Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Očné alergie: Takmer celoročný problém

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Očná alergia je prejavom poruchy imunitného systému na látky, s ktorými sa bežne stretávame. Medzi najznámejšie alergény patria pele, plesne, zrnká prachu, zvieracia srsť, ale aj lieky či chemikálie. Celoročná alergická reakcia očí sa prejavuje ako alergický zápal spojiviek, ktorý môže mať niekoľko príznakov.

Výrazné svrbenie, zvýšené slzenie, opuchnuté spojivky, pocit cudzieho telieska v oku, pálenie, rezanie a začervenanie očí? Ak vás tieto symptómy prenasledujú počas celého roka, na jar a v lete ešte o niečo viac, zbystrite pozornosť a navštívte svojho očného lekára. Všetky spomenuté príznaky sú totiž sprievodnými znakmi alergického zápalu spojiviek.

Ako vzniká očná alergia?

Za vznik alergie, ktorá patrí medzi bežné chronické ochorenia, môžu genetické predispozície, avšak čím ďalej tým viac si svoju daň vyberá aj súčasný životný štýl. Alergiu primárne spôsobuje systémová porucha imunitného systému, ktorá je sprevádzaná charakteristickou alergickou reakciou organizmu pri styku s látkami, ktoré sú spúšťačom alergických prejavov. Očná alergia (alergický zápal spojiviek) sa prejavuje ako zápal tenkej blanky, ktorá sa tiahne z okraja viečka po jeho vnútornej strane. Častým prejavom alergickej reakcie je aj jemné začervenanie očí a slzenie. K týmto prejavom sa môže pridružiť aj opuch horných a dolných mihalníc, ktorý je sprevádzaný aj svrbením a lepkavým hlienovitým sekrétom hromadiacim sa v očných kútikoch.

Prvá pomoc

Rýchlu úľavu od alergických prejavov poskytnú slzy, ktoré splachujú pele a prach z povrchu oka do slzného kanálika. No nie vždy je slzná reakcia dostatočne silná na to, aby zmyla z povrchu oka všetky čiastočky. Vtedy sa odporúča použiť očné kvapky aj lieky určené na peľovú alergiu, ktoré vám predpíše lekár. Ak už viete o svojej alergickej reakcii, je vhodné preventívne si chrániť oči šiltovkou alebo slnečnými okuliarmi, ktoré v tomto prípade poslúžia ako bariéra, ktorá znižuje cirkuláciu vzduchu okolo očí.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul