Videnie patrí medzi najdôležitejšie zmysly vnímania. Deti samotné nevedia odhadnúť, či u nich tento zmysel funguje. Chýba im porovnanie a zlé videnie nebolí.
Zrak dieťaťa sa vyvíja približne do 7 až 8 rokov. Pokiaľ vývoj zrakových funkcií nie je ustálený, hrozí veľké riziko, že môže dôjsť k jeho poškodeniu. Vo všeobecnosti však platí, že čas, ktorý strávi dieťa pri počítači, nad tabletom alebo so smartfónom v ruke, by mal byť limitovaný. V opačnom prípade aj vaše dieťa môžu postihnúť „choroby“ dvadsiateho prvého storočia.
Syndróm suchého oka
Existujú štúdie, ktoré sa zamerali na to, aký vplyv má nadmerné používanie spomínaných zariadení na zrak detí. Detičky, ktoré sa nevedeli odtrhnúť od smartfónov alebo tabletov trpeli vo väčšej miere prejavmi tzv. syndrómu suchého oka. Po mesiaci bez používania digitálneho vybavenia sa ich ťažkosti zlepšili. Syndróm suchého oka vzniká vtedy, keď oči neprodukujú dostatočné množstvo sĺz. To má za následok začervenanie, opuch alebo podráždenie očí. Pri pozeraní na displej, deti žmurkajú menej a tým pádom sa ich slzný film vyparuje rýchlejšie a rastie aj pravdepodobnosť vzniku syndrómu suchého oka.
Digitálna únava očí
Tento termín ešte nie je medzi ľuďmi natoľko rozšírený, ale mali by ste si ho rozhodne zapamätať. Postihuje deti i dospelých. Ak je vaše dieťa už niekoľko hodín zavesené na počítači alebo smartfóne, skontrolujte, či nemá príznaky digitálnej únavy očí. Navonok sa to prejavuje podráždenými červenými očami. Medzi ďalšie symptómy patrí pálenie a rezanie viečok, pocit unavených očí, dvojité alebo rozostrené videnie, ťažkosti so zaostrovaním, ale aj bolesť ramien, šije a hlavy.
Falošná krátkozrakosť
Aj tento jav môže spôsobiť enormné používanie digitálnych zariadení. Keď sa deti dlho pozerajú len na jeden bod v konkrétnej vzdialenosti, dochádza k dočasnému ochabnutiu preťaženého zaostrovacieho svalu v oku. Sval sa však znovu dokáže zregenerovať a navráti sa jeho schopnosť opäť zaostrovať.
Poruchy motoriky
Mestské deti, ktoré bývajú v panelákoch, nemajú veľký vizuálny horizont. Ten je potrebný pre vývin rovnováhy, alebo nájdenia hľadaného riadku v čítanke. Tieto deti majú len malú vzdialenosť, väčšinou 3 – 4 m v byte a dostanú sa von menej. A je teda prirodzené, že sa u nich nevycibrí taká rovnováha ako u detí, ktoré vyrastali vonku a veľkú časť dňa môžu stráviť na čerstvom vzduchu a na prirodzenom svetle vo voľnosti. Tieto „voľné“ deti oveľa rýchlejšie zvládajú bicyklovanie bez držania, plávanie a samostatný pohyb. Ich hrubá a jemná motorika je oveľa kvalitnejšia. Okrem toho majú oveľa viac sociálnych kontaktov a vedia sa dobre vyjadrovať. Mestské dieťa sa často nevie škriabať na stromy, mamy ich vedú všade za ruku. Televízia a počítač im dovoľujú len statické držanie tela pri nedostatočnom osvetlení. Akákoľvek práca do blízka spôsobuje tzv. vizuálny stres, pri ktorom sa môže vyvíjať krátkozrakosť. Preto treba dbať na to, aby boli všetky činnosti detí v harmonickej rovnováhe.
6 tipov ako ochrániť detský zrak
Stanoviť od – do
Rodičia by mali dieťaťu jasne vymedziť čas, ktorý môže tráviť pred obrazovkou počítača, tabletu alebo smartfónu. Dieťa by nemalo používať digitálne zariadenie dlhšie ako 30 až 40 minút. Následne by si malo dopriať minimálne 10 až 15 minútovú prestávku.
Kvalitnejšia obrazovka
Ak máte na to finančné prostriedky, zadovážte svojej ratolesti kvalitnejšiu obrazovku. Keď si to však nemôžete dovoliť, nezúfajte. Dôležité je, aby ste zredukovali svetlo, ktoré vyžaruje z obrazovky. To dosiahnete vďaka programom, ktoré sú na to určené. Môžete si ich stiahnuť do svojich zariadení. Znižujú jas a pridávajú farebný filter.
Okuliare s antireflexnou vrstvou
Nosí vaše dieťa okuliare? Ak áno, existuje možnosť zakúpiť do nich sklá s antireflexnou vrstvou, ktorá ochráni zrak vašej ratolesti pred vplyvmi modrého svetla, ktoré elektronické zariadenia vyžarujú. Širokú ponuku detských dioptrických okuliarov nájdete aj v predajniach Fokus očná optika.
Dostatočná vzdialenosť
Pri sledovaní televízie by vaše dieťa malo dodržať určitú vzdialenosť. Ideálne aspoň dva metre. Samozrejme, že správna vzdialenosť závisí aj od veľkosti zariadenia. Dieťa by si však malo pamätať základné pravidlo – nebyť „nalepené“ na obrazovke akejkoľvek elektroniky. Dohliadnuť na správny odstup je v rukách každého rodiča.
Záujmové krúžky
Je na rodičoch, aby dokázali nájsť dieťaťu takú činnosť, ktorá ich zaujme a odpúta od novodobých technológií. Pravdou je, že v dnešnej uponáhľanej dobe nemajú dospelí toľko času, koľko by chceli svojim ratolestiam venovať. Ak je to aj váš prípad, prihláste svoje dieťa na krúžok, kde by svoju energiu upriamilo na niečo iné, ako sú digitálne zariadenia.
Pokojný spánok
Ak sa dieťa chystá spať, dohliadnite na to, aby aspoň hodinu pred spaním nepozeralo do displejov. Ovplyvňuje to totiž tvorenie dostatočného množstvo spánkového hormónu melatonínu. Únava prichádza oveľa neskôr a organizmus si dostatočne neoddýchne. Dieťa je potom počas dňa unavené a jeho pozornosť je značne znížená.