Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Zhoršuje sa vám vekom zrak? Zaobstarajte si multifokálne okuliare

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Stáva sa to aj tým najlepším z nás. Je to síce mrzuté, ale nie je to žiadnym tajomstvom – ako starneme, časti nášho tela sa opotrebovávajú a nefungujú tak, ako kedysi. A tak každého zastihne deň, kedy si nejakú vec bude musieť oddialiť od očí, aby na ňu lepšie zaostril. Tejto vekom podmienenej zmene zraku sa hovorí presbyopia, laicky vetchozrakosť.

V tomto článku sa dozviete

Ako sa dá vetchozrakosť korigovať

Ktorý druh očnej korekcie vám odporučia oční špecialisti

Který druh oční korekce vám doporučí naši oční specialisté

Čo je presbyopia a prečo k nej dochádza

Vzhľadom k tomu, že zníženie schopnosti videnia na blízko s pribúdajúcim vekom postihuje všetkých ľudí, nejedná sa o klasickú očnú vadu, ale skôr o následok starnutia organizmu. Príčinou sú postupné zmeny v štruktúre tkaniva očnej šošovky. Prvé príznaky sa objavujú medzi 40. – 45. rokom a postupujú cca do 65. roku života, kedy sa stav ustáli a viac sa nezhoršuje. Nie je možné ju liečiť, iba korigovať.

S presbyopiou úzko súvisí stav očnej šošovky. Práve tá je zodpovedná za akomodáciu, s ktorou má oko problém (akomodácia oka = niečo ako „zoom“ v zmysle zaostrovania – schopnosť vidieť ostro rôzne vzdialené predmety). V štruktúre šošovky sa časom usadzujú bielkovinové látky, ktoré znižujú jej pružnosť, a teda aj schopnosť akomodácie. O zaostrovanie sa potom musí postarať dioptrická pomôcka.

Je to naozaj presbyopia, čo vás trápi?

Prvým prejavom presbyopie je pocit tzv. krátkych rúk. Ľudia musia oddiaľovať veci, na ktoré predtým bez problémov videli, aby na ne lepšie zaostrili. Najčastejšie sa prejavujú:

  • problémami pri čítaní pri slabom osvetlení,
  • rozmazaným videním blízkych predmetov,
  • bolesťou hlavy pri dlhom čítaní,
  • bolesťou hlavy pri dlhom čítaní,

 

Ako sa dá vetchozrakosť korigovať

Najrozšírenejší druh korekcie presbyopie je jednoduchý a spočíva v nosení dioptrických okuliarov. Alternatívou sú kontaktné šošovky, prípadne chirurgický zákrok, kedy sa do vydlabaného puzdra očnej šošovky vkladá korekčná šošovka. Poďme sa na to pozrieť podrobnejšie.

  1. Dioptrické okuliare

Pokiaľ vidíte dobre na diaľku, postačia vám klasické okuliare na blízko, tzv. čítacie okuliare.
Pozor na okuliare zo supermarketov a drogérií, môžu vám poslúžiť len na krátke prechodné obdobie, keď si svoje okuliare zabudnete a potrebujete rýchle riešenie. Tieto okuliare však nie sú vhodné na dlhodobé používanie, môžete si nimi poškodiť zrak.
V prípade, že nevidíte dobre na blízko ani na diaľku, je dobré mať viacero okuliarov (jedny na diaľku, druhé na blízko).
Veľmi pohodlné sú v tomto prípade multifokálne (progresívne) okuliare, ktoré riešia zaostrenie na viac vzdialeností. Upravujú dioptrie na diaľku, na strednú vzdialenosť (je dôležitá napríklad pri práci na PC a šoférovaní) aj na čítanie. Tento typ okuliarov si väčšina ľudí zvolí vo chvíli, kedy im k zaostreniu nepomôže ani oddialenie predmetu do diaľky, čo väčšinou prichádza, pokiaľ je čítacia dioptria alebo adícia väčšia ako 1,5 dioptrie.

Zaujímavosť: Adícia je rozdiel medzi hodnotami dioptrií na diaľku a na blízko.

Ste mladší ako 40 rokov a vidíte zle na blízko alebo strednú vzdialenosť? Môžete sa jednať o astenopické problémy. Spôsobuje ich napr. nadmerná námaha očí, najmä šošovky oka. Väčšinou sa dostavujú po dlhom čítaní či práci na PC. Pomôcť môžu tzv. relaxačné okuliarové šošovky, ktoré uvoľňujú napätie svalov. Očiam doprajú pohodlie. Hodia sa ako predstupeň pred multifokálnymi okuliarmi, sú dostupné do adície 1,0 dioptrie.

Oční špecialisti vo FOKUSe v tomto prípade odporúčajú šošovky Nikon Relax See Neo, ktoré sú ľahšou formou multifokálnych okuliarov a riešia práve častú únavu očí pri práci na PC.

Zaujímavosť: Astenopické problémy vznikajú v dôsledku zlej alebo žiadnej korekcie očí. Prejavujú sa bolesťami hlavy, začervenaním alebo pálením očí, svrbením očí a pod.

  1. Kontaktné šošovky

Kto nechce alebo nemôže nosiť okuliare, môže využiť komfort kontaktných šošoviek. Vďaka vývoju a technologickému pokroku posledných rokov je možné pre presbyopiu používať ako monovízne kontaktné šošovky, teda jedny na diaľku a druhé na blízko, tak aj stále obľúbenejšie multifokálne kontaktné šošovky, ktoré korigujú videnie na obe vzdialenosti v jednej šošovke, rovnako ako multifokálne okuliare. Je možné si ich dnes zaobstarať aj pre astigmatizmus. Potom ide o tzv. torické šošovky, ktoré riešia cylindrické dioptrie.

Pozor, pri výbere a kúpe kontaktných šošoviek, je pre vhodný výber vždy potrebné navštíviť očného špecialistu na kontaktné šošovky a predísť tým možným problémom. Tu vám poradíme, ako na to.

  1. Očná chirurgia

Presbyopia sa dá korigovať tiež voperovaním vnútroočnej šošovky, tzv. VOŠ. Moderné lekárstvo dnes väčšine pacientov po operácii umožňuje byť väčšinu času úplne bez okuliarov. Implantáty VOŠ sa používajú aj pri operáciách šedého zákalu, kedy je do puzdra vlastnej očnej šošovky vsadená umelá šošovka. Rovnako ako kontaktná šošovka môže byť aj tá vnútroočná monovízna, multifokálna, torická a pod.

Náš prístup ku korekcii presbyopie

Oční špecialisti v optikách FOKUS vždy hľadajú najoptimálnejšie riešenie problémov so zrakom. Zdravie sa ale nedá zovšeobecňovať. Či už sa jedná o vetchozrakosť, astenopické problémy, či iné očné komplikácie, vždy majú ku každému zákazníkovi individuálny prístup.

Multifokálne okuliare sú vhodnou korekciou pri každodenných činnostiach, pokiaľ ale dlhší čas zaostrujete zrak na určitú vzdialenosť, napríklad pokiaľ trávite 3 a viac hodín denne pozeraním do monitora, ste vášnivý kutil, jazdíte na motorke alebo na bicykli, odporučia vám pre tieto situácie okuliarové šošovky, ktoré budú zodpovedať vášmu zameraniu a vašej činnosti tak, aby bol váš pohľad na svet jasnejší a vaše oči zostali svieže.

Vyskúšajte, ako môžete znova objaviť jasný pohľad na veci, ktoré sú vám blízke s aplikáciou Nikon.

Prácu vždy opierame o dôkladné vyšetrenie a meranie zraku. Na základe konkrétnych potrieb potom vyberieme správnu očnú korekciu. Môžu vzniknúť obavy, že si na nové okuliare nezvyknete. S profesionálne vybranými okuliarmi sa doba návyku na nové okuliare výrazne skráti alebo nie je vôbec potrebná. Zákazníkovi naviac vysvetlíme všetky možné vlastnosti a dáme mu odporúčanie, ako okuliare používať. Napríklad, že je nevyhnutné s multifokálnymi okuliarmi skloniť hlavu pri chôdzi zo schodov, či ľahko pootočiť hlavu pri pohľade do spätného zrkadla a pod.

Pokiaľ vás nebaví si stále oddiaľovať veci od očí pre lepšie zaostrenie, sme tu, aby sme vám pomohli. Naplánujte si návštevu v jednej z našich optík. Termín si môžete rezervovať aj online.

 

Objednať vyšetrenie zraku

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul