Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Dehydratácia očí: Prečo je dostatočný príjem tekutín taký dôležitý?

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Slovo dehydratácia všetci dobre poznáme. Nedostatok tekutín a živín zle vplýva na naše telo a spôsobuje častokrát hotové katastrofy. Úzku súvislosť s ňou má aj jeden z našich vzácnych zmyslov, a tým je zrak. Počuli ste už o dehydratácii očí?

Bez vody by sme tu neboli. Tvorí viac ako polovicu našej planéty a je nevyhnutnou, väčšinovou súčasťou našich tiel. Pri jej nedostatku nám to naše orgány a celé telo dávajú dostatočne najavo vo forme dehydratácie.

Smäd nie je včasným prejavom dehydratácie

Dehydratácia tela sa prejavuje na viacerých  orgánoch, zrak nevynímajúc. Pocit smädu je však prejavom už vyššieho stupňa dehydratácie, preto platí pravidlo, že smäd by sme vôbec nemali pociťovať. K neurologickým prejavom dehydratácie tela patria najmä bolesti hlavy. Tie sú vyvolané mozgom a celým nervovým systémom, ktorý je závislý na vode a správnom hospodárení s tekutinami. Ak dôjde k dehydratácii, objavujú sa príznaky ako tŕpnutie koncových častí tela ( prsty rúk a nôh), zhoršená výslovnosť, bolesť hlavy a krčnej chrbtice, ale aj poruchy zraku.

Vplyv dehydratácie na oči

Bolesť hlavy pocítime ihneď. No ako zistíme, že sa niečo deje s naším zrakom? Dehydratácia očí sa najčastejšie prejavuje začervenanými očami, zníženým počtom sĺz a  väčšou potrebou žmurkať. Pri žmurkaní sa totiž naše oči zvlhčujú. Pokiaľ máme problém s tvorbou sĺz, máme problém aj s vyplavovaním rôznych nečistôt, ktoré sa do očí dostali a rohovka má sklony k poškodeniu. Okrem rohovky sa namáha aj sietnica, pre ktorú je prispôsobiť sa suchým podmienkam extrémne náročné. Je to ako nepoužiť olej pri pečení či namáhať motor bez oleja. Oči vtedy trpia a tým sa poškodzuje celý dôležitý zmysel, akým zrak bezpochyby je pre každého z nás.

Pomoc pri dehydratácii očí

Tak ako telo pri dehydratácii potrebuje prijať dostatočné množstvo tekutín, aj pre naše oči je voda veľmi účinným súperom v boji s týmto problémom. Najlepšie, čo môžete pre svoj zrak urobiť, je dodržiavať pitný režim a nevystavovať tak oči neprimeranému suchu. Blížia sa chladné dni a my začíname všade kúriť, aby nám nebolo zima. Nezabúdajte, že čas strávený vo vykúrených priestoroch taktiež vysušuje naše oči. Hydratovať ich a pomôcť im pred suchom môžete aj použitím očných kvapiek. Tak ako na popraskané pery používame balzam, doprajme patričné ošetrenie aj očiam.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul