Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Spoznajte najčastejšie očné problémy, vady a choroby

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zrak nám poskytuje cez 80% prijatých informácií, a je preto tým najdôležitejším ľudským zmyslom. Často mu pritom začneme venovať pozornosť, až keď s ním nie je niečo v poriadku. S akými očnými problémami sa môžete stretnúť? Zoznámte sa s najčastejšími príznakmi, pôvodom vzniku a možnosťami riešenia.

 

V článku sa dozviete:

  1. Aké sú časté očné problémy
  2. Aké rozoznávame očné vady
  3. Čo sú zrakoví strašiaci dnešnej doby
  4. Ako vám s oftalmologickými problémami pomôžu oční špecialisti

 

  1. Aké sú očné problémy

Alternatívny samotný nadpis: Očné problémy a ich prejavy, príčiny a riešenia

Oči sú skutočne citlivé orgány. Môžu sa stretávať s rôznymi problémami. Niektoré sa snažia sami korigovať, iné je potrebné riešiť s očnými špecialistami. Pokiaľ sa očiam dlhodobo nedarí dávať drobné vady neostrého alebo skresleného videnia do poriadku, vznikajú tzv. astenopické problémy a choroby. Je dobré takýmto situáciám predchádzať a myslieť aj na prevenciu. Pokiaľ sa už takéto komplikácie vyskytli, je potrebné riešiť tiež drobné korekcie zraku. Je dobré navštíviť očného špecialistu, aby s riešením pomohol.

 

Čo medzi ne patrí?

Očná migréna

  • Prejavy – hovorí sa o nej tiež ako o tzv. migréne s aurou. Dáva o sebe vedieť nielen úpornou bolesťou hlavy, ale tiež znížením zrakovej ostrosti. Postihnutý vidí napr. záblesky a blikajúce útvary. Záchvat sa môže vystupňovať až v čiastočnú či úplnú stratu videnia. Tá môže trvať okamih alebo aj niekoľko minút. Našťastie sa zrak časom vráti do normálu.
  • Príčiny – spôsobuje ju nadmerná práca na strednú vzdialenosť a dlhodobé pozeranie sa do monitorov a displejov. Preťažená nervová sústava v ojedinelých prípadoch môže vyústiť až v tik v oku. Rovnako aj znížený vizus spôsobený zanedbaním preventívnej starostlivosti o zrak
  • Riešenie – ako účinná sa osvedčila kombinácia kľudu, ticha, tmy a analgetík.

 

Jačmenné zrno

  • Prejavy – typickým príznakom je prítomnosť hrčky na viečku. Sprevádza ju opuch, bolesť, pálenie a začervenanie. Môže sa objaviť aj svrbenie alebo pocit, že je v oku cudzie teleso. Pretože zrno na viečku tlačí na oko, spôsobuje dojem zastretého videnia.
  • Príčiny – spôsobujú ho baktérie. Práve preto sa objavuje predovšetkým pri oslabenej imunite organizmu, alergiách, nedostatočnej hygiene, po zvýšenej námahe očí a v súvislosti s hormonálnymi zmenami alebo s iným ochorením.
  • Riešenie – po niekoľkých dňoch obvykle samo praskne, hnisavé výlučky sa vyplavia a miesto sa zahojí. V prípade dlhodobejších komplikácií je vhodné vyhľadať lekárske ošetrenie.

 

Zápal spojiviek

  • Prejavy – patrí medzi najbežnejšie postihnutia oka. Hlavným znakom je výrazné začervenanie očí a sekrécia očí.
  • Príčiny – zápal spojiviek je najčastejšie infekčného pôvodu, môže ale tiež súvisieť s poranením, podráždením oka či alergiou. Nezriedka býva tiež prejavom syndrómu suchého oka.
  • Riešenie – liečba sa odvíja od príčiny a závažnosti zápalu. Pokiaľ sa stav neustále zhoršuje, je na mieste vyhľadať lekára. Návšteva lekára je tiež nutná v prípade silnej bolesti očí alebo zhoršenia ostrosti zraku.

Syndróm suchého oka

  • Prejavy – ide o stav oka s nedostatkom sĺz. Suché oko sa prejavuje pálením očí, rezaním, pocitom cudzieho telieska v oku aj neostrým videním. Oči bývajú unavené a začervenané.
  • Príčiny – k nedostatku sĺz dochádza najmä pri zníženej produkcii sĺz, ich zvýšeným odparovaním alebo v prípade ich nesprávneho zloženia. Znížená slzná tvorba je spojená tiež s pribúdajúcim vekom (najčastejšie od 50 rokov vyššie).
  • Riešenie – suché oko je jedným z najčastejších dôvodov, prečo ľudia navštevujú oftalmológa. Chýbajúcu vlhkosť v očiach je možné dodať umelými slzami a kvapkami, ktoré doplňujú či nahrádzajú prirodzenú tvorbu sĺz. Je dôležité spomenúť, že slzy sú pre správnu funkciu zraku nenahraditeľné. Udržujú oko čisté, zvlhčujú rohovku a spojivku a chránia oko pred infekciou, alergénmi, škodlivinami z prostredia, preto je nutné kvalitu sĺz preventívne kontrolovať a riešiť.

Stretávate sa s očnými problémami? Pokiaľ je stav neúnosný, vyhľadajte doktora. A ak potrebujete korekciu zraku, u nás v optike FOKUS vám pomôžu skúsení optometristi aj lekári. Objednajte sa tu.

 

 

  1. Aké sú najčastejšie očné vady

Alternatívny samostatný nadpis: Prehľad najčastejších očných vád. Ktoré to sú a ako ich riešiť?

Ľudské oko je druhým najzložitejším orgánom v našom tele, hneď po mozgu. Aj napriek tomu nemusí vždy fungovať celkom ideálne, čo sa prejavuje očnými vadami. Rozdeľujú sa podľa toho, kam dopadá ohnisko obrazu v oku, teda pred alebo za sietnicu alebo ako pružný je optický aparát oka.

 

Podľa toho ich potom nazývame:

 

Krátkozrakosť (myopia) – zlé videnie do diaľky

  • Prejavy – Kto je krátkozraký, ten vidí dobre do blízka, naopak zle do diaľky. Vzdialené predmety sa mu javia rozmazané a musí na ne žmúriť, skoro až privierať viečka. Pretože musí oči namáhať, unavuje ich, čo vyúsťuje do bolesti hlavy.
  • Príčiny – Je to stav, kedy ohnisko obrazu dopadá pred sietnicou. Sú teda potrebné mínusové dioptrické šošovky, ktoré posunú ohnisko za sietnicu tak, ako je to u zdravého oka.
  • Riešenie – Návšteva očného lekára či optometristu a korekcia zraku okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami.

 

Ďalekozrakosť (hypermetropia) – zlé videnie na blízko

  • Prejavy – Ďalekozrakí vidia výborne do diaľky (ak majú dioptrie nad +2,00D tak to neplatí), ale majú problém zaostriť na blízke objekty. Namáhanie očí často sprevádza bolesť hlavy, začervenanie očí či únava
  • Príčiny – Pri tejto vade ohnisko vzniká až za sietnicou oka. Čo to znamená? Na sietnici prakticky nevzniká ostrý bod, ale neostrý kruh.
  • Riešenie – Táto očná vada sa rieši plusovými dioptrickými šošovkami. Oko si s týmto stavom dokáže do určitej úrovne pomáhať samo, ale za cenu výraznej námahy zaostrovacieho systému oka a straty komfortu videnia, ktoré sa stáva veľmi únavným. Riešením je preto aj tu korekcia zraku.

 

Astigmatizmus – oko nemá pravidelný tvar a potrebuje cylindre

  • Prejavy – Určitú formu astigmatizmu má väčšina populácie a často nevidí žiadne príznaky. Na rozdiel od ďalekozrakosti astigmatické vady samotné oko nedokáže nijako kompenzovať a najčastejšie sa začne prejavovať bolesťami hlavy v zátylku (zrakové centrum v mozgu). Ďalej sa prejavuje rozmazaným a skresleným videním, kvôli ktorému sa musia oči namáhať. Dôsledkom býva podráždenie očí.
  • Príčiny – Spôsobuje ho chybný/zakrivený tvar rohovky či šošovky a ojedinele aj sietnice – majú zmenené zakrivenie, čím dochádza nie len k neostrému videniu ale aj ku deformáciám obrazu dopadajúceho na sietnicu. Pre predstavu – oko je bežne guľaté ako futbalová lopta, ale pri astigmatizme má oko tvar ako lopta na rugby.
  • Riešenie – Nápravu robíme torickými šošovkami, lekár predpíše tzv. cylindre. Môžu mať mínusové aj plusové hodnoty alebo ich kombinácie.

 

Starecká ďalekozrakosť (presbyopia)

  • Prejavy – Prezrádzajúcim symptómom je rozmazané videnie na blízko, teda napr. pri čítaní, užívaní mobilného telefónu a pod. Predmety oddialujeme od tela, aby sme na ne mohli správne zaostrili.
  • Príčiny – Tento očný problém prichádza s vekom. Začína väčšinou vo veku 40-45 rokov a ďalej sa zhoršuje s pribúdajúcim vekom, kedy už optický aparát nie je dostatočne silný na zaostrovanie videnia na blízko. Očné svaly nedokážu meniť tvar očnej šošovky, ktorá stráca pružnosť.
  • Riešenie – Je nutné korigovať videnie plusovými dioptriami. Buď samostatne, alebo v kombinácii s očnou vadou na diaľku, kedy je ideálne použitie multifokálnych okuliarov, teda jedných okuliarov na viac vzdialeností.

S najčastejšími očnými vadami vám vieme pomôcť v našich optikách. Pozrite sa, ktorá je vám najbližšie. Váš zrak odborne premeriame a odporučíme vám vhodnú korekciu.

 

  1. Čo sú zrakový strašiaci dnešnej doby

Alternatívny samostatný nadpis: Moderné nástrahy pre naše oči alebo Na akých zrakových strašiakov dávať pozor

 

Súčasná doba je typická tým, že nás núti nadmerne pozerať na strednú a blízku vzdialenosť. Samozrejme – pozeráme sa na televíziu, obrazovky počítačov a mobilov dennodenne sa pohybujeme v interiéroch. Naše oko pritom ľahšie ostrí na diaľku. Na blízko to zvláda len kratšiu dobu. Náš zrak ale dostáva zabrať i v kombinácii s ďalšími nástrahami. Na čo si dávať pozor?

 

Epidémia krátkozrakosti – nový civilizačný problém

V roku 2020 bola myopia (krátkozrakosť) v celosvetovej populácii zastúpená počtom 31,5% osôb. Áno, 1/3 obyvateľstva nevidí dobre do diaľky. Predpovede uvádzajú, že v roku 2050 to už bude desivých 50%. V oblastiach východnej Ázie, teda v Japonsku, Južnej Kórei či v čínskych mestách už dnes štatistiky uvádzajú 70%.mladých Európanov potom 50%. Schválne sa zamyslite, koľko ľudí vo vašom okolí má túto korekciu zraku.

Čím to je? Dlhodobú usilovnú prácu na blízko v kombinácii s časom stráveným vo vnútri budov. Absencia priameho slnečného svetla spôsobuje nedostatok dopamínu, čo vedie k postupnému prispôsobovaniu oka novým podmienkam. Oko sa pri aktivite na strednú vzdialenosť už toľko nenamáha, ale obetuje za to ostrosť videniu do diaľky. Logické, avšak aj napriek tomu fascinujúce, čo myslíte?

 

UV žiarenie – svetelná pasca

Svetlo je zložené z viditeľného a neviditeľného žiarenia, UV žiarenie patrí medzi tie neviditeľné a preto sa dosť často podceňuje. Nenápadné ale nebezpečné UV žiarenie je nutné eliminovať, pretože zasahuje rohovku, šošovku aj sietnicu. Najčastejšie spôsobuje začervenanie očí, snežnú slepotu – môže však vyústiť až do šedého zákalu či iného závažnejšieho ochorenia.

Najnebezpečnejšie UV-C odfiltrováva atmosféra. Nebezpečného UV-B dopadá na zem cca 10%. Najslabšie ale najzákernejšie, UV-A, je tu prítomné v 90-97%. Je dôležité si uvedomiť, že sa nemusíme vystavovať slnku, a pritom sú naše oči stále v ohrození. UV je prítomné aj vtedy, keď sú na oblohe oblaky alebo je hmla. UV filter preto zohráva dôležitú úlohu aj v čírych dioptrických okuliaroch, nielen v slnečných okuliaroch.

Prečo si dávať pozor? UV žiarenie sa v našich očiach chová kumulatívne, čo znamená, že záleží na dĺžke pôsobenia. „Zhromažďovanie“ v očiach sa ale nedeje stále rovnako. Svetová zdravotnícka organizácia zistila, že až 60% UV žiarenia v očiach máme už od 20 rokov. Najviac je teda potrebné dbať o ochranu očí detí a mladistvých. Prečo to tak je? Ich optický aparát je omnoho priezračnejší. Nemajú v ňom žiadne zákaly a deformácie, takže sa UV do oka dostane ľahšou cestou. Veľmi zaujímavá je tiež skutočnosť, že zornica detí je o 50% väčšia než u dospelých. Väčším otvorom do ich oka prejde aj omnoho viac škodlivého žiarenia.

 

Modré žiarenie – nenápadný škodca

Dlhodobé vystavovanie modrému svetlu z obrazoviek znižuje nielen kvalitu spánku ale má tiež vplyv na stav očí.  Ako sa dopad modrého svetla prejavuje? Predovšetkým nesústredenosťou, rýchlou únavou, bolesťami hlavy, pocitom suchých očí a v extrémnych prípadoch až rozmazaným videním. Riešenie je pomerne jednoduché. Okuliare s filtrom modrého svetla (presnejšie okuliarové šošovky s BlueFiltrom) zaručia, že sa budeme cítiť stále dobre a spomínané problémy nás obídu oblúkom.

 

Časy sa rýchlo menia, a práve preto si zrak dnes zaslúži našu pozornosť a šetrnú starostlivosť. Vo FOKUS budeme radi vašou oporou.

 

  1. Ako vám s oftalmologickými problémami pomôžu oční špecialisti

Alternatívny samostatný nadpis: Očné problémy vyriešite v optike FOKUS

 

Na väčšinu problémov spojených s očami máme riešenie. V prípade zdravotných problémov vieme pomôcť s konzultáciou, prípadne poskytnutím alebo odovzdaním informácie, ktorého zdravotného špecialistu navštíviť.

 

Vieme si poradiť s očnými vadami (krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou, astigmatizmom aj vetchozrakosťou). Riešime ich meraním zrakukorekciou okuliarmi či kontaktnými šošovkami. Zrak ale chránime tiež pred modrým svetlomUV žiarením. V prípade astenopických problémoch (napr. očnej migrény, jačmenného zrna, zápalu spojiviek či syndrómu suchého oka) odporúčame najvhodnejšie individuálne riešenie.

 

 

Doprajte svojmu zraku tú najlepšiu starostlivosť! Naši špecialisti sú vám pripravení pomôcť v 160 optikách po celom Slovensku a Česku.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul