Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Slnečné okuliare v zime – prečo sú dôležité a ako ich vybrať?

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Slnečné okuliare sú pre naše oči rovnaké ako opaľovací krém pre našu pokožku. Pretože sa môže zdať, že v zime slnko nesvieti, chrániť sa pred ním je stále dôležité. Náš zrak je v zime totiž zaťažovaný inak ako v lete. Ochrana v podobe okuliarov- sa hodí na šport aj na bežné nosenie.

 

V tomto článku sa dozviete:

 1. Prečo v zime nosiť slnečné okuliare
 2. Aké modely sú na tento čas ideálne:
 3. Ktoré konkrétne modely pre túto sezónu odporúčame
 • Ktoré konkrétne modely pre túto sezónu odporúčame

Prečo v zime nosiť slnečné okuliare

Nie je to až tak známe, ale zima má svoje špecifiká a naše videnie ovplyvňuje z viacerých hľadísk. Nosiť slnečné okuliare je vždy dobrý nápad, v zime o nič menej než v lete. Poďme sa pozrieť, z akých dôvodov to tak je.

 1. V zime je UV žiarenie silnejšie

Slnko síce sedí na oblohe nižšie, ale jeho sila je stále veľmi intenzívna. UV lúče sú k nám dokonca bližšie a viac nás ohrozujú. Slnko sa v zime odráža vďaka vlhku, námraze a snehu, a tým násobí svoju expozíciu. Uvádza sa, že čerstvo napadaný sneh zvyšuje hladinu UV žiarenia o 90%. Naopak zelený trávny porast odráža len zhruba 3%. Môžeme mať pocit, že to s našim zrakom nič nerobí, ale opak je pravdou. Prevencia je vždy na mieste.

 1. Hrozí snežná slepota

Či už slnko svieti alebo je za oblakmi, pobyt na snehu alebo ľade zvyšuje pôsobenie UV žiarenia. Voda je jedným z najviac reflexných povrchov. Zimné športové aktivity navyše prevádzkujeme vo vyšších nadmorských výškach, kde sú slnečné lúče silnejšie. Kombinácia reflexných povrchov a vysokej nadmorskej výšky zapríčiňuje, že sú naše oči viac náchylné k spáleniu, ktoré sa prejavuje bolesťou a svetloplachosťou. Tento stav (tzv. snežná slepota či fotokeratidíta) odoznie po niekoľkých dňoch, ale vyžaduje návštevu lekára.

 1. Dochádza k odparovaniu sĺz

V zime sa viac stretávame s pocitom suchých očí, slzíme a cítime podráždenie. Čím to je? Môže za to studený vzduch, prípadne vietor. Oči v reakcii na neho vytvárajú reakčné slzy, ktorými sa chcú chrániť. Vo vetre sa slzný film v prednej časti oka rýchlo odparuje. Nosenie slnečných okuliarov tento proces potláča a pomáha v očiach udržiavať prirodzenú vlhkosť. Okuliare takto poskytnú dobrú službu aj nositeľom kontaktných šošoviek.

 1. Náhoda si nevyberá

Do oka sa nám môže dostať niečo vždy. V zime to môže byť sneh, vietor, prach či úlomky ľadu. Všetko z toho môže spôsobiť odreniny rohovky aj vážnejšie poranenia alebo tiež zaniesť infekciu. Slnečné okuliare (obzvlášť pokiaľ sú priliehavé a majú tvrdené sklá) kontaktu s cudzím telesom efektívne zabránia.

 1. Oči sa namáhajú, hlava bolí

Za jasného počasia sa zornice sťahujú, za šera zornice reagujú rozšírením. Pokiaľ je extrémne svetlo alebo tma, oči sa snažia prispôsobiť, a tým sa viac namáhajú. Pri jasnom zimnom slnku alebo snehu zornice nemôžu účinne korigovať expozíciu svetla. To spôsobuje, že žmúrime a oči zaťažujeme spôsobom, ktorý môže viesť k bolesti hlavy. Obzvlášť vhodné sú preto v zime fotochromatické šošovky reagujúce na svetlo (teda sklá, ktoré sa sami sfarbia vo chvíli, kedy na ne dopadne slnečný svit).

 

Aké slnečné okuliare sú na zimu ideálne

Vždy je dôležité, aby okuliare boli pohodlné, netlačili a ich váha sa rovnomerne rozkladala na uši a nos, najmä pokiaľ sú určené na dlhé nosenie. Pred nákupom okuliarov ale vždy zvážme, pri akých príležitostiach ich chceme najčastejšie nosiť.

 

Slnečné okuliare na bežné nosenie

Ľudia slnečné okuliare často nosia pre ich štýl. To, že sú funkčné, je príjemným bonusom. My ich v zime odporúčame najmä vodičom. Ochránia ich pred oslnením, ktoré je na jeseň a v zime horšie ako v lete. Slnko je na horizonte nižšie a odráža sa od mokrej vozovky pod ostrejším uhlom. Sneh, ľad, spätné zrkadlá a semafóry potom vytvárajú veľmi jasné odrazy. Slnečné okuliare oslnenie znižujú, a tak chránia nás aj všetko okolo.

Rovnako zákerné, aj keď menej nebezpečné, je oslnenie pri chôdzi. Slnečné okuliare sú preto istotou, že všetko uvidíme a zrak nebudeme zbytočne namáhať.

Slnečné okuliare na šport

Vyrážate za zimnými radovánkami na lyže alebo snowboard? Voľba medzi používaním športových/lyžiarskych okuliarov alebo slnečných okuliarov závisí na podmienkach:

 

 • Slnečné okuliare sú dobré, keď je slnečné a nefúka. V zime ale býva počasie premenlivé, preto je dobré byť pripravený.
 • Športové slnečné okuliare zakrývajú oči po celom obvode, chránia tak zrak nielen pred svetlom, ale tiež vetrom a cudzími telesami. Pokiaľ je zamračené, hmla alebo sneží, športové okuliare poskytnú lepšiu ochranu. Výhodou je tiež skutočnosť, že sedia bližšie k tvári, takže je v nich citelne teplejšie.

Mnoho lyžiarov a snowboardistov nosí pri peknom počasí slnečné okuliare, a keď sa podmienky zhoršia, prejdú na okuliare športové, resp. lyžiarske. Je vhodné ich mať so sebou, pretože poveternostné podmienky sa rýchlo a často menia.

 

Slnečné okuliare na zimu podľa šošoviek

Viete, že existuje veľké množstvo typov zafarbených okuliarových šošoviek, ale neviete si rady, ako ich rozlíšiť? Výber je dnes veľký a rozdiely medzi nimi sú:

 • Pre snehové športy sú ideálne hnedé, jantárové alebo žlto sfarbené šošovky, ktoré zvyšujú kontrast a lepšie v nich vidíte detaily.
 • Šedé šošovky pomáhajú znížiť intenzitu svetla, ale pritom neovplyvňujú kontrast ani neskresľujú farby.
 • Zrkadlová vrstva umožňuje použitie menšej tmavosti šošoviek počas dní so zatiahnutejšou oblohou. Jej výhodou je, že dokáže odraziť v priemere až 10% slnečného žiarenia.
 • Pokiaľ viete, že na počasie sa nedá spoľahnúť, skúste si zaobstarať okuliare s vymeniteľnými šošovkami. Tie umožňujú reagovať na rôzne potreby a svetelné podmienky.

 

Slnečné okuliare by v zime mali nosiť nielen dospelí, ale hlavne deti, ktoré sú na UV žiarenie omnoho viac náchylnejšie.

 

Náš výber slnečných okuliarov na zimu

Kvalitu slnečných okuliarov nepodceňujte. Pokiaľ si vyberiete správne, budete mať hneď pocit, že vidíte lepšie. Vybrali sme pre vás pár nadčasových kúskov, ktoré sa spoľahlivo postarajú o zdravie vášho zraku a zároveň ich budete môcť nosiť veľa rokov.

2wzhmrvp1gs0

RAY-BAN RB4331 601/71

Designovo výrazné rámy okuliarov skvele padnú mužom s okrúhlou či oválnou tvárou. Hodia sa na bežné nosenie aj šport.

8z9k042m7un1

CARRERA5046/S 003

Vďaka špeciálne upraveným straniciam ochránia váš zrak aj počas pobytu v horách.

nip6jf4wq705

POLAROID PLD 7018/N/S LOX

Pokiaľ svojim očiam chcete dopriať najnovšie výsledky polarizačných technológií, tento model vám zaručí excelentný zážitok.

xs70eq6ftcbu

CARRERA 1029/S YYC

Technické inovácie, sofistikovaný design a najvyššie štandardy kvality? Áno, slnečné okuliare Carrera!

 

V optikách FOKUS nájdete širokú ponuku slnečných aj športových okuliarov. Zastavte sa v niektorej z našich optík a nechajte si s výberom poradiť od našich očných špecialistov.

 

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul