Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Problémy s kontaktnými šošovkami & návod na nasadenie

Kontaktní čočky

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Prototyp mäkkých kontaktných šošoviek pochádza z Česka. V roku 1957 ho vyvinul Otto Wichterle. Pretože išlo o prelomovú pomôcku, rýchlo sa rozšírila do celého sveta. Dnes je výber kontaktných šošoviek takmer nekonečný. Žiadny z nositeľov kontaktných šošoviek by si ich však nemal naordinovať sám, rovnako ako by mal prejsť prípravou, než ich začne nosiť. Prečo? Poďme si na to odpovedať a tiež zhrnúť, ako šošovky aplikovať.

 

Čo robiť pred nákupom kontaktných šošoviek

Scenár býva u mnohých začínajúcich nositeľov kontaktných šošoviek jednoduchý – pokiaľ nosia okuliare, vedia aké majú dioptrie, pozrú si preto na internete pár videí o nasadzovaní šošoviek a potom si šošovky kúpia v niektorom z e-shopov. Tento postup však nie je vhodný. Kontaktné šošovky sú pre telo cudzím predmetom, a tak predstavujú zdravotné riziko. Môže sa stať, že pri nosení spôsobia nepohodlie a oči s nimi červenajú alebo slzia. Pokiaľ sa o výbere šošoviek, ich nasadzovaní a starostlivosti o ne poradia so špecialistom, ktorý odborne posúdi tvar rohovky, jej veľkosť, zakrivenie, prípadne aj kvalitu sĺz, môžu sa vyhnúť mnohým nepríjemnostiam.

Patríte medzi tých, ktorí nad kontaktnými šošovkami ešte len uvažujú? Pokiaľ chcete mať z nosenia šošoviek potešenie a užívať si bezstarostne ich výhody, navštívte najskôr svojho očného lekára alebo očnú optiku ponúkajúcu službu konzultácie a aplikácie kontaktných šošoviek.

Nesprávne nosenie vám totiž môže spôsobiť tieto problémy:

  • Suché oči
  • Podráždenie
  • Začervenanie očí, či zápal spojiviek
  • Zníženie prístupu kyslíka do očí
  • Odretie rohovky
  • Zmenšený rohovkový reflex
  • Rohovkový vred
  • Ptózu (pokles viečka)

 

Ako prebieha očné vyšetrenie a prvá aplikácia kontaktných šošoviek

Konzultácia a prvá aplikácia kontaktných šošoviek zahŕňa viac krokov, s ktorými je potrebné počítať a nie je možné sa im úplne vyhnúť. Berte do úvahy, že celá návšteva zaberie najmenej hodinu času, niekedy aj viac (podľa toho, ako vám pôjde šošovky nasadzovať a vyberať). Optometrista postupuje väčšinou nasledovne:

 

  • Prvým krokom býva úvodný rozhovor

Pri ňom zistí váš aktuálny stav a očakávania od kontaktných šošoviek – ako často ich chcete nosiť, pri akých príležitostiach, ako dlho predpokladáte, že ich budete mať denne v očiach a pod. Preberie si s vami tiež váš zdravotný stav a užívanie liekov, ktoré by mohli ovplyvniť kvalitu videnia. Pre každého optometristu je samozrejme veľmi dôležitá informácia o dioptriách vašich aktuálnych okuliarov (ideálne je priniesť si ich so sebou).

  • Potom sa prechádza k prístrojovému meraniu zraku

To slúži k objektívnemu premeraniu a zisteniu stavu očí. Používa k tomu refraktometer zisťujúci maximálne dioptrické hodnoty, aby ste mali čo najvhodnejšie nastavenie dioptrií a videli naozaj ostro. Pomocou keratometru získa informácie o zakrivení prednej strany rohovky. Táto informácia slúži k tomu, aby vám šošovky správne držali v oku, neposúvali sa a nevypadávali. K bližšiemu pohľadu na rohovku, šošovku a sietnicu sa využíva tiež štrbinová lampa. Parametre vhodných kontaktných šošoviek upraví podľa tohto nálezu.

  • Následne zrak premeria ručne

Najdôležitejšou časťou merania zraku je tzv. sklíčkovanie skúšobným rámom. Jedná sa o doladenie dioptrií tak, aby zaisťovali optimálnu ostrosť a komfort. Po tomto zistení prevedie optometrista namerané hodnoty na dioptrie kontaktných šošoviek. Je zaujímavé, že dioptrie okuliarov sa väčšinou nezhodujú s dioptriami kontaktných šošoviek.

  • Na základe vyšetrenia odporučí najvhodnejší typ kontaktných šošoviek

Výber závisí predovšetkým na plánovanom počte nosení, parametroch oka a slzotvorby.

  • Poradí pri praktických veciach ako je údržba a skladovanie šošoviek

V teoretickej časti budete zoznámení so samotnými kontaktnými šošovkami. Vysvetlený vám bude princíp nasadzovania a vyberania, starostlivosť o šošovky aj hygienické pravidlá, s ktorými súvisí aj výber prípravkov na čistenie. Praktická časť potom bude o vašom nácviku. Šošovky vám prvý krát pomôže nasadiť špecialista, prípadne to môžete hneď skúsiť sami. Po nasadení príde čas na finálne overenie korekcie. So šošovkami budete chodiť po miestnosti a dávať spätnú väzbu, či sedia. Ich usadenie v očiach a pohyb potom optometrista skontroluje štrbinovu lampou. Nakoniec si šošovky skúsite sami nasadiť a vybrať a dohodnete sa na ďalšej „kontrolnej“ návšteve.

  • Nácvik, kontrola, nákup

Zhruba týždeň budete nacvičovať nosenie, zisťovať, či skutočne dobre vidíte a je vám pohodlne. Najvhodnejšie šošovky sa spoznajú až po nejakom čase, je preto dobré, keď ich budete nosiť čo najdlhšie a pri rôznych príležitostiach. Na ďalšej kontrole optometrista zistí vaše pocity z nosenia a stav overí. Až potom si môžete byť istí, že zvolený typ šošoviek je pre vás vhodný. Následne vám odporučí vhodné predajné balenie, ktoré si môžete zakúpiť priamo v optike alebo v e-shope.

 

Ako nasadzovať kontaktné šošovky krok za krokom

  1. Najskôr si dôkladne umyte ruky mydlom a dobre osušte.
  2. Otvorte púzdro na kontaktné šošovky. Špičkou prsta si vložte prvú kontaktnú šošovku do ruky.
  3. Šošovku opláchnite roztokom na kontaktné šošovky. Nikdy nepoužívajte vodu z vodovodu.
  4. Potom šošovku umiestnite na hornú časť ukazováku alebo prostredníka.
  5. Overte si, či nie je šošovka poškodená (v tom prípade ju nepoužívajte) a či je otočená správnou stranou smerom hore. Okraje šošovky by mali pripomínať misku. Pokiaľ pripomína skôr tanier, jemne ju otočte.
  6. Teraz už nič nebráni nasadeniu. Pozerajte sa pred seba alebo hore a majte pritom oko doširoka otvorené. Do jeho stredu umiestnite šošovku.
  7. Oko pomaly zatvorte a potom s ním pohýbte a zažmurkajte. Šošovka by Vám mala byť pohodlná. Pokiaľ nesedí správne, opatrne ju vyberte, opláchnite v roztoku a celý postup zopakujte opäť.
  8. Rovnaký postup aplikácie použite aj pri druhom oku.

 

A ako kontaktné šošovky vyberať?

  1. Starostlivo si umyte a osušte ruky.
  2. Prostredníkom si jemne stiahnite spodné viečko.
  3. Potom sa pozrite hore a ukazovákom šošovku pritiahnite k bielku.
  4. Teraz šošovku uchopte a vyberte z oka.
  5. Po vybratí si ju vložte do dlane a navlhčite roztokom na kontaktné šošovky. Jemne ju cca 30 sekúnd šúchajte tak, aby ste z nej odstránili všetky nečistoty.
  6. Následne šošovku roztokom ešte opláchnite.
  7. Do púzdra na kontaktné šošovky nalejte roztok, šošovku do neho uložte a zalejte ju, aby bola v roztoku úplne ponorená.
  8. Rovnaký postup opakujte aj s druhým okom.
  9. Pokiaľ používate jednorazové kontaktné šošovky, po vybratí ich hneď vyhoďte.

 

Chcete pre svoje oči to najlepšie? Naši oční špecialisti vám poskytnú potrebnú starostlivosť. Navštívte niektorú z našich najbližších predajní.

Objednať sa na prvú aplikáciu kontaktných šošoviek

Prajeme vám bezproblémové a príjemné videnie so šošovkami aj bez nich.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul