Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Kontaktné šošovky: čo by ste o nich mali vedieť – 1. časť

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Ste prinútení nosiť kvôli vášmu zhoršenému zraku dennodenne dioptrické okuliare, ale najradšej by ste sa ich aspoň načas zbavili? Vyskúšajte kontaktné šošovky, ktoré vám nebudú prekážať pri každodenných činnostiach a vy konečne nebudete mať „ťaživý“ pocit na tvári. Ale predtým, ako si kontaktné šošovky zaobstaráte, by ste mali čo to o nich vedieť.

V prvom rade je nutné podotknúť, že rovnako ako dioptrické okuliare aj kontaktné šošovky majú svoje pozitíva, ale aj negatíva. Niektorí ľudia si bez nich nevedia predstaviť svoj život, iní sa im vyhýbajú a uprednostňujú radšej klasické okuliare. Na trhu dnes existuje množstvo druhov kontaktných šošoviek, a to podľa materiálu, podľa typu korekcie, podľa účelu použitia, podľa dĺžky ich nosenia a podľa pravidelnosti ich výmeny.

 

Podľa typu materiálu

 

Mäkké kontaktné šošovky

Vyrábajú sa z mäkkého a flexibilného materiálu, ktorý prepúšťa kyslík až k rohovke. Mäkké kontaktné šošovky rozdeľujeme na hydrogélové, silikón-hydrogélové a hybridné. Tieto šošovky vám zaručia pohodlné nosenie a ľahké nasadzovanie. Ich  nevýhodou je materiál, ktorý sa rýchlejšie zanesie, a preto by ste si ich mali pravidelne meniť. Inak si môžete zavariť na zdravotné komplikácie, prinajmenšom zápal spojiviek a pod.

 

Tvrdé kontaktné šošovky

Na rozdiel od mäkkých šošoviek sú vyrobené z pevného materiálu (polymetylmetakrylát), ktorý nie je taký pružný. Tvrdé šošovky sú zhotovené tak, aby sa svojím tvarom dokonale prispôsobili zakriveniu rohovky. Neprekrývajú celý povrch rohovky, ale len jej strednú časť. Priestor medzi strednou časťou kontaktnej šošovky a rohovky je vyplnená tenkou vrstvou sĺz., ktorá zabezpečuje prívod kyslíka, živín a zároveň odplavuje nečistoty. Tieto šošovky sa používajú najmä ako terapeutické šošovky pri ochoreniach očnej rohovky. Rozdeľujeme ich na nepriepustné a plynopriepustné.

Kontaktné šošovky: čo by ste o nich mali vedieť - Fokus očná optika

 

Podľa typu korekcie

V súčasnej dobe majú skoro všetky kontaktné šošovky asférický tvar a sú určené na korekciu ďalekozrakosti, krátkozrakosti, astigmatizmu a presbyopie.

 

Torické kontaktné šošovky vám odporučí kontaktológ v prípade, že máte astigmatizmus, t.j. máte zahmlené alebo rozmazané videnie, ktoré spôsobuje nerovnomerné zakrivenie rohovky.

 

Multifokálne kontaktné šošovky používajú ľudia, ktorí potrebujú inú korekciu do diaľky a inú do blízka.

 

Podľa účelu použitia

Korekčné kontaktné šošovky sa využívajú na korekciu refrakčných porúch, ako je krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus alebo presbyopia (vetchozrakosť).

 

Kozmetické kontaktné šošovky majú estetickú funkciu. Farebné a crazy šošovky sú pre ľudí, ktorí si chcú zmeniť farbu očí alebo zlepšiť vzhľad poškodeného oka.

 

Terapeutické kontaktné šošovky sú určené na liečbu rôznych poranení oka, najmä očnej rohovky.

 

Podľa dĺžky ich nosenia a pravidelnosti ich výmeny

Štatistiky očných lekárov a kontaktológov ukazujú, že pacienti výrazne podceňujú ich poučenia o bez kompromisnom dodržiavaní času použitia, hygiene a pod. Mnohí nositelia si tak privodia nepríjemné komplikácie, počnúc zápalom spojiviek až po vredy na rohovke. Pre ochranu svojich pacientov väčšina očných lekárov a kontaktológov odporúča denné kontaktné šošovky.

 

Kontaktné šošovky: čo by ste o nich mali vedieť - Fokus očná optika

 

Jednodenné kontaktné šošovky

Ide o kontaktné šošovky, ktoré sa používajú na nosenie počas dňa a pred spaním sa vždy musia zahodiť. Odporúča ich väčšina odborníkov, pretože zo zdravotného hľadiska ide o najzdravší spôsob nosenia kontaktných šošoviek. Keďže sa používajú iba jednorazovo, ráno si ich nasadíte a večer po vybratí rovno odhodíte do koša. Nepotrebujete žiadne dezinfekčné roztoky, pretože na druhý deň použijete nový pár šošoviek. Aj napriek ich vyššej cene je tento typ kontaktných šošoviek najpriateľskejší voči v oku. Obľúbené sú tiež pri športových aktivitách.

 

Kontaktné šošovky na kontinuálne nosenie (1-2 roky)

V súčasnej dobe sú skôr raritou a prevažne ide o tvrdé kontaktné šošovky, ktorých životnosť je vyššia ako pri mäkkej alternatíve. Samozrejme je nevyhnutné ich na noc vyberať z oka a prísne dodržiavať ich čistenie (ručné) na dennej báze pomocou roztokov na to určených.

 

Kontaktné šošovky na plánovanú výmenu

Do tejto skupiny sa zaraďujú kontaktné šošovky vyrobené na dobu užívania – 2 týždne, 1 mesiac, 3 mesiace a 6 mesiacov podľa toho, ako to vyhovuje ich nositeľovi. Kontaktné šošovky tohto typu sú určené na denné nosenie, ale pred spaním ich treba vybrať a povrchovo vyčistiť. Pri týchto šošovkách ide o akýsi kompromis pre tých, ktorí nechcú investovať do jednorazových šošoviek, ale zároveň je pre nich dôležité aj zdravotné hľadisko.

 

Rada na záver

Ak si nie ste istí, či by boli pre vás kontaktné šošovky vhodné, navštívte niektorú z našich pobočiek Fokus očná optika a poraďte sa s naším kvalifikovaným personálom.

 

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul