Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Ako si vybrať vhodný rám okuliarov

Ako si vybrať vhodný rám okuliarov

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Rozhodli ste sa zaobstarať si nové dioptrické okuliare, no váhate, ktorý rám bude pre vás ten správny? Našťastie, v súčasnosti nájdete rôzne modely rámov. Treba si však dobre zvážiť pár kritérií. Rámy si môžete zvoliť nielen podľa širokej ponuky materiálov, ale aj podľa ich typu.

Rozhodli ste sa zaobstarať si nové dioptrické okuliare, no váhate, ktorý rám bude pre vás ten správny? Našťastie, v súčasnosti nájdete rôzne modely rámov. Treba si však dobre zvážiť pár kritérií. Rámy si môžete zvoliť nielen podľa širokej ponuky materiálov, ale aj podľa ich typu.

Celoočnicové rámy

Tento typ rámov je výrazný a ľahko ním upútate pozornosť. Je vhodný aj pre tých, ktorí nosia silnejšie dioptrie. Sklá vašich dioptrií chráni rám očnice po celom obvode, preto sa nemusíte obávať ich poškodenia. Celorámové okuliare sú praktické aj vďaka tomu, že sa ľahko čistia. Môžete si ich vybrať v rôznych farebných a štýlových prevedeniach, ktoré budú s vašou tvárou najviac korešpondovať.

cele ramy

Polorámy

Takýto model okuliarov nemá spodnú časť rámu očnice. Polorámy sú vhodné najmä pre tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť medzi celorámovými okuliarmi, no po chuti im nie je ani bezrámový model okuliarov. Títo ľudia zväčša na seba nechcú upriamovať pozornosť, ale zároveň chcú len jemne zvýrazniť isté črty svojej tváre. Okuliare s polovičným rámom sú elegantné a ľahko sa s nimi manipuluje. Konštrukcia polorámov si vyžaduje vyššiu hrúbku skiel preto nie je vhodná pre vyššie plusové dioptrie zato pre menšie plusky a všetky mínusové dioptrie sú polorámové okuliare správnou voľbou.

poloramy

Bezrámové okuliare

Sklá sú v týchto okuliaroch priamo spojené s nosníkom a so stranicami rámu, preto je nevyhnutné použiť sklá zo špeciálneho odolného plastu. Okuliare bez rámu majú svoje výhody, ale aj nevýhody. Sú nenápadné, pohodlné a ľahké. Obľubujú ich najmä ľudia, ktorí chcú pôsobiť veľmi elegantne a decentne. Bohužiaľ, starostlivosť o ne je náročnejšia, čo môže byť pre mnohých nevýhodou, najmä čo sa čistenia týka. Navyše niektorým pri pohľade cez okuliare môžu prekážať skrutky, pomocou ktorých sú sklá pripevnené.

0ox5126 512604

Rámy a jednotlivé materiály

Titánové rámy

Sú vhodné najmä pre alergikov a pre ľudí, ktorí trpia nadmerným potením sa. Titán totiž dobre znáša pot. Okuliare s titánovým rámom sú navyše ľahké a odolajú aj vplyvom nepriaznivého počasia. Ich veľkou výhodou je vysoká pevnosť a odolnosť voči korózií. Titánový rám je v porovnaní s inými rámami z kovového materiálu o 50% ľahší a vďaka tomu zabezpečuje svojmu majiteľovi komfort pri nosení.

Kovové rámy

Okuliare s kovovým rámom sú ľahké, a preto vám neprekážajú na tvári ani po ich celodennom používaní. Nie sú však ideálne pre všetkých. Vyvarovať by sa im mali ľudia, ktorí trpia alergiou na nikel, prípadne majú agresívny pot. Alergikom by totiž mohli spôsobiť na pokožke nepríjemnú alergickú reakciu v oblasti spánkov. V druhom prípade sa môže stať, že vplyvom agresívneho potu sa poškodí povrchovú úprava kovových straníc.

Plastové rámy

Okuliare s plastovým rámom sú medzi ľuďmi čoraz obľúbenejšie. Prevažne sa Vyrábajú z acetátu celulózy, čo zabezpečuje ich ľahkosť. Na trhu ich nájdeme v rôznom farebnom vyhotovení, ktoré je ľahko kombinovateľné aj s naším celkovým imidžom. Ak máte vyššie dioptrie alebo na každom oku rozdielne dioptrie, tieto rámy sú pre vás ako stvorené. Skryjú totiž rozdiely medzi jednotlivými sklami. Pri tomto type rámov však treba brať do úvahy aj ich negatíva. Na rozdiel od kovových rámov, ktoré sa dajú prispôsobiť vašej tvári, plastické rámy vám musia „padnúť“ presne. Navyše musíte s nim zaobchádzať opatrnejšie, aby nedošlo k ich prasknutiu.

Rada na záver:

Rám okuliarov by ste si mali vyberať aj na základe vašich dioptrií. Po pevnejších a robustnejších rámoch by mali siahnuť najmä nositelia silnejších dioptrií, aby hrubšie sklá dokázali skryť v ráme a tiež udržať.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul