Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

História kontaktných šošoviek

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Kontaktné šošovky sú obľúbenou zrakovou pomôckou, ktorú mnohí z nás uprednostňujú pred nosením klasických dioptrických okuliarov. Viete však, kedy sa o tomto praktickom vynáleze, ktorý využívajú ľudia po celom svete, objavila prvá zmienka?

Začiatok 16. storočia

Známy taliansky vynálezca Leonardo Da Vinci tvrdil, že optiku ľudského oka možno zmeniť vďaka priamemu kontaktu rohovky s vodou. Bohužiaľ, jeho nápady neboli veľmi praktické, nakoľko navrhoval ponoriť oči do misky s vodou alebo umiestniť naplnené sklenené pologule s vodou pred oči. Aj napriek tomu boli jeho myšlienky prínosom pre iných vedcov, ktorí ich mohli v budúcnosti ďalej rozvíjať.

 

Sklenené trubice

V roku 1636 sa pokúsil zostrojiť zrakovú pomôcku francúzsky filozof a vedec René Descartes. Chcel umiestniť sklenené trubice, ktoré by boli naplnené kvapalinou do priameho kontaktu s rohovkou. Trubice by ale znemožnili žmurkanie, a tak ani tento nápad nebol realizovateľný. Na prelome 18. a 19. storočia nadviazal na Descartovu myšlienku anglický vedec Thomas Young, ktorý navrhol zmenšiť sklenenú trubicu. Zmenšenú šošovku s vodou potom pripevnil k rohovke voskom. Ani túto verziu kontaktných šošoviek však nebolo možné použiť ako pomôcku na korekciu zraku. V roku 1845 prišiel s ďalším návrhom anglický fyzik Sir John Herschel. Herschel sa domnieval, že zrak by sa dal korigovať pomocou kapsule v tvare ľudského oka, vo vnútri ktorej by bolo živočíšne želé. Táto kapsula by sa prichytila na akési transparentné teleso. Avšak danú teóriu nemohol Herschel vyskúšať aj v praxi, pretože nemal k dispozícií potrebnú technológiu.

 

Revolučné kroky vo vývoji kontaktných šošoviek

V 80. rokoch 19. storočia vedci takmer úspešne skonštruovali prvé funkčné kontaktné šošovky. Prvenstvo si v oblasti vývoja kontaktných šošoviek pripisoval August Müller, ale aj Adolf Fick. Fick publikoval svoju prácu o šošovkách už v roku 1887, Müller ju odprezentoval až v roku 1889 na univerzite, ale aj napriek tomu sa považuje za priekopníka vo výrobe kontaktných šošoviek. Fickove šošovky boli totiž príliš ťažké a zakrývali celé oko, preto ich bolo možné nosiť iba krátku dobu. Müller zhotovil šošovky z fúkaného skla. Boli ľahšie a vytvarované tak, aby zodpovedali zakriveniu rohovky. Oko vďaka tomu mohlo dýchať a šošovky zabezpečovali aj prúdenie sĺz.

Mäkké kontaktné šošovky

Veľký pokrok vo vývoji kontaktných šošoviek urobili československí chemici Otto Wichterle a Drahoslav Lím. Vyvinuli nový typ materiálu, z ktorého sa mohli začať vyrábať kontaktné šošovky, tzv. hydrogél. Tento materiál bol mäkký, poddajný a tvárny. V roku 1953 si Wichterle dal patentovať postup výroby hydrofilných gélov.


Až po súčasnosť

Kontaktné šošovky sa v priebehu rokov naďalej rozvíjali a modernizovali. Spoločnosť Ciba Vision predstavila v roku 1998 silikónové hydrogélové šošovky, ktorých skvelou vlastnosťou je extrémna priepustnosť kyslíka. V súčasnosti patria kontaktné šošovky k vyhľadávaným zrakovým pomôckam pre ich pohodlnosť, praktickosť, odolnosť a priedušnosť.

 

Rada na záver

Zaraďte sa aj vy medzi tisíce spokojných zákazníkov. Zastavte sa v predajniach Fokus očná optika, kde nájdete kvalitné kontaktné šošovky. Vybrať si môžete jednodenné KŠ, mesačné KŠ, ročné KŠ, štrnásťdňové KŠ, kontinuálne KŠ, či KŠ pre šport.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul