Cukrovka je chronické metabolické ochorenie, pri ktorom telo nedokáže zodpovedne riadiť rovnováhu cukru v krvi. Kolísavá hladina cukru v krvi diabetikov má závažné dôsledky na celé telo, okrem iného aj na oči. Za obmedzenú regulácia hladiny cukru v krvi môže hormón inzulín, ktorý spôsobuje, že cukor, ktorý prijímame pri jedení potravy bude absorbovaný v bunkách. Následne je tento cukor uložený v bunkách ako energetická rezerva a uvoľňuje sa podľa potreby. Diabetici produkujú inzulínu málo alebo žiadny, ich bunky často reagujú na inzulín omnoho horšie a stanú sa rezistentnými. Z tohto dôvodu zostáva u diabetikov cukor v krvi, čo z dlhodobého hľadiska vedie k poškodeniu buniek a zmenám v cievach.
Čo všetko cukrovka spôsobuje v tele pacienta závisí najmä od toho, ako dobre je hladina cukru v krvi kompenzovaná a ako dlho choroba trvá. K najznámejším prejavom cukrovky patrí hlavne intenzívny smäd, časté nutkanie na močenie či rýchle chudnutie. Zvýšená hladina cukru v krvi je však rizikovým faktorom aj pre iné závažné ochorenia ako napr. srdcový infarkt, mozgová príhoda, zlyhanie obličiek, poškodenie nervov, ale aj slepota. Ak si pacient s cukrovkou pravidelne udržiava hladinu krvného cukru (glykémie) čo najbližšie k hodnotám zdravého človeka, je možné vyhnúť sa týmto chorobám.
Pravidelné kontroly u očného lekára majú zásadný význam
Retinopatia, ochorenie sietnice oka, postihuje približne 40% diabetikov. K prvým viditeľným príznakom patrí poškodenie ciev vlásočníc (mikroaneuryzmy), možný je aj diabetický edém makuly, ktorý zhoršuje zrakovú ostrosť u ľudí v produktívnom veku a následne pacient stráca schopnosť vidieť. Sprievodným znakom cukrovky je aj náhla zmena zrakovej ostrosti počas dňa. Hladina cukru mení optické prostredie oka, a preto je možné, že ráno vidíme horšie (neostro) ako na obed alebo naopak. K príznakom poškodenej sietnice oka patrí videnie neostro, rozmazane, zvlnene či pokrivene. Pacienti taktiež môžu vidieť škvrny či vyblednuté farby. Moderná medicína však už dnes dokáže zlepšiť funkcie zraku a zvrátiť rozvoj ochorenie, akým je cukrovka. Základom úspešnej liečby je dodržiavanie režimových opatrení, spolupráca pacienta s lekárom, ale aj selfmonitoring, čiže samokontrola pacienta. Nemenej dôležité je aj zdravé stravovanie a návšteva očného lekára aspoň jedenkrát ročne.
Cukrovka spôsobuje aj syndróm suchého oka
V dôsledku obmedzeného prekrvenie štruktúr oka môže dôjsť aj k poškodeniu nervov, ktoré oko zásobujú a riadia činnosť slzných žliaz. V takomto prípade nie je produkcia sĺz náležite kontrolovaná a vzniká málo slznej tekutiny, následkom čoho oči vysychajú. To je aj hlavným dôvodom, prečo sú oči diabetikov náchylnejšie na infekcie, ako je napr. zápal očných spojiviek alebo zápal okraja očných viečok. Aj tieto ochorenie totiž podporujú syndróm suchých očí.