Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Aplikácie zamerané na oči a zrak: V čom dokážu pomôcť?

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Moderná doba inteligentných telefónov, tabletov a počítačov priniesla celosvetovú zmenu, a to nielen z pohľadu rýchleho prenosu a dostupnosti informácií. Čas, ktorý denne strávime sledovaním displeja sa počíta v hodinách, a aj preto odborníci vyvinuli niekoľko druhov aplikácií, ktoré pomáhajú chrániť naše oči.

Oko je najrýchlejším svalom nášho tela a zrak je jedným z piatich základných zmyslov človeka. V súčasnosti, keď čas strávený pred počítačom, mobilom či tabletom narastá sa vedci a výskumníci snažia neustále vymýšľajú nové technológie a možnosti, ktoré by pomohli zamedziť poškodeniu zraku.

Kontrola žmurkania ako účinná ochrana pred syndrómom suchého oka

Aplikáciu Eyeblink, ktorá vám pri počítači pomôže ochrániť zrak, vymyslel Slovák. Aplikácia je určená pre počítača a jej úlohou je priebežne kontrolovať, či žmurkáme toľko, ako by zdravý človek mal. Ak nie, aplikácia vás upozorní na to, aby ste žmurkli. Žmurknutie je totiž účinným spôsobom, ako sa vyhnúť syndrómu suchého oka. Každé jedno žmurknutie obnovuje slzný film na povrchu oka, ktorý oči  zvlhčuje a chráni.

Vzdialenosť od obrazovky pod kontrolou

Dôležitú úlohu zohráva aj vzdialenosť, ktorú tvorí dĺžka medzi mobilným zariadením a našimi očami. Aplikácia SafetyScreen, čiže bezpečná obrazovka, pomáha svojim užívateľom udržať mobilné zariadenia v ideálnej vzdialenosti od očí. Funguje na jednoduchom princípe: ak je mobilné zariadenie príliš blízko tváre a očí, obrazovka zhasne. Obrazovka sa následne odblokuje až po tom, keď je zariadenie aspoň v minimálnej bezpečnej vzdialenosti.

Odfiltrovanie modrého svetla odľahčí oči aj spánok

Modré svetlo je súčasťou slnka, nachádza sa teda všade okolo nás. Vďaka nemu pozná telo prirodzený rozdiel medzi dňom a nocou. Je to časť spektra viditeľného svetla, ktoré preniká až k sietnici oka a tú poškodzuje, zároveň blokuje vylučovanie hormónu melatonínu, ktorý je zodpovedný za pohodlný spánok. Modré svetlo však v značnej miere vyžaruje aj z mobilných zariadení a počítačov.  Najmä večer je toto žiarenie pre oči veľkou záťažou. Aplikácia f.lux pomáha eliminovať intenzitu modrého svetla pomocou automatického prispôsobenia jasu vášho monitora. Použitím aplikácie znížite intenzitu žiarenia modrého svetla a tým uľahčíte nielen svojim očiam, ale vo večerných hodinách aj ľahšie zaspíte.

U nás vo Fokus očná optika si môžete vybrať dioptrické okuliare s vrstvou, ktorá odráža a tlmí žiarenie modrého svetla. Neváhajte sa obrátiť na náš personál, radi vám pomôžeme s výberom správnych a bezpečných dioptrických okuliarov na celom Slovensku.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul