Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Aké slnečné okuliare sú vhodné pre deti a pre dospelých?

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Tak ako si chránime pokožku pred slnečnými lúčmi, je potrebné chrániť si aj oči pred nepriaznivým vplyvom UVA a UVB lúčov, ktoré môžu spôsobiť závažné zdravotné problémy. Viete, aké okuliare sú vhodné pre deti a aké pre dospelých?

Slnečné okuliare sú nevyhnutnou súčasťou bezpečia očí dieťaťa aj dospelého človeka počas pobytu na slnku. Chránia oči pred prenikaním UV žiarenia. Žiarenie UVA zapríčiňuje opálenie pokožky, ale aj starnutie kože a môže spôsobiť poškodenie očného tkaniva, keďže preniká až do očnej sietnice. Dlhodobé pôsobenie UVA žiarenia môže viesť až k vzniku šedého zákalu. UVB žiarenie taktiež spôsobuje opálenie, je však oveľa intenzívnejšie ako UVA žiarenie, vyvoláva spálenie kože (začervenanie) a pôsobí na očnú rohovku. Nadmerné vystavovanie sa tomuto žiareniu môže nezvratne poškodiť zrak. Základom je preto mať kvalitné okuliare, ktoré spĺňajú požadované normy a chránia nielen samotné zreničky, ale aj veľmi citlivú pleť v okolí očí.

Deti a slnečné okuliare 

Experti tvrdia, že až polovica celoživotného vystavenia očí UV žiareniu sa vyskytuje do veku 18 rokov, pretože deti majú tkanivá veľmi jemné a nebezpečné žiarenia dokážu prenikať aj cez nepriehľadné časti oka (dúhovka, bielko a pod.), nielen cez zrenicu. Preto sú slnečné okuliare pre deti dôležitejšie ako si väčšina ľudí myslí. Oči detí sú viac citlivé na UV žiarenia a modré svetlo ako oči dospelého človeka. Šošovky vo vnútri detského oka sú totiž menej schopné filtrovať tieto vysokoenergetické lúče a tak je vhodné, aby ste dieťaťu zabezpečili správnu ochranu. Dojčatá ani batoľatá slnečné okuliare nepoužívajú, keďže sa ich zrak ešte stále vyvíja a dieťa potrebuje vnímať presný obraz okolitého sveta. Okuliare dávame deťom až od 3 rokov a pri ich výbere zohľadňujeme bezpečnosť rámu, optickú kvalitu šošoviek a celkovú zdravotnú neškodnosť. Dôležité je, aby detské slnečné okuliare mali stopercentný ochranný filter, ktorý chráni oči pred UVA aj UVB žiarením.

Okuliare taktiež musia obsahovať informáciu o kategórii ochranného filtra (0-4).

  • 0 – číre alebo slabo sfarbené (priepustnosť viditeľného žiarenia 80-100%)
  • 1 – slabo sfarbené (priepustnosť viditeľného žiarenia 43-80%)
  • 2 – stredne silno sfarbené (priepustnosť viditeľného žiarenia 18-43%)
  • 3 – tmavo sfarbené (priepustnosť viditeľného žiarenia 8-18%)
  • 4 – veľmi tmavo sfarbené (priepustnosť viditeľného žiarenia 3-8%)

Tento údaj nám hovorí, koľko viditeľného žiarenia prepúšťajú slnečné okuliare. Ideálne je, ak majú okuliare aj polarizačnú vrstvu. Deti si neuvedomujú nebezpečenstvo, ktoré predstavuje slnko. Môžu sa zapozerať priamo do slnka a ak by sa naň pozerali niekoľko sekúnd, vystavia sa ohrozeniu popálenia sietnice. Ani kvalitné slnečné okuliare nie sú určené na priame pozorovanie slnka, ale dokážu poskytnúť lepšiu ochranu, ak dôjde k spomínanej situácii. Od 7 rokov veku dieťaťa zvoľte slnečné okuliare, ktoré majú pevnejší rám, takmer ako modely okuliarov pre dospelých. Od tohto veku už na udržanie slnečných okuliarov na tvári dieťaťa nemusíte používať remienok, pokiaľ dieťa nevykonáva aktívne športy, ako napríklad lyžovanie.

Slnečné okuliare pre dospelých

 

  • Slnečné okuliare dospelého človeka musia mať rovnako ako detské slnečné okuliare dostatočný UV filter, ktorý chráni pred UVA a UVB žiarením.
    Taktiež musia byť označené etiketou UV 400, čo znamená, že pohlcujú UV žiarenie s vlnovou dĺžkou 400 nm a menej, a teda túto ochranu majú. Ďalším kritériom, ktoré by mali spĺňať, je delenie podľa stupňa protislnečnej ochrany od čísla 0 po číslo 4. Index ochrany slnečných okuliarov je definovaný samotným materiálom, zatiaľ čo kategória šošoviek sa vzťahuje na ochranu pred oslnením.
  • Sfarbenie šošoviek je dôležité pre vodičov, a to kvôli skresleniu a vnímaniu farieb. Najmenej skresľuje šedé, zelené a hnedé sfarbenie. Žlté a oranžové sfarbenie je vhodné do hmly a dažďa. Pri pobyte pri vode alebo vo vysokohorskom prostredí sa odporúčajú slnečné okuliare z kategórii 3-4, teda s veľmi tmavým sfarbením šošoviek. Tak ako u detských slnečných okuliarov, aj u okuliarov pre dospelých je vhodné, ak obsahujú polarizačné šošovky, ktoré redukujú odrazené exteriérové svetlo a výborne eliminujú rôzne odlesky, čím znižujú únavu očí.
  • Na trhu sú pre dospelých aj tzv. univerzálne slnečné okuliare s fotochromatickými šošovkami, ktoré reagujú na intenzitu svetla a menia svoju farebnosť na základe svetelných podmienok.
  • Aj tu však platí, že nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek typ slnečných okuliarov, normy a kvalitu vám garantujú iba v overených očných optikách, kde si môžete byť stopercentne istí, že vami vybrané slnečné okuliare spĺňajú požadovaný stupeň ochrany.

 

Ak teda hľadáte kvalitné slnečné okuliare zastavte sa na jednej z pobočiek Fokus očná optika a vyberte si z nášho širokého sortimentu slnečných okuliarov pre deti aj dospelých. Nájdete nás na 66 predajných miestach po celom Slovensku.

 

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul