Začiatok 16. storočia
Známy taliansky vynálezca Leonardo Da Vinci tvrdil, že optiku ľudského oka možno zmeniť vďaka priamemu kontaktu rohovky s vodou. Bohužiaľ, jeho nápady neboli veľmi praktické, nakoľko navrhoval ponoriť oči do misky s vodou alebo umiestniť naplnené sklenené pologule s vodou pred oči. Aj napriek tomu boli jeho myšlienky prínosom pre iných vedcov, ktorí ich mohli v budúcnosti ďalej rozvíjať.
Sklenené trubice
V roku 1636 sa pokúsil zostrojiť zrakovú pomôcku francúzsky filozof a vedec René Descartes. Chcel umiestniť sklenené trubice, ktoré by boli naplnené kvapalinou do priameho kontaktu s rohovkou. Trubice by ale znemožnili žmurkanie, a tak ani tento nápad nebol realizovateľný. Na prelome 18. a 19. storočia nadviazal na Descartovu myšlienku anglický vedec Thomas Young, ktorý navrhol zmenšiť sklenenú trubicu. Zmenšenú šošovku s vodou potom pripevnil k rohovke voskom. Ani túto verziu kontaktných šošoviek však nebolo možné použiť ako pomôcku na korekciu zraku. V roku 1845 prišiel s ďalším návrhom anglický fyzik Sir John Herschel. Herschel sa domnieval, že zrak by sa dal korigovať pomocou kapsule v tvare ľudského oka, vo vnútri ktorej by bolo živočíšne želé. Táto kapsula by sa prichytila na akési transparentné teleso. Avšak danú teóriu nemohol Herschel vyskúšať aj v praxi, pretože nemal k dispozícií potrebnú technológiu.
Revolučné kroky vo vývoji kontaktných šošoviek
V 80. rokoch 19. storočia vedci takmer úspešne skonštruovali prvé funkčné kontaktné šošovky. Prvenstvo si v oblasti vývoja kontaktných šošoviek pripisoval August Müller, ale aj Adolf Fick. Fick publikoval svoju prácu o šošovkách už v roku 1887, Müller ju odprezentoval až v roku 1889 na univerzite, ale aj napriek tomu sa považuje za priekopníka vo výrobe kontaktných šošoviek. Fickove šošovky boli totiž príliš ťažké a zakrývali celé oko, preto ich bolo možné nosiť iba krátku dobu. Müller zhotovil šošovky z fúkaného skla. Boli ľahšie a vytvarované tak, aby zodpovedali zakriveniu rohovky. Oko vďaka tomu mohlo dýchať a šošovky zabezpečovali aj prúdenie sĺz.
Mäkké kontaktné šošovky
Veľký pokrok vo vývoji kontaktných šošoviek urobili československí chemici Otto Wichterle a Drahoslav Lím. Vyvinuli nový typ materiálu, z ktorého sa mohli začať vyrábať kontaktné šošovky, tzv. hydrogél. Tento materiál bol mäkký, poddajný a tvárny. V roku 1953 si Wichterle dal patentovať postup výroby hydrofilných gélov.
Až po súčasnosť
Kontaktné šošovky sa v priebehu rokov naďalej rozvíjali a modernizovali. Spoločnosť Ciba Vision predstavila v roku 1998 silikónové hydrogélové šošovky, ktorých skvelou vlastnosťou je extrémna priepustnosť kyslíka. V súčasnosti patria kontaktné šošovky k vyhľadávaným zrakovým pomôckam pre ich pohodlnosť, praktickosť, odolnosť a priedušnosť.
Rada na záver
Zaraďte sa aj vy medzi tisíce spokojných zákazníkov. Zastavte sa v predajniach Fokus očná optika, kde nájdete kvalitné kontaktné šošovky. Vybrať si môžete jednodenné KŠ, mesačné KŠ, ročné KŠ, štrnásťdňové KŠ, kontinuálne KŠ, či KŠ pre šport.