Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Svet očami bábätka – ako vidí po narodení a na čo všetko si dať pozor v prvých mesiacoch života

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Oči bábätka sa začínajú vyvíjať už okolo druhého mesiaca v mamičkinom brušku. Tento vývoj trvá približne do 30. týždňa. Aby však po narodení dokázalo vnímať svet okolo seba, potrebuje na to ďalších pár týždňov. Čo všetko teda bábätko po narodení vidí a ako sa oň starať, aby sa zrak vyvinul správne?

Zrak je u bábätiek najmenej vyvinutým orgánom

Zrak je najmenej vyvinutým zmyslom bábätka. Keď sa váš malý poklad po 9 mesiacoch z prítmia vášho bruška konečne dostane na svet, nie je ešte zvyknutý na silné svetlo. Jeho zrak sa vyvíja celý nasledovný rok. Po prvých dňoch vie rozoznať len svetlo a tmu. Neskôr už vníma aj rozmazané predmety vo svojej blízkosti.Hovorí sa, že je to takzvaná mamičkovská vzdialenosť. Mamičkovská preto, lebo, ide len približne o 25 centimetrov od koreňa nosa bábätka. V tejto blízkosti sa najviac stretáva so svojou matkou počas kŕmenia. Všetky predmety a osoby vo vzdialenosti väčšej ako 25 cm vidí hmlisto a rozmazane, preto je preňho pohľad do diaľky veľmi namáhavý.

Bábätko v 6 týždňoch

Po uplynutí 6 týždňov očká bábätka rozoznávajú základné tvary. Keď naňho hovoríte, alebo mu ukazujete známe predmety, zvykne za vami otáčať hlavičku. Dobre reaguje najmä na výrazné farby ako červená, či oranžová.

Tretí mesiac prináša schopnosť rozoznávať známe tváre

Bábätko si v 3 mesiacov už dokáže zapamätať  tváre svojich rodičov a ďalších blízkych ľudí, s ktorými sa pravidelne stretáva. Kým v predchádzajúcich mesiacoch sme sa uňho mohli stretnúť so škúlením, teraz nastáva obdobie, kedy predmety začína vnímať obomi očami súčasne.

Polročné dieťa vidí periférne

V tomto období už dieťa vie zaostriť na akúkoľvek vzdialenosť a pozrieť sa všetkými smermi. Vníma priestor aj hĺbku. Zrak koordinuje s pohybom. Šiesty mesiac je obdobím, kedy objavuje rúčky a nôžky. Darí sa mu chytiť predmety a dokonca si ich k sebe pritiahnuť. Podávať predmety však dokáže až v období jedného roka. Celkový vývoj, kým dieťa vidí na úrovni dospeláka, trvá ešte celých 6 rokov.

Kedy vaše dieťa potrebuje okuliare?

Ak u svojho dieťaťa zbadáte škúlenie aj po uplynutí 3 mesiacov, niečo nie je v poriadku. Správne postavenie oka zabezpečuje 6 okolitých svalov. U dieťaťa, ktoré škúli, je vysoká pravdepodobnosť, že vidí zdvojený obraz. Tento stav je dôležité neignorovať a nečakať, že sa upraví sám. Hrozí totiž, že neriešený problém v neskoršom veku prerastie do tupozrakosti, kedy dieťa prestane vidieť ostro na jedno oko. Ďalšími znakmi, že dieťa dobre nevidí, je narážanie do nábytku, trasúce sa oči, a tiež ak si oči často šúcha ručičkou. Pri starších deťoch býva zvykom, že narážajú do predmetov, tlačia si knižky príliš blízko k očiam, prípadne sa zhoršili ich výsledky v škole.

Nápomocné môžu byť očné testy

Ak máte podozrenie na zlé videnie vášho dieťaťa, môžete vyskúšať jednoduché testy podľa jeho veku. Zdravé jednomesačné bábätko bude otáčať hlavičku za ostrejším svetlom. V štyroch mesiacoch môžete vyskúšať pred bábätkom pohybovať farebným predmetom. Ak bude otáčať hlavičku za predmetom, všetko je v poriadku. Polročné dieťa najjednoduchšie otestujete tak, že v priestore rozmiestnite rôzne hračky. Malo by sa za nimi začať načahovať. Pri ročnom dieťati je dôležitá správnosť úchopu. Ak máte akékoľvek pochybnosti, je lepšie obrátiť sa na odborníka.

Čo ak moje dieťa potrebuje okuliare?

Ako vybrať dieťaťu správne okuliarové rámy, ak vám odborník potvrdil, že potrebuje okuliare? Zamerajte sa na správnu veľkosť, je veľmi dôležité aby okuliare správne anatomicky sedeli na tvári, pretože u menších detí je veľmi zložité nájsť ideálny rám. Okuliare mu nesmú padať z tváre, keď zohne hlavu, ani byť príliš tesné. Taktiež by ste mali dať pozor na ich váhu, aby neboli príliš ťažké, dieťa by sa mohlo cítiť nekomfortne. Dnes sú už plastové sklá samozrejmosťou čo sa výrazne prejaví na ich bezpečnosti a váhe. Je veľmi dôležité aby dieťa nosilo svoje okuliare rado. Ak Vaše dieťa potrebuje okuliare radi Vám poradíme v našich FOKUS očných optikách.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul