Väčšina našich predajní je otvorená a zabezpečuje meranie zraku za prísnych hygienických opatrení. Pred návštevou odporúčame overiť si otváracie hodiny Vašej predajne TU.

Veľký prehľad očných chýb a ochorení – 2. časť

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
V prvej časti článku ste si mohli prečítať o refrakčných chybách oka. V druhej časti vám prinášame prehľad očných ochorení, ktoré vás môžu pripraviť aj o zrak. Ako tieto choroby vznikajú a ako im možno predchádzať?

SIVÝ ZÁKAL (KATARAKTA)

Očná šošovka sa pri tomto ochorení postupne zakalí, čo vedie k rozostrenému a zahmlenému videniu. V počiatočnom štádiu človek vníma škvrnu v zornom poli, ktorá sa časom zväčšuje a v konečnom štádiu má pocit, že sa pozerá cez mliečne sklo. Toto ochorenie je typické najmä pre ľudí vo veku 50+. Môže však postihnúť aj mladšie ročníky. K rizikovým skupinám patria diabetici alebo fajčiari. Taktiež užívanie určitých liekov, t.j. hlavne kortikosteroidov môže zapríčiniť vznik tejto choroby. Sivý zákal môže byť aj vrodený, kedy ide o jednostranné alebo obojstranné postihnutie šošovky. Existuje viacero príčin, ktoré sú spúšťačmi tohto ochorenia u novorodencov. Horúčkové ochorenie, infekcia matky v prvom trimestri tehotenstva, rodinná predispozícia môžu byť dôvodmi, prečo dieťa postihne sivý zákal. Sivý zákal sa dá operovať tak, že sa postihnutá šošovka nahradí šošovkou umelou. Ide o jednu z najčastejšie vykonávaných operácií na svete. Neliečený sivý zákal môže viesť k slepote.

Prevencia:

Vznik sivého zákalu súvisí aj s nadmerným vystavovaním sa slnečnému žiareniu. Odborníci preto odporúčajú ako preventívnu ochranu pred týmto ochorením nosiť bežné (korekčné) ale aj slnečné okuliare so 100% UV filtrom. Bohužiaľ, ale neexistuje 100% účinná prevencia ako sa tejto očnej chorobe vyhnúť.

 

ZELENÝ ZÁKAL (GLAUKÓM)

Toto očné ochorenie sa vyvinie v dôsledku zvýšeného vnútroočného tlaku. Tento tlak spôsobuje poškodenie optického nervu a to vedie k zhoršovaniu zorného poľa. Pacientov, ktorí trpia touto chorobou, trápi ostrá bolesť oka a hlavy. K príznakom patrí aj zhoršené videnie. Ak sa tento problém podcení, existuje hrozba slepoty. Medzi rizikové skupiny patria ľudia nad 40 rokov. Pozor by si mali dať aj diabetici a jedinci, ktorí sú pod neustálym stresom. Aj dedičnosť je jedným z faktorov vzniku zeleného zákalu. Liečba glaukómu závisí od typu tohto ochorenia, buď pomocou medikamentov, laserom alebo operáciou.

Veľký prehľad očných chýb a ochorení - Fokus očná optika

Prevencia:

Rovnako ako v prípade sivého zákalu neexistuje efektívna ochrana pred vznikom tohto očného ochorenia. Preto odporúčame pravidelné prehliadky u očného lekára obzvlášť po štyridsiatom roku života.

 

VEKOM PODMIENENÁ DEGENERÁCIA MAKULY (VPMD)

Pacienti s touto chorobou majú postihnutú centrálnu časť sietnice, tzv. žltú škvrnu – makulu. V tejto časti oka je obraz najostrejší, čiže u ľudí s degeneráciou makuly dochádza k postupnej strate centrálneho videnia. Spočiatku sa prejavuje zvlneným videním, neskôr s rozmazanými škvrnami a neschopnosťou vidieť jasno. Existujú dva typy degenerácie makuly – suchá a vlhká. Suchá forma sa rozvíja postupne a v ranných štádiách je bez príznakov. Ochorenie sa však v priebehu rokov zhoršuje a u 20% pacientov sa rozvinie vlhká forma degenerácie makuly. Pri tomto type degenerácie makuly je poškodenie zraku veľmi rýchle. Prejavuje sa zahmleným videním a zdeformovaným obrazom. Bez liečby spôsobuje až v 90% slepotu. Toto ochorenie postihuje najmä ľudí nad 50 rokov. Ľudia postihnutí degeneráciou makuly môžu užívať očné lieky alebo absolvovať laserovú či fotodynamickú liečbu. Ohrození sú najmä fajčiari a obézni ľudia. Táto choroba postihuje častejšie ženy ako mužov.

Prevencia:

Ak chcete ochrániť svoj zrak pred degeneráciou makuly, mali by ste svoj jedálniček obohatiť o čerstvú zeleninu a morské ryby, ktoré obsahujú luteín a zeaxantín.

 

Otestujte sa na Amslerovej mriežke:

 

Veľký prehľad očných chýb a ochorení - Fokus očná optika                                                                                       Zdravé oko                                        Počiatočná VPMD

 

ODLÚPENIE SIETNICE

Ide o závažné očné ochorenie, ku ktorému dochádza, keď sú na sietnici malé trhlinky. Z priestoru sklovca preniká tekutina pod sietnicu, čo spôsobuje jej nadvíhanie a odlučovanie od pigmentového epitelu. Dochádza ku degenerácií svetlocitlivých buniek, ktoré ostávajú bez potrebného prísunu živín a kyslíka. Odlúpenie sietnice sa prejavuje zábleskami, ktoré vidí pacient na okraji oka. Neskôr sa objavujú aj škvrny, ktoré smerujú od spodnej časti do stredu zorného poľa. Ohrození sú krátkozrakí ľudia, diabetici a ľudia, ktorí utrpeli úraz oka. Pri tejto diagnóze je nutná operácia.

Prevencia:

Pravidelné návštevy oftalmológa.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

Zrakopédia

Chráňte sa pred škodlivým modrým svetlom

  Modré svetlo je súčasťou spektra slnečného žiarenia, ale rovnako je vyžarované displejom mobilného telefónu, tabletu, počítača, televízie či úspornými žiarovkami. Ľudia, ktorí často používajú…