Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Modré svetlo – nenápadný nepriateľ očí

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Koľko času denne strávite pri počítači? A ako často sa pozeráte do telefónu alebo tabletu? Každá doba má svojich zdravotných strašiakov. Tým aktuálnym je modré svetlo. Poďte si prečítať, prečo je tak nebezpečné a ako sa pred ním môžeme chrániť.

 

V článku sa dozviete:

  1. Čo je to modré svetlo a prečo sa pred ním mať na pozore
  2. Únava očí z obrazoviek – aké je riešenie
  3. Aké produkty chránia pred modrým svetlom

 

1. Čo je to modré svetlo a prečo sa pred ním mať na pozore

Poďme si najskôr urobiť jasno v tom, čo to modré svetlo vlastne je.

Jedná sa o svetlo s nízkou vlnovou dĺžkou a vysokou energiou. Jeho prítomnosť sama o sebe škodlivá nie je (dokonca aj slnečné svetlo obsahuje modrú zložku, a práve tá spôsobuje, že je obloha modrá). Problém je v tom, ako dlho sa mu vystavujeme a z akej vzdialenosti. Vyžarujú ho totiž obrazovky digitálnych zariadení, do ktorých hľadíme dlhý čas a zo značnej blízkosti.

 

Takmer všetko modré svetlo tak prechádza našou rohovkou a šošovkou a dostáva sa na sietnicu. Keď ho naše oči absorbujú, dochádza k potlačeniu tvorby melatonínu – hormónu, kvôli ktorému sa po západe slnka cítime ospalí. To je výhodné behom dňa (nie sme toľko unavení), večer to však môže mať zásadný dopad na kvalitu odpočinku.

 

FOKUS má spolu 160 prevádzok po celom Slovensku a Česku. Najvhodnejšiu ochranu pred modrým svetlom radi odporučia v každej z nich.

 
Vyhľadať predajňu

 

2. Únava očí z obrazoviek – aké je riešenie

Modrému svetlu sa nevyhneme. Má ho vo svojom svite aj slnečné žiarenie, rovnako ako klasická žiarovka. Prečo je teda okolo modrého svetla z digitálnych zariadení taký rozruch? Poďme si na túto otázku odpovedať a objasniť aj to, ako toto svetlo kompenzovať.

Monitory a LED panely modrého svetla vyžarujú viacnásobne viac ako slnko či staršia zobrazovacia technológia. Štúdie potvrdzujú, že denne nad zariadeniami vyžarujúcimi modré svetlo strávime kľudne aj viac ako 10 hodín. A tento čas sa každý rok predlžuje.

Dlhodobé vystavenie modrému svetlu nielen rozhadzuje cirkadiánne rytmy (24 hodinové cykly, ktoré sú súčasťou vnútorných hodín tela a ovplyvňujú množstvo procesov, napr. spánok a bdenie), ale tiež spôsobuje bolesť hlavy, začervenanie očí, ich bolesť, ale tiež suchosť očí a rozmazané videnie. Ako sa tomu účinne brániť?

Aby sme sa cítili dobre a nepríjemné pocity nás obchádzali oblúkom, je dobré si oči chrániť. Ideálnou voľbou je pravidelná kontrola zraku u očného špecialistu, lekára alebo optometristu. Aj najmenšia odchýlka, ktorú nemusíme vizuálne poznať, môže viesť k nadmernému namáhaniu očí. Po kontrole sa omnoho lepšie vyberú vhodné produkty (šošovky s Bluefiltrom či úľavové šošovky) proti únave aj modrému svetlu. Dbať o pohodu svojich očí ale môžeme tiež preventívne, napríklad pravidlom 20-6-20 (20 sekundové prestávky s pohľadom na predmet vzdialený aspoň 6 metrov vždy po 20 minútach práce) alebo ďalšími návykmi, ktoré uľavia očiam:

  • Upraviť polohu monitora tak, aby od nás bol aspoň na dĺžku paží a my sme na neho pozerali mierne nadol.
  • Vybrať si monitor, ktorý je matný a tým menej oslňujúci.
  • Používať umelé slzy (kvapky do očí) v prípade pocitu suchých očí.

Mávate unavené oči? Zavolajte nám na bezplatnú infolinku +421 800 137 138 a zistite, ktorá optika FOKUS je pre vás najbližšia. Naši oční špecialisti vám pomôžu a zaistia vašim očiam úľavu.

 

3. Aké produkty chránia pred modrým svetlom

Práca s elektronickými zariadeniami, hlavne s počítačmi, notebookmi, telefónmi a tabletmi vo veľkej miere zaťažuje zrak. Ako sa chrániť? Naši oční špecialisti v optikách FOKUS odporúčajú nasledovné.

Chrániť sa dá pomocou tzv. Bluefiltrov, ktoré sa aplikujú ako povrchová úprava na okuliarové sklá. FOKUS ponúka exkluzívne špičkové japonské šošovky Nikon, ktoré majú viac účinných riešení pre blokovanie modrého svetla (ako povrchovou úpravou CSB + UV, tak aj priamo okuliarové šošovky, ktoré modré svetlo v jeho najkritickejších vlnových dĺžkach filtrujú). Náš sortiment ale zahŕňa aj ďalších výrobcov, ako napríklad Omega Optix so šošovkami upravenými, aby odrážali škodlivé modré svetlo (povrchová úprava Bluefilter) alebo šošovkami BlueCUT 420 + UV.

 

Pre zákazníkov vo veku medzi 25-45 rokov, teda v najproduktívnejšom veku, sú tiež vhodné úľavové šošovky. Tie pracujú na princípe predĺženia zrakovej ostrosti pri striedaní pohľadu na stredné vzdialenosti a do blízka. Všeobecne sa dá povedať, že uľavujú preostrovaniu medzi týmito vzdialenosťami. Dlhodobá práca na PC potom oči omnoho menej namáha. Každopádne je vždy dobré obrátiť sa na očného špecialistu, ktorý odborne poradí s výberom vhodných šošoviek, či už pre pohodlnejšiu prácu s elektronikou, tak aj pre možné riešenia korekcie vady zraku.

 

Obráťte sa na odborníkov vo FOKUS a chráňte seba a svojich blízkych pred modrým svetlom.

 

Objednať vyšetrenie zraku

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul