Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Prevencia zrakových problémov: Vzdialenosť od obrazovky

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Televízia aj počítač sa stali nenahraditeľnou súčasťou modernej doby. Pred ich obrazovkou trávime pracovný aj voľný čas a často zabúdame na naše zdravie. Únava, svrbenie a pálenie očí či bolesti hlavy – tieto zdravotné problémy vznikajú kvôli nedostatočnému zvlhčeniu povrchu oka, čo môže vyvolať syndróm suchého oka.

 

Sledovanie obrazovky môže spôsobiť problémy

Zdravotné problémy očí spôsobujú nesprávne návyky. Vplyvom vertikálneho pohľadu na monitor sa zväčšuje plocha odkrytého povrchu oka, čo vyvoláva zvýšené odparovanie slzného filmu. Taktiež niekoľkohodinový pohľad na monitor bez prestávky spôsobuje vysušenie očí. Dôvodom vysušenia očí je nízka frekvencia žmurkania, ktorá klesne päť až desaťnásobne oproti normálu, čo podnecuje vznik syndrómu suchého oka. V kombinácii so žiarením vychádzajúcim z monitora sa tento syndróm môže ešte znásobiť. Preto sa pri pocite pálenia, bolesti či rezania očí môžu používať umelé slzy na zvlhčenie povrchu oka.

Ľudia, ktorí pravidelne používajú kontaktné šošovky, môžu syndróm suchého oka pociťovať ešte intenzívnejšie, pretože prichádza k zvýšenému vysychaniu oka pod šošovkou v dôsledku zníženej frekvencie žmurkania, a teda menšej miere prirodzeného zvlhčovania očí.

Ďalším možným problémom, ktorý vzniká častým sledovaním obrazovky je tzv. indukovaná krátkozrakosť, ktorá vzniká sústredeným sledovaním monitora zblízka. Indukovaná krátkozrakosť je stav, keď sa oči akoby zaseknú v kŕči pri pohľade zblízka, a potom majú problém s pohľadom do diaľky. Človek následne nedokáže zaostriť na väčšiu vzdialenosť než je obrazovka.

 

Ako predísť problémom očí pri sledovaní obrazovky

Prevencia je lepšia ako liečba. Treba si uvedomiť, že bolesť očí je spôsobená vzdialenosťou medzi očami a obrazovkou, ktorá je relatívne malá a očné svaly sú pri zaostrovaní namáhané. Preto sa očné svaly po čase unavia, čo môže viesť k bolesti, páleniu či rezaniu v očiach a prípadnej bolesti hlavy.

 

Notebook/Počítač

Pri práci s počítačom by vzdialenosť očí od monitora mala byť minimálne 60 až 80 cm a po každej hodine práce, by ste mali očiam dopriať aspoň 10 minút oddychu, teda zapozerať sa do diaľky mimo monitoru, aby sa oči uvoľnili a nevznikla u vás  tzv. indukovaná krátkozrakosť. Taktiež je dôležité, aby ste mali monitor nastavaný priamo pred sebou, očiam neprospieva, ak musia pozerať niekoľko hodín dole alebo vľavo.

 

Televízia

Oči sú namáhané aj pri sledovaní televízie, ak sme pri obrazovke príliš blízko. Ideálna vzdialenosť sledovania obrazovky závisí najmä od uhlopriečky televízie, napr. pri 22´´ uhlopriečke je odporúčaná vzdialenosť 1 meter, pri uhlopriečke 55´´ sa odporúča nechať vzdialenosť až 2 metre a pri televíziách s 88´´ uhlopriečkou až 3,5 metra. Presné údaje o vzdialenosti sledovania  obrazovky sú uvedené pri každom televízore. Vzdialenosť sedenia od televízie, je dôležitá najmä kvôli rozlišovacej schopnosti oka a ostrosti videnia. Ak si sadnete k televízii príliš blízko, budete vnímať len body a hrany, z ktorých sa obraz skladá.

 

Telefón/Tablet

Digitálne zariadenia, akými sú mobilný telefón alebo tablet, predstavujú pre naše oči najväčšiu záťaž. Môže za to najmä skutočnosť, že oba druhy zariadení máme v tzv.ultra blízkej vzdialenosti, zväčša menšej ako 30 centimetrov od očí. Lekármi odporúčaný čas sledovania tabletu alebo mobilného telefónu je preto stanovený na  jednu hodinu denne, a to s prestávkou po každých 15 minútach. Sledovanie tabletu či mobilného telefónu sa taktiež vôbec neodporúča v prítmí, resp. tme.

 

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul