Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Slnečné okuliare a more

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Horúce leto a oddych pri mori tvoria ideálnu kombináciu, ktorú miluje skoro každý z nás. Ostré slnko a jeho odraz na vodnej hladine sú pre naše oči veľmi nebezpečný. Kvalitné slnečné okuliare sú preto pre pobyt pri mori nevyhnutnosťou.

Dovolenka, oddych, more, ale aj poriadna dávka ultrafialového žiarenia pre oči. V prípade, že oči nemáte dostatočne chránené hrozí poškodenie jednotlivých štruktúr oka, najmä rohovky a sietnice. Preto je pobyt na slnku pre oči nebezpečný, a to najmä vtedy, keď je nižšia koncentrácia ozónu v ovzduší. Práve vtedy je totiž intenzita UVA aj UVB žiarenia výrazne vyššia.


Snežná slepota vie potrápiť aj v lete

Snežná slepota nie je iba zimnou doménou ako môže napovedať tento názov. Ide o silnú dávku odrážajúceho sa UV žiarenia od vodnej hladiny, ktoré znásobuje jeho škodlivý účinok na oči. Pre oči sú silné slnečné lúče reálnou hrozbou, lebo intenzita ultrafialového žiarenia môže poškodiť povrchovú vrstvu rohovky – epitel. Následne odumierajú povrchové bunky epitelu a obnažujú sa drobné nervové vláka. Oči začnú nepríjemne „rezať“ a sú citlivé na svetlo. Snežná slepota je špecifickou formou popálenia očí, kedy postihnutý nemôže istý čas vôbec vidieť a oči sa mu samovoľne zatvárajú. Pri postihnutí snežnou slepotou treba pacienta umiestniť do tmavej miestnosti, kde ho budú oči najmenej bolieť. Liečba môže vyžadovať aj očné kvapky a niekoľko dní rekonvalescencie. Slnečné okuliare, ktoré odrazia alebo pohltia škodlivé ultrafialové lúče, sú jedinou ochranou proti snežnej slepote.

Pozor si dajte aj na lesklé povrchy

Nepríjemný je aj stret očí s lesklými povrchmi či dlaždicami, ktorý hrozí najmä na plážových terasách. Negatívnu stránku silného slnečného žiarenia a jeho odrazu spoznáte aj podľa toho, že chvíľu potom nedokážete zaostriť obraz. Silný odraz lúčov sa môže prejaviť aj hmlistým a neostrým videním, niekedy je možné vidieť aj fľakato. Takéto prejavy po chvíli žmurkania a upokojenia zraku prejdú, môžu však indikovať poškodenie zraku. Oční lekári hovoria, že zmeny videnia už možno považovať za varovný signál. Počas pobytu pri mori je preto dôležité chrániť oči kvalitnými slnečnými okuliarmi, ktoré majú vlnovú dĺžku 100 až 400 nanometrov. Ochrana UV filtrom by teda mala byť najvyššia – na úrovni 400 nanometrov. Takúto ochranu majú okuliare s označením UV 400, ktoré majú stopercentnú ochranu a pohlcujú nielen UVA, ale aj UVB lúče.

 

Vyberte si z našej širokej ponuky slnečných okuliarov na našom eshope a my Vám ich doručíme ZADARMO. Navyše práve teraz ich kúpite so zľavou 50%.

 

Vybrať si okuliare na eshope

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul