Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

UV žiarenie a oči od A po Z

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Zrak je jedným z najdôležitejších základných ľudských zmyslov, ktorým vnímame nadpolovičnú väčšinu všetkých informácií. Preto je veľmi dôležité si svoj zrak chrániť a to hlavne pred neviditeľnou hrozbou UV žiarenia, ktoré môže nechránené oči do značnej miery poškodiť.

UV žiarenie je ultrafialová neviditeľná oblasť spektra elektromagnetického žiarenia s vlnovou dĺžkou od 100 nm do 400 nm. Poznáme tri pásma UV žiarenia – UVC, UVB a UVA žiarenie. UVC žiarenie je pohlcované prakticky stopercentne vrstvou atmosféry, takže na Zem ani nedopadá. UVB žiarenie je z veľkej časti pohltené ozónovou vrstvou a na zem dopadá len 1 až 10 %. Spektrum UV žiarenia, ktoré na Zem dopadá, je tvorené v 90 až 99 % UVA žiarením.

Oči a UV žiarenie

Staré príslovie hovorí, radšej raz vidieť ako stokrát počuť. Až 80 % informácií vnímame práve očami, no očná šošovka nie je schopná regenerácie prirodzenou cestou, preto je ochrana očí pred UV žiarením veľmi dôležitá.  UVA žiarenie spôsobuje opálenie pokožky, jej starnutie, ale aj poškodenie očného tkaniva, keďže preniká až na očnú sietnicu a jeho dlhodobé pôsobenie môže viesť k vzniku šedého zákalu a následného oslepnutia. UVB žiarenie taktiež spôsobuje opálenie pokožky, je však intenzívnejšieako UVA žiarenie.  Žiarenie UVB spôsobuje spálenie kože a poškodzuje očnú rohovku. Oba tipy žiarenia môžu vyvolať zápal očnej rohovky, spojivky či zakalenie očnej šošovky. Dlhodobé pôsobenie UV žiarenia bez ochrany očí môže byť spojené aj so vznikom nebezpečného ochorenia centrálnej časti sietnice, tzv. degenerácie makuly.

Ako chrániť oči pre UV žiarením

  1. Kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom

Oči prirodzene reagujú na slnečné žiarenie zúžením zrenice a privretím viečok. Ak používate okuliare bez ochranného filtru, ktoré viditeľné svetlo iba tlmia a neabsorbujú žiadne UV žiarenie, vystavujete oči poškodeniu tým, že im prirodzene neumožníte privrieť sa a tiež tým, že dúhovka nie je stimulovaná k zúženiu zrenice, pretože svetlo cez slnečné okuliare neprechádza v dostatočnej miere a prepustí oveľa viac UV žiarenia do vnútra oka. Platí teda, lepšie žiadne slnečné okuliare, ako nekvalitné bez UV filtra.

  1. Protislnečná ochrana

Slnečné okuliare chránia zrak pred UV žiarením aj pred oslnením. Poznáme päť kategórií protislnečnej ochrany, ktoré sú označované číslom 0 až 4, teda od čírych až po veľmi tmavo sfarbené sklá. Sklá s nižším stupňom protislnečnej ochrany sú vhodné, keď nie je veľká intenzita slnečného žiarenia. Počas pobytu na priamom slnku by ste mali používať okuliare so stupňom ochrany 2 až 3. Stupne 1 až 3 sú vhodné na šoférovanie. Ak ste vo vysokohorskom teréne alebo pri vode, slnečné okuliare by mali mať čo najtmavšie sfarbenie (označenie 4). Stupeň 4 však nie je vhodný na šoférovanie.

  1. Oči ochránite aj potravinami

Mrkva, ružičkový kel, špenát, listový šalát, brokolica, vaječný žĺtok, paprika aj paradajky. To sú azda najznámejší ochrancovia očí „priamo“ z taniera.

 

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul