Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Slnečné okuliare: 4 rady ako si ich správne vybrať

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Chystáte sa kupovať si nové slnečné okuliare? Pri ich kúpe nestačí myslieť iba na to, či sa vám budú hodiť. Uvedomte si, že naozaj kvalitné slnečné okuliare by mali spĺňať aj iné parametre, ktoré sú dôležité najmä na ochranu vášho zraku. Nechcete predsa nosiť okuliare, ktoré vám budú iba na okrasu. Na čo by ste si teda pri kúpe slnečných okuliarov mali dávať pozor?
  1. Supermarket ≠ očná optika

Hoci si to mnohí ľudia neuvedomujú, je dôležité, kde si slnečné okuliare kúpite. Supermarket či obchod s oblečením nie sú očná optika. To si treba zapamätať! Áno, ceny sú v týchto obchodoch prijateľnejšie, ale v tomto prípade to bohužiaľ nestačí. Okuliare si kupujete na niekoľko rokov a sú vnímané ako zdravotná pomôcka, ktorá má ochrániť vaše oči. Treba však priznať, že všetky slnečné okuliare – odhliadnuc od toho, kde ich nakupujete – už musia spĺňať 100% ochranu pred škodlivým UV žiarením. Lenže dôležitá je aj kvalita materiálov, z ktorých sú okuliare vyrobené, či už ide o samotný rám alebo sklá. Každému je zrejmé, že za nízke ceny nemožno čakať vysokú kvalitu a je len otázka času, koľko takéto okuliare vydržia. Nakupovať slnečné okuliare v očných optikách je výhodné aj kvôli servisu a záruke, ktoré sa na ne vzťahujú. Navyše kvalifikovaní optici vám vedia poradiť a aj zodpovedať vaše doplňujúce otázky. 

  1. Výber materiálov

Pred kúpou slnečných okuliarov by ste si ich rozhodne mali aj vyskúšať. Okuliare vám totiž musia „padnúť“. Nemali by vás nikde tlačiť, a zároveň by vám nemali z tváre pri prudšom otočení hlavy skĺznuť. Aj tu je výhodnejšie nakupovať okuliare v očných optikách, kde vám očný optik dokáže upraviť okuliare tak, aby vám sedeli a nepadali z tváre. Ideálne je, aby vám zakrývali celú časť oka. Pri výbere okuliarov zohráva podstatnú úlohu aj materiál, z ktorých je vyrobený rám. Na trhu nájdete niekoľko možností a je len na vás, ktorý typ rámov vám bude najviac vyhovovať.

 

Typy rámov

  • Titánové
  • Plastové
  • Kovové
  • Nylónové

 

V lacných obchodoch môžete natrafiť aj na nekvalitné kovové rámy, ktoré môžu obsahovať nikel alebo chróm a hrozí riziko vzniku alergickej reakcie. Podľa vlastného výberu si môžete zvoliť aj sklá. Závisí od vás, či chcete mať sklenené alebo plastické sklá. Oba typy majú svoje výhody, ale aj nevýhody.

 

Sklenené sklá

  • Ich výhodou je, že sú odolnejšie voči poškriabaniu
  • Veľkým pozitívom je, že zabraňujú preniknutiu infračerveného žiarenia
  • Nevýhodou však môže byť, že sa ľahšie rozbijú a sú ťažšie

 

Plastické sklá

  • Výhodou týchto skiel je, že sú ľahšie a odolnejšie voči rozbitiu v porovnaní s prvým variantom
  • Na druhej strane sa však môžu rýchlejšie poškriabať a tieto sklá nezachytávajú infračervené žiarenie, čo sa zaraďuje medzi ich negatíva

 

  1. Svetelná priepustnosť

Tento údaj je pre vás podstatný a mali by ste sa ním riadiť aj pri kúpe slnečných okuliarov. Naznačí vám totiž, koľko viditeľného žiarenia, resp. aké množstvo slnečných lúčov dané okuliare prepustia a prenikne vám do oka. Existuje 5 kategórií.

 

Kategória 0

  • bezfarebný alebo veľmi svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 80 – 100 %)
  • Využitie: Nechránia vaše oči, môžete ich využiť iba ako módny doplnok
  • Možno taktiež využívať pri znížených viditeľných podmienkach (večer, dážď a pod.)

 

Kategória 1

  • svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 43 – 80 %)
  • Využitie: tieto okuliare sú vhodné na nosenie do mesta pri slabších svetelných podmienkach, keď nie je intenzita slnečného žiarenia vysoká

 

Kategória 2

  • stredne tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 18 – 43 %)
  • Využitie: okuliare s týmto označením sú ideálne na každodenné nosenie, keď ste vystavení priamemu slnečnému žiareniu

 

Kategória 3

  • tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 8 – 18 %)
  • Využitie: okuliare tejto kategórie môžete využívať na bežné nosenie, ale sú vhodné aj na nosenie k vode

 

Kategória 4

  • veľmi tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 3 – 8 %)
  • takéto okuliare poskytujú silnú ochranu vášmu zraku, môžete si ich vziať k moru alebo do hôr, kde je intenzita slnečných lúčov vysoká
  • okuliare s týmto označením však skresľujú vnímanie farieb, a preto sa neodporúčajú na šoférovanie

 

  1. Nezabudnite na farbu skiel

Farbu slnečných skiel by ste si rozhodne nemali vyberať podľa vášho outfitu, ale podľa svetelných podmienok a situácií, v ktorých ich budete nosiť. Vhodnosť tej – ktorej farby závisí od rôznych okolností a treba si uvedomiť, že niektoré farby nie sú vhodné na každú príležitosť

 

Sivé a hnedé sklá

Okuliare s takýmito sklami by mali využívať najmä vodiči, pretože neskresľujú základné farby. Pre bezpečnú jazdu za volantom počas jasných svetelných podmienok zvoľte okuliare s polarizačným efektom, ktoré zabraňujú oslneniu.

 

Zelené sklá

Slnečné okuliare so zelenými sklami využijete kedykoľvek v akýchkoľvek svetelných podmienkach. Sú univerzálne a spolu so sivými a hnedými sklami zabraňujú skresľovaniu.

 

 

Žlté a oranžové sklá

Tieto okuliare využijú najmä milovníci športových aktivít, pre ktorých je tento typ okuliarov ideálny. Sú však vhodné aj pre ľudí, ktorí sa ocitnú v zhoršených svetelných podmienkach, napr. v hmle.

 

Modré sklá

Ak ste krátkozrakí alebo sa chystáte sadnúť za volant, týmto okuliarom sa radšej vyhnite. Nosením okuliarov s touto farebnosťou skiel totiž klesá intenzita vnímania červenej a zelenej farby a tiež znižujú kontrast.

 

Sklá s inými farbami

Sklá s inými farbami nijako výraznejšie neovplyvňujú kvalitu vášho videnia.

 

Na záver:

Ak ste si naše rady prečítali, tak navštívte niektorú zo 66 pobočiek Fokus očnej optiky, kde na vás čaká široký sortiment značkových slnečných, ale aj dioptrických okuliarov. Kvalitu a štýlový dizajn okuliarov nájdete v našich optikách po celom Slovensku.

Medzi naše top značky patrí OAKLEY, DOLCE & GABBANA, POLAROID, RAY BAN, EMPORIO ARMANI, ARNETTE, BENETTON, BOSS ORANGE, BVLGARI, CARRERA, COCO SONG, DIESEL, DIOR, DKNY, GIORGO ARMANI, FOSSIL, FENDI, GIVENCHY, HUGO, BOSS, H.I.S., JIMMY CHOO, MARC JACOBS, MAX & CO, MAX MARA, MICHAEL KORS, MIU MIU, MOSCHINO, PERSOL, PIERRE CARDIN, PRADA, RALPH LAUREN, TOMMY HILFIGER, VALENTINO, VERSACE, VOGUE. Budeme sa na vás tešiť!

 

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul