

Slnečné okuliare nie sú iba povinnou súčasťou zimnej výbavy na hory, no využiť ich môžeme aj počas každodenného nosenia zimnými ulicami. Nemali by sme zabúdať, že aj v bežných dňoch sme vystavení slnečným lúčom, ktoré sa odrážajú od vlhkých a zamrznutých ciest či chodníkov. Navyše slnečné okuliare nás chránia aj pred vetrom a prachom. 

Slnečné okuliare pri zimnej jazde v aute

V zimnom období sme ako vodiči častejšie atakovaní nepríjemným oslnením z odrazeného svetla od mokrých alebo zasnežených vozoviek. Preto je na mieste použiť slnečné okuliare s polarizačným filtrom, ktorý výrazne eliminuje nepríjemné odrazené svetlo, a tým zvyšuje bezpečnosť a komfort pri šoférovaní.

 

Na záver

Zaraďte sa aj vy medzi tisíce spokojných zákazníkov a zastavte sa na pobočkách Fokus očnej optiky, kde si môžete vybrať zo širokého sortimentu kvalitných slnečných okuliarov.

 

Medzi naše top značky patrí OAKLEY, DOLCE & GABBANA, POLAROID, RAY BAN, EMPORIO ARMANI, ARNETTE, BENETTON, BOSS ORANGE, BVLGARI, CARRERA, COCO SONG, DIESEL, DIOR, DKNY, GIORGO ARMANI, FOSSIL, FENDI, GIVENCHY, HUGO, BOSS, H.I.S., JIMMY CHOO, MARC JACOBS, MAX & CO, MAX MARA, MICHAEL KORS, MIU MIU, MOSCHINO, PERSOL, PIERRE CARDIN, PRADA, RALPH LAUREN, TOMMY HILFIGER, VALENTINO, VERSACE, VOGUE. Budeme sa na vás tešiť!

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul