Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Prevencia zrakových problémov: Tehotenstvo a zrak

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Tehotenstvo je krásne obdobie plné radostného očakávania a zmien, ktoré sa prejavujú na tele a sú úplne prirodzené. Najväčšie zmeny„pociťujú“ hormóny, metabolizmus, krvný obeh a voda, ktorá sa počas tehotenstva zadržiava v tele matky. Toto všetko môže mať vplyv na oči a zrak počas tehotenstva.

Aj ženy, ktoré pred tehotenstvom nemali problémy so zrakom, môžu počas tohto čarovného obdobia trpieť vplyvom hormonálnych zmien, ktoré vedú k miernemu zhoršeniu zraku. Na druhej strane, nie u každej tehotnej ženy sa musí prejaviť zhoršenie zraku. Tehotenstvo pôsobí na každú budúcu mamičku individuálne a nedá sa presne určiť koľko a akých zmien nastane.

 

Hormóny, hormóny a ešte raz hormóny

Azda najčastejšie sa počas tehotenstva ženy stretávajú s tým, že väčšina emočných prejavov sa odvíja od kolísavého stavu hormónov. Tie majú za príčinu nielen zvýšenú citlivosť, ale aj možný vznik krátkozrakosti (myopia). Zhoršené videnie do diaľky zväčša nepresiahne štvrť až pol mínusovej dioptrie. Ak ste boli krátkozrakou už pred tehotenstvom, počas obdobia deviatich mesiacov môže prechodne nastať zrýchlený nárast mínusových dioptrií. Za túto skutočnosť môžu taktiež hormonálne zmeny, ktoré môžu znížiť produkciu sĺz a ich konzistenciu. Slzy sú hustejšie, čo môže zhoršiť toleranciu na kontaktné šošovky.

 

Kontaktné šošovky kombinujte s nosením okuliarov. Uľaví sa vám!

K možným problémom so zrakom v priebehu tehotenstva patrí aj citlivosť rohovky, ktorú zväčša pocítite pri nosení kontaktných šošoviek. Zvýšenie citlivosti rohovky môže viesť k červeným, boľavým očiam a k neznášanlivosti kontaktných šošoviek. V tomto období sa preto odporúča nahradiť kontaktné šošovky okuliarmi. Ak je nosenie okuliarov problémom je možné zvoliť kompromisné riešenie 5 + 2, čo znamená nosiť 5 dní v týždni kontaktné šošovky a 2  dni okuliare.

 

Za zmeny videnia môže voda

Dočasné zmeny vo videní môže spôsobiť objem tekutín, ktoré sa počas tehotenstva hromadia v tele budúcej mamičky. Je, preto možné, že ak ste nositeľkou okuliarov alebo kontaktných šošoviek, môžu sa vám zdať silnéalebo slabé. Najlepšie urobíte, ak absolvujete vyšetrenie očí počas tehotenstva a aj po šestonedelí. Je viac než pravdepodobné, že zrak sa vám po pôrode vráti do normálu.

 

Suché oči potrápia počas tehotenstva aj po pôrode

K jedným z najčastejších problémov s očami počas tehotenstva alebo po pôrode patria aj suché oči. Vo väčšine prípadov ide o prechodný stav, ktorý po pôrode zmizne. Na trhu je niekoľko druhov očných kvapiek, ktoré vám môžu uľaviť.

Okrem rastúceho bruška na vás môžu počas tehotenstva čakať aj iné zmeny. Niektoré súvisia s očami, niektoré s inými časťami tela. Nepodceňujte svoje zdravie a neohrozujte ani zdravie vášho nenarodeného dieťaťa. V prípade akýchkoľvek zdravotných komplikácií vyhľadajte lekára a nechajte si poradiť.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul