Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

20 zaujímavostí o ľudskom oku

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Oko je najdôležitejším zmyslovým orgánom. To je všeobecný fakt, ktorý pozná každý. Vedeli ste však, že oko váži približne 28 gramov? Radi by ste sa dozvedeli aj ďalšie zaujímavosti? Prinášame vám 20 výnimočných faktov o ľudskom oku.

1.  Modroočko

Prvý človek, ktorý sa mohol pýšiť modrými očami, sa narodil pred 6 000 až 10 000 rokmi. Dovtedy mali ľudia hnedé oči. Navyše ak ste modrookí, tak máte spoločných predkov s ostatnými modrookými ľuďmi na svete.

 

 

2.  500 odtieňov sivej

Vidíte dobre. 500! 50 odtieňov sivej je pasé. Vaše oko totiž rozlíši až 500 odtieňov tejto „populárnej“ farby.

3.  Žmurk, žmurk

Priemerne žmurkáte 12-krát za minútu, t.j. 10 000-krát za deň.

4.  Ach, tá láska nebeská

Hádžete na seba so svojím partnerom zamilované pohľady? Vaše zreničky sa zväčšia až o 45%, ak hľadíte na niekoho, do koho ste zamilovaní.

 

 

5.  Lupiny v mihalniciach

Nenájdete ich len vo vlasoch. Milióny miniatúrnych lupín sa nachádza aj vo vašich mihalniciach.

6.  Zatváranie očí

Stalo sa vám už niekedy, že ste v stresovej situácií alebo nebezpečenstve zatvorili automaticky oči? Je to normálne a nezabránite tomu. Ide o obrannú reakciu vášho organizmu.

7.  Novorodenec a slzy

U plačúceho novorodenca síce poriadny krik započujete, ale žiadne slzy neuvidíte, pretože ešte nemajú vyvinuté slzné kanáliky. Bábätko začne slziť v období 3.týždňa svojho života, niekedy dokonca až v 4.mesiaci.

8.  Rohovka zo žraloka

Vedeli ste, že rohovka z oka žraloka má podobnú stavbu ako tá ľudská? Práve preto sa využíva aj pri transplantáciách ako náhrada

 

 

9.  Tri farby

Červená, modrá a zelená. Len tieto tri farby vidí vaše oko. Ostatné farby, ktoré rozoznávate, sú kombináciou týchto farieb.

10.  Nedostatok sĺz

S vekom ubúdajú aj vaše slzy, pretože čím ste starší, tým menej sĺz vaše oči produkujú.

11.  Slzy ako odstraňovač nečistôt

Slzy majú veľmi dôležitú funkciu. Odstraňujú nečistoty z vašich očí. Dodnes však odborníci nezistili dôvod, prečo ľudia plačú, keď sú nešťastní alebo naopak, keď sú šťastní.

 

12.  Miláčik, uvoľni si tú kravatu!

Ak váš muž zvykne nosievať kravatu, dohliadnite na to, ako si ju uväzuje. Výskumy totiž dokázali, že muži, ktorí si príliš uťahujú kravatu, sú náchylnejší na vznik zeleného zákalu (glaukómu).

13.  Bez odpočinku

Ľudské oko nepotrebuje oddychovať. Je schopné fungovať na 100% okamžite a kedykoľvek. To však neplatí pre viečka a svaly, ktoré zabezpečujú pohyb oka a mozog, ktorý spracováva informácie z oka.

14.  Oči sa rýchlo zahoja

Ľudské oko má schopnosť rýchlej regenerácie. Pri malých zraneniach sa zotaví aj v priebehu dvoch dní.

15.  Osemdesiat percent

Až 80% zrakových chýb sa dá vyliečiť a 80% vašich spomienok má súvis s tým, čo ste videli.

16.  Škúlenie je príťažlivé

Aspoň to si mysleli starí Mayovia, ktorí verili, že škúlenie ich robí príťažlivejšími pre opačné pohlavie. To bol aj dôvod, prečo učili svoje deti škúliť.

17.  Zlatá náušnica = lepší zrak

Týmto heslom sa riadili piráti, ktorí si mysleli, že nosenie zlatej náušnice im zlepší zrak. Vychádzali pri tom z akupunktúry, napríklad diera v ľavej ušnici stimuluje pravé oko, ktorým pozerali do ďalekohľadu.

 

 

18.  Čítanie z papiera či obrazovky monitoru?

Máte vo zvyku čítať noviny na svojom počítači či mobile alebo uprednostňujete tlačenú verziu periodík? Je totiž dokázané, že text na monitore ľudia čítajú o štvrtinu pomalšie ako text vytlačený na papieri.

19.  Slepý bod

Nazýva sa tak miesto, kde zrakový nerv prechádza sietnicou a v tejto oblasti zrakového poľa ste slepí. Nevnímate to, pretože mozog využije informácie z druhého oka a doplní oblasť obrazom.

20.  Vidíte vďaka mozgu

Ľudské oko je ako malá kamera, ktorá vysiela obrátený obraz do mozgu. Ten ho okrem prevrátenia musí sfarebniť z kombinácií vyššie spomínaných farieb, vytvoriť 3D a mnoho ďalších plne automatizovaných operácií, vďaka ktorým môžeme sledovať nádhery nášho sveta.

 

Na záver: Oko je komplikovaný orgán, ktorý sa skladá z viac ako 200 miliónov funkčných súčastí. Je dôležité, aby ste sa o svoje oči starali, a preto neváhajte navštíviť Zrakové centrá Fokus očnej optiky, kde vám kvalifikovaný personál vyšetrí váš zrak.

 

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul