Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

5 zaujímavých faktov o slnečných okuliaroch

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Slnečné okuliare dnes plnia nielen ochrannú funkciu. Stali sa plnohodnotným módnym kúskom, ktorý dokáže oživiť a spestriť každý módny outfit. Aj keď sa môže zdať, že sú slnečné okuliare “novinkou”, ktorá je na svete iba chvíľku, opak je pravdou.

Historické okienko

Najrozšírenejší módny doplnok súčasnosti používali už pred 2000 rokmi Eskimáci, ktorí si okuliare vyrábali z klov mrožov a namiesto šošoviek mali iba úzke štrbinky. Nimi vyrobené prvotiny slnečných okuliarov mali za úlohu chrániť oči pred slnečným žiarením a tzv. snežnou slepotou. O sile svetla vedel už aj  jeden z najznámejších cisárov rímskej ríše Nero, ktorý sledoval zápasy gladiátorov cez brúsené farebné drahokamy. Neskôr sa predchodcovia slnečných okuliarov objavili počas vlády čínskej dynastie Ming (koncom 12. storočia), kedy ich začali používať sudcovia, ktorí si nimi chránili oči pred svedkami, aby nevideli výraz v očiach sudcov počas výsluchu. Za prvú komerčnú objednávku slnečných okuliarov sa považuje objednávka cisára Napoleona, ktorý si ich objednal v počte asi 200 000 ks pre svojich vojakov počas egyptskej výpravy. Toto nariadenie vzniklo z častého poškodenia zraku prudkým africkým slnkom, ktoré sa prejavovalo ako šedý zákal.

  1. Slnečné okuliare neboli vždy len módnym doplnkom. Na začiatku 20. storočia sa tónované sklá spájali s ochorením syfilis, keďže jedným zo sprievodných príznakov tejto choroby je citlivosť na svetlo.
  2. Okuliarové šialenstvo začalo až v roku 1929, kedy Američan SamFoster začal s masovou výrobou slnečných okuliarov a ich následným predajom. Cieľom jeho výroby bolo vyrobiť taký produkt, ktorý umožní pozeranie sa do slnka bez poškodenia zraku.
  3. Pilotky – okuliare nielen pre pilotov. Za vznik jedných z najznámejších ikonických okuliarov môže druhá svetová vojna, konkrétne požiadavka letectva k výrobe slnečných okuliarov pre pilotov proti oslneniu. Neskôr sa tieto okuliare, známe aj pod značkou Ray-BanAviator, stali jedny z najobľúbenejších v celom svete.
  4. Prvé okuliare s polarizačným filtrom sa objavili v roku 1936. Všetky slnečné okuliare dovtedy boli iba farebné sklá, ktoré obmedzovali oslnenie slnečným žiarením.
  5. Akčný hrdina bez slnečných okuliarov? Nemožné! Svet filmového priemyslu pripísal slnečným okuliarom nemalý význam. Okrem ochrany očí dodáva hlavným postavám aj nádych štýlu a drámy. Asi len málokto si tak dnes vie predstaviť filmy ako Terminátor, Matrix či pán a pani Smithovci bez slnečných okuliarov, ktoré nosili filmoví hrdinovia. Rovnako zvýšili popularitu slnečným okuliarom aj slávne spevácke hviezdy. Slnečné okuliare ikony 20. storočia ElvisaPresleyho sa na stránke eBay predávali až za 250 000 dolárov! Známymi milovníkmi slnečných okuliarov sú v súčasnosti aj sir EltonJohn, BonoVox z kapely U2 či popová hviezda Lady Gaga.

 

Vývoj slnečných okuliarov ide stále dopredu

Počuli ste o slnečných okuliarochSeethemusic – vidieť hudbu? Ide o oficiálny názov revolučných slnečných okuliarov, ktoré fungujú pomocou klasického Bluetooth pripojenia. Slnečné okuliare majú na ramenách (straniciach) umiestnené telieska, ktoré svojím kmitaním vytvárajú vibrácie, ktoré zachytí až stredné ucho. Vďaka týmto smart okuliarom sa hudba prenáša doslova priamo do kostí.

Kvalitné a módne slnečné okuliare nájdete v pobočkách Fokus očná optika, kde si môžete vybrať z nášho širokého sortimentu slnečných okuliarov pre deti aj dospelých. Nájdete nás na 66 miestach po celom Slovensku.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul