Jarné obdobie je časom predlžujúcich sa dní, kedy máme možnosť tráviť viac času vonku. Tráva začína rásť a zelenať, vyrastajú prvé púčiky stromov a kríkov. Slnečné lúče viac hrejú a dodávajú telu potrebnú energiu. Oči môžu byť nepríjemne oslnené, môžu byť náchylnejšie na podráždenie od ostrého a intenzívneho slnečného žiarenia a koža sa môže ľahko spáliť. Každý tretí človek sa stretáva s alergiou na peľ a trávy, ktoré môžu spôsobovať obťažujúce pálenie a svrbenie očí s prípadnými zápalovými procesmi na spojivke. Pokiaľ Vás jarné počasie vyženie do záhradiek, je potrebné aj tu myslieť na ochranu Vašich očí. Pri záhradníckych činnostiach hrozí riziko úrazu očí napr. pri prerezávaní stromov alebo pri kosení trávy. Tiež pri rozjímajúcich prechádzkach, behaní alebo k jazde na bicykli by sme mali chrániť oči kvalitnými slnečnými okuliarmi s kvalitným UV filtrom.
Jarná alergia spôsobuje nepríjemné očné problémy s vyšším rizikom vzniku zápalu spojiviek
Na jar trápi alergia na peľ z bylín, tráv a drevín každého tretieho človeka. Ďalšími alergénmi môžu byť alergie na prach, pleseň, zvieraciu srsť či na slnko, ktoré môžu potrápiť aj celoročne. Alergia na peľ sa väčšinou prejavuje nádchou, kýchaním a upchatým nosom. Oči trápia svrbenie, pálenie a rezanie. Následne sú spojivky opuchnuté a začervenané a dochádza k zvýšenému slzeniu a citlivosti na svetlo. Pri prechádzaní týchto očných ťažkostí môže dôjsť k alergickému zápalu spojiviek. Ideálne je navštíviť očného lekára, ktorý najlepšie zhodnotí aktuálny stav očí a predpíše vhodnú liečbu.
Všeobecné preventívne opatrenia: Vhodné je pravidelne dochádzať na preventívne prehliadky k alergológovi ak očnému lekárovi a používať predpísané lieky. Snažte sa vyhýbať miestam s pôvodcom alergénu, obzvlášť ráno je vyššia koncentrácia alergických častíc vo vzduchu. Lepšie je vetrať v noci alebo pri daždivom počasí, keď je koncentrácia alergénov minimálna. Určite je nevyhnutné zvýšiť hygienu rúk, očí a tváre, častejšie si umývať vlasy a meniť častejšie oblečenie a obliečky. Používajte na sušenie bielizne najlepšie sušičku. Doma av práci aktivujte čističky vzduchu. Pri jazde autom používajte účinne klimatizáciu so špeciálnym programom na odstránenie peľových alergénov. Čiastočne si alergickí ľudia môžu oddýchnuť pri chladnom a daždivom počasí, keď sa problémy toľko neprejavujú ako pri slnečnom, teplom a veternom počasí. Alergia sa nevyhýba ani deťom, a o to viac je dôležité im vysvetliť vážnosť preventívnych opatrení s dôrazom na zvýšenú hygienu rúk a očí. Dobrým radcom, kedy môžeme očakávať najvyšší výskyt alergénov je napr. peľový kalendár. Kvalitné slnečné okuliare môžu čiastočne zmierňovať zápalový proces.
Očná prevencia: Na vyplavenie alergénov z očí by sme mali používať umelé slzy v očných kvapkách, ktoré uľavia citlivým očiam a stabilizujú slzný film, ktorý zvyšuje ochranu očí. Správne je používanie veľkých prehnutých slnečných okuliarov s kvalitným UV filtrom tak, aby slnečné okuliare zakrývali čo najviac oči a jeho okolie, aby sa maximálne zabránilo preniknutiu alergénov do očí. V prípade očnej chyby je vhodné používať slnečné okuliare s dioptrickými okuliarovými šošovkami s ochranou proti UV žiareniu alebo používať športové okuliare s dioptrickou vložkou. So správnym výberom okuliarov Vám ochotne pomôžu odborníci v optikách FOKUS. Obmedzte používanie očnej kozmetiky, obzvlášť neoverenej a obzvlášť tej nekvalitnej a doprajte očiam dostatočný odpočinok a hydratáciu.
Používanie kontaktných šošoviek: V čase alergickej sezóny nie je bezpečné nosiť kontaktné šošovky, pretože sa môžu očné problémy prehĺbiť a môžu spôsobiť chronický zápal spojivky a rohovky s dlhotrvajúcimi problémami obmedzujúcimi nielen pracovnú efektivitu, ale aj samotnú kvalitu života postihnutého s hrozbou straty zraku. Pokiaľ teda nemusíte, nenoste v čase alergie kontaktné šošovky a použite namiesto nich dioptrické okuliare. V prípade núdze je lepšie používať jednodenné kontaktné šošovky, pretože odpadá hromadenie alergénov, ku ktorému dochádza v kontaktných šošovkách viacdenných.
Prvá pomoc: Na upokojenie začervenaných, opuchnutých a pálivých očí pomôžu vlažné obklady cez zatvorené oči (napr. odvar z harmančeka alebo svetlíka lekárskeho) a očné kvapky s obsahom antihistaminík. Skvele poslúži aj chladivé gélové očné masky. V každom prípade nie je vhodné si oči šúchať, pretože by sa zdravotný stav očí mohol len zhoršiť a liečba by sa predĺžila.
Pri práci na záhrade hrozí úraz očí
Po zime potrebujú naše záhradky a záhrady našu starostlivosť, kde číha množstvo nebezpečných situácií. Riziká úrazov očí a ďalších častí tela hrozí napr. pri prerezávaní stromov a kríkov, obsluhy drvičky dreva, kosení trávy, výseve semienok, výsadbe kvetín alebo pri natieraní plotu a omietok. Preto je vhodné používať ochranné okuliare alebo tvárové štíty a ochranné rukavice.
Prvá pomoc pri mechanickom poranení: Umyte si dôkladne ruky. Nikdy postihnuté oko nemnite, pretože by sa situácia mohla len zhoršiť. Pokiaľ nie je v oku cudzie teliesko, stačí prekvapkať oči borovou vodou alebo akýmikoľvek bežnými očnými kvapkami. Pri prítomnosti cudzieho telieska v oku napr. triesky z dreva alebo kamienka, je vhodné v čistej vode namočiť zmotok vaty alebo okraj vreckovky, vybrať teliesko a vypláchnuť postihnuté oko borovicovou vodou alebo zvlhčujúcimi očnými kvapkami. Pokiaľ je cudzí predmet hlboko a zasahuje cez spojovku, rohovku až do prednej komory alebo hlbšie, je žiaduce oko prekryť sterilným obväzom a ihneď navštíviť očného lekára. Odporúča sa zakryť aj nezasiahnuté oko, aby sa minimalizovali pohyby očí, ktoré môžu stav výrazne skomplikovať.
Prvá pomoc pri chemickom poranení: Pri zasiahnutí očí chemickou látkou, napr. pri postreku stromov, manipulácii s hnojivami či farbou, je vhodné začať oči ihneď vyplachovať pod studenou tečúcou vodou od vnútorného kútika smerom von a to minimálne 20 min. Ideálne je privolať zdravotnícku záchrannú službu. Treba tiež mechanicky odstrániť leptajúcu látku z viečka, rias, obočia a okolia oka. Potom je nutné zájsť do očnej ambulancie a popísať, čím presne boli oči zasiahnuté a akým množstvom a akou koncentráciou. Liečba spočíva v podaní antibiotík a kortikosteroidov. Poleptanie lúhom máva horšie následky, pretože sa chemikálie dostáva do hlbokých tkanív aj pri nižších koncentráciách ako pri poleptaní kyselinou. Navyše rozsah poškodenia oka sa môže prejaviť až za niekoľko dní. Prvotnými príznakmi poleptania chemickými látkami je prekrvenie spojivky a viečka, hlienovitá sekrécia a bolesť oka. Ďalšia fáza sa prejavuje tvorbou pľuzgierikov postihnutých očných tkanív a neschopnosť otvoriť postihnuté oko. Pri zanedbaní včasnej a správnej liečby môže nastať až strata videnia.
Nielen športovci by mali používať slnečné okuliare s kvalitným UV filtrom
Pri behu alebo jazde na bicykli je dôležité zrak chrániť pomocou športových slnečných okuliarov s kvalitným UV filtrom. Okuliare chránia proti negatívnym účinkom slnečných a UV lúčov, ako je napr. vznik akútneho zápalového bolestivého procesu na rohovke, ktorý sa môže prejaviť až za niekoľko hodín. Bráni ďalej tiež proti nepriaznivým poveternostným podmienkam, kedy môže do očí nafúkať a spôsobiť nepríjemné pálenie a slzenie, ktoré vedie k zníženiu športového výkonu. Navyše správne vybrané okuliare môžu slúžiť proti prípadným úrazom pri nebezpečných situáciách, ako sú napr. otravný lietajúci hmyz alebo odlietavajúca zemina. Pokiaľ budú športové okuliare obohatené o polarizáciu alebo so zrkadlovou úpravou, môžu tak dokonale znížiť oslnenie a zároveň zvýrazniť kontrast, takže sa na Vašu športovú aktivitu môžete maximálne sústrediť. Tiež samozafarbovacia alternatíva športových okuliarov je na pomste, pretože sa dokážu prispôsobovať akýmkoľvek svetelným podmienkam bez nutnosti meniť okuliare. Zvýšiť ochranu zraku môžete pri behaní napr. pomocou štítu alebo šiltu, pri jazdení na bicykli alebo na in-line korčuliach je vhodné používať ochrannú prilbu a chrániče na kolená, zápästie, lakte a chrbtice.
Úpravu očnej vady je možné riešiť napr. zabrúsením okuliarových šošoviek nesúcich dioptrickú korekciu do športovej obruby či pomocou dioptrickej vložky vloženej dovnútra športových okuliarov. Najjednoduchšie a najpohodlnejšie je použitie kontaktných šošoviek Switch umožňujúce neobmedzené videnie a maximálne sústredenie na športovú aktivitu samozrejme v kombinácii s kvalitnými športovými okuliarmi.
Dlhodobé pôsobenie UV žiarenia urýchliť vznik vrások okolo očí, degeneratívne zmeny na spojivke, zápal rohovky, šedý zákal v očnej šošovke, rakovinu na viečku alebo na cievnatke či makulárnej degenerácii na sietnici. Nezabudnite kožu chrániť vhodným opaľovacím krémom a dodržiavať správny pitný režim.