Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Prevencia zrakových problémov: Infekcia z bazéna

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Voda v bazénoch obsahuje chlór kvôli dezinfekcii. Avšak ani chlór nedokáže zabrániť prenosu niektorých druhov infekcií, ktoré sú zodpovedné za zápal očných spojiviek.

Bakteriálne aj vírusové zápaly očných spojiviek sú najčastejším ochorením očí počas letných mesiacov. Zápal môže vyvolať návšteva kúpaliska, ale aj kúpanie v jazere, keďže k prenosu z vody do organizmu človeka dochádza prenikaním mikroorganizmov rôznymi cestami, napr. prehltnutím, vdýchnutím aerosólu, cez očné spojovky a iné sliznice alebo aj cez poškodenú i zdravú kožu.

 

Zápal očných spojiviek

Pichanie, rezanie, pálenie, belavý až hnisavý výtok z oka sú symptómy zápalu očných spojiviek, ktorými v rannom veku trpia najmä deti, ale náchylní sú naň aj dospelí. Zápal spojiviek môže mať viacero príčin. Najčastejšie ho spôsobuje infekcia, ktorej pôvodcom sú baktérie, plesne, vírusy či parazity, ktoré spôsobujú aj zápaly dýchacích ciest. Okrem bakteriálneho zápalu existuje aj vírusový zápal očných spojiviek, ktorý sa môže prejaviť týždeň po infekcii oka (prípadne neskôr). Spočiatku je typické výrazné slzenie a ráno zlepené viečka jedného či oboch očí. Biele plochy očí sú ružové alebo začervenané. Zápal očných spojiviek môže spôsobiť aj svetloplachosť, ktorá úplne zabráni otvárať oči. Vírusový zápal spojiviek zvyčajne zmizne sám asi po týždni, no je vysoko nákazlivý. Pri bakteriálnom zápale spojiviek je očný výtok hnisavý. Bez liečby trvá ochorenie až 3 týždne, s liečbou 2 až 3 dni.

 

Hygiena je základ a pri kontaktných šošovkách to platí stonásobne

Infekcia, ktorá môže vzniknúť pri nedostatočnej hygiene počas nosenia kontaktných šošoviek, môže postihnúť nielen spojivku, ale aj rohovku a spôsobiť na nej vred. Zápal rohovky si však môžete spôsobiť aj kontaminovanými očnými kvapkami, poranením oka rastlinou, pieskom či prachom. V kombinácii s infekciami, vredmi a inými problémami si môžete rohovku poškodiť tak, že bude nutná jej transplantácia, nazývaná keratoplastika. Tento operačný zákrok patrí k najčastejším transplantačným operáciám na svete. Ak teda nosíte kontaktné šošovky a pobytom vo vode ste si zaniesli do očí infekciu, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Infekcia očných spojiviek a vred na rohovke totiž môže zapríčiniť úplnú stratu zraku postihnutého oka.

 

Slnečné okuliare sú povinnou výbavou

Zápal očných spojiviek môžete získať aj nadmerným vystavením očí slnečnému žiareniu. Ide o svetelný zápal spojiviek, ktorý sa najčastejšie prejaví počas dovolenky, kedy si pri pobyte pri mori alebo na horách zabudnete chrániť oči slnečnými okuliarmi.

 

Nezabúdajte na to, že je dôležité vybrať si slnečné okuliare s dostatočnou UV ochranou a kvalitným prevedením rámu i šošoviek. Taktiež si slnečné okuliare kupujte v optike, nie v hypermarkete alebo niekde na trhu, kde môže byť tovar, ktorý nespĺňa náročné kritéria pre ochranu zraku – musíte si byť istý, že vaše oči chráni kvalitný parťák.:-) Navštívte nás vo Fokus Očná optika, náš personál vám ochotne a s úsmevom pomôže vybrať tie pravé okuliare až na 66 predajných miestach.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul