Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Keď dieťa potrebuje okuliare alebo Dôležitá je prevencia

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Detí s okuliarmi pribúda. Možno si poviete, že za to môžu telefóny a iné chytré veci. V skutočnosti ale rodičia viac než kedykoľvek predtým myslia na prevenciu a lekári majú dokonalejšie prístroje, a tak problémy odhaľujú včas. Ako je to s detským zrakom a jeho vadami a ako vybrať detské okuliare, keď sú potrebné?

 

V tomto článku sa dozviete:

Všeobecné informácie o detskom zraku

Prehľad najčastejších očných vád u školákov

Na čo si dať pozor pri kúpe detských okuliarov

Ako detské okuliare vybrať

 

Detský zrak sa vyvíja cca do šiesteho až ôsmeho roku života

Rodičia a dospelí, ktorí sa o deti starajú, by mali priebežne zisťovať, či dieťa správne vidí. Včasné podchytenie zrakových problémov je totiž veľmi dôležité. Preventívne prehliadky u detí sa preto odporúčajú v jednom roku a potom v troch a piatich rokoch.

Zrak je náš najdôležitejší zmysel, a práve v detstve môže dôjsť k problémom, ktoré jedinca budú sprevádzať po celý život. Našťastie je dnes medicína veľmi ďaleko a moderní oftalmológovia si s deťmi vedia poradiť. Napriek tomu sa uvádza, že by okuliare malo nosiť zhruba 40% slovenských detí.

Očné vady u školákov

Zatiaľ čo novorodenci a kojenci trpia na problémy s priechodnosťou slzných ciest, u starších prevládajú väčšinou dioptrické vady. K najčastejším problémom so zrakom patrí najmä u predškolákov tupozrakosť, ktorá môže mať aj doživotné následky.

 

Čo to je tupozrakosť? Hovorí sa jej tiež amblyopia a ide o vadu zraku, pri ktorej je oko síce anatomicky v poriadku, ale nefunguje správne. Vyskytuje sa predovšetkým u detí, ktoré majú veľký dioptrický rozdiel. Mozog si podvedome vyberá to oko, na ktoré vidí lepšie, zatiaľ čo druhé vôbec nepoužíva a tak sa z neho stáva oko tupozraké. Dieťa si myslí, že vidí v poriadku, ale stráca priestorové videnie, môže zle odhadovať vzdialenosti a mať horšiu orientáciu. Pokiaľ sa však situácia podchytí včas, je veľká šanca na vyliečenie.

Okrem tupozrakosti alebo škúlenia hrozí školákom tiež krátkozrakosť, kedy potrebujú okuliare do diaľky. Čím ďalej, tým častejšie sa tak hovorí o tzv. epidémii krátkozrakosti. Napríklad v Ázii táto očná vada postihuje dokonca 95% školákov. Problémy sa potom prejavujú aj v dospelosti, pretože vyššia krátkozrakosť zvyšuje riziko zeleného a šedého zákalu či odchlípenia sietnic.

 

Nákup detských okuliarov má svoje špecifiká

Určite sa zverte do rúk špecializovaných optík, u ktorých si môžete byť istí, že šošovky do okuliarov správne zabrúsia a vycentrujú. Pri výbere rámov nezabúdajte na to, že ratolesti bývajú veľmi aktívne, a preto potrebujú okuliare, ktoré im stopercentne padnú ako na nose, tak aj za ušami.

Čo sa týka materiálu rámov, aj v detskom sortimente sa používajú plastové, kovové, ale aj kombinácie týchto materiálov, ktoré sú pružné a viac odolné a zvládnu tak aj náročnejšie aktivity alebo nečakané pády.

A ako je to so sklami do detských okuliarov? Dioptrické šošovky (teda sklá okuliarov) sa dajú doplniť špeciálnym povrchom, či už napríklad proti poškriabaniu alebo antireflexnou úpravou (zvyšuje priepustnosť šošovky a zmierňuje únavu očí). Plastové šošovky mávajú navyše aj UV filter, ktorý oči chráni pred škodlivým UV žiarením. Keď má dieťa vyššie dioptrie, je lepšie zvoliť tenčené sklá, ktoré sú nielen krajšie, ale tiež ľahšie a praktickejšie. A u neposedov môžete siahnuť po nerozbitných okuliarových šošovkách, ktoré sú vyrobené z materiálu trivex, ktorý bol pôvodne vyvinutý pre potreby vojenského priemyslu.

Pozor! Z okuliarov môže dieťa pomerne rýchlo vyrásť. S rastom hlavy totiž rastie aj vzdialenosť medzi obomi očami (hovorí sa tomu pupilárna vzdialenosť). Preto je vhodné častejšie navštíviť svojho optika, ktorý dokáže vyhodnotiť, či okuliare ešte zodpovedajú meniacemu sa parametru.

 

Výber detských dioptrických okuliarov

Ponuka detských rámov je v optikách dnes naozaj široká. Okuliare sa tak stávajú módnym doplnkom a nie vecou, za ktorú sa deti hanbia. Hlavné slovo pri výbere by malo mať dieťa, nie jeho rodičia (tí by mali ustriehnuť predovšetkým veci technické, ktoré zmieňujeme vyššie).

 

Pokiaľ sa dieťaťu okuliare nebudú páčiť, pravdepodobne ich potom nebude chcieť nosiť. A keď ich nebude nosiť, jeho vada sa bude ďalej zhoršovať. Dovoľte svojim deťom vybrať si okuliare podľa vlastného uváženia, napríklad také, aké nosia ich obľúbení hrdinovia.

 

V našej sieti optík FOKUS nájdete okrem klasických predajní tiež 5 špecializovaných pracovísk (tu vypísať mestá a prekliky na predajne), kde vám odborníci poradia a pomôžu vybrať správne rámy a okuliarové šošovky pre tých najmenších. Objednať sa k nám môžete aj online!

Nepodceňujte ani výber detských slnečných okuliarov

Vedeli ste, že zrenička detí je o 50% väčšia ako u dospelých? Väčším otvorom do ich oka tak prenikne aj oveľa viac škodlivého žiarenia.

Dávajte si teda pozor! UV žiarenie sa v našich očiach chová kumulatívne, čo znamená, že záleží na dĺžke jeho pôsobenia. „Hromadenie“ v očiach ale neprebieha stále rovnako. Svetová zdravotnícka organizácia zistila, že až 60% UV žiarenia v očiach máme už vo veku 20 rokov. Najviac je teda nutné dbať na ochranu detí a mladistvých. Prečo to tak je? Ich optický aparát je omnoho priezračnejší. Väčšinou totiž nemajú žiadne očné zákaly alebo deformácie, takže sa UV dostane do oka priamejšou cestou. Chráňte teda  zrak svojich detí už odmalička kvalitnými slnečnými okuliarmi s ochranou proti UV žiareniu. Viac o jeho škodlivosti si môžete prečítať TU.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul