Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Slnečné okuliare pre deti: zbytočnosť alebo nevyhnutnosť?

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Túto otázku si kladie mnoho rodičov, ktorí váhajú, či deťom zaobstarať slnečné okuliare alebo im postačí šiltovka. Slnečné okuliare pre deti však nie sú len obyčajným výstrelkom, ale pomôcka, ktorá má ochrániť detský zrak pred ostrými slnečnými lúčmi. Bez nich môžu byť vaše deti vystavené vážnym zdravotným rizikám.

Detský zrak je citlivý

Rodičia by mali myslieť na to, že detský zrak je na UV žiarenie oveľa citlivejší ako zrak dospelých ľudí, čo môže viesť nielen k popáleniu kože, ale najmä k zápalu rohovky alebo spojiviek. Ak tieto nepríjemnosti nastanú, dieťa sa môže sťažovať na ostrú bolesť očí,  či slzenie, prípadne nie je schopné ani otvoriť oči. Čo robiť v takejto situácií? Mali by ste vyhľadať očného lekára, ktorý zhodnotí vážnosť stavu vášho dieťatka a nasadí mu vhodnú liečbu.

Slnečné okuliare pre deti: zbytočnosť alebo nevyhnutnosť? Fokus očná optika

Prvé slnečné okuliare

Kedy je ten vhodný čas kúpiť vašej ratolesti prvé slnečné okuliare? V prvom rade je dôležité poznamenať, že malé deti by vôbec nemali byť vystavené priamemu slnku. Ak ste s vaším drobcom vonku snažte sa pohybovať na miestach, kde je tieň. Dieťatko by malo mať na hlave vždy šiltovku alebo klobúčik, ktorý ho chráni pred slnkom a jeho priamym žiarením. Slnečné okuliare môžu začať nosiť deti mladšie ako tri roky. Závisí to najmä od samotného dieťaťa, za aký čas si na nosenie okuliarov zvykne. Na trhu je v dnešnej dobe široký sortiment detských slnečných okuliarov, ktoré sú prispôsobené tak, aby vášmu drobcovi nespadli alebo si ich z tváre nestrhol. Pre najmenšie deti sa odporúčajú okuliare s gumičkou alebo s tzv. strunkovými obrubami, ktoré zabraňujú skĺznutiu z nosa.

 

Ako vybrať správne detské slnečné okuliare?

Mali by ste si uvedomiť, že ide o zdravie vašich detí, a preto je rozhodujúce, kde slnečné okuliare kupujete. Nenechajte sa zlákať nízkou cenou v supermarketoch či v obchodoch s detským oblečením. Radšej navštívte očnú optiku, kde vám kvalifikovaný personál poradí a máte zabezpečenú záruku spolu so servisom. Slnečné okuliare pre deti by mali spĺňať aj isté štandardy, s ktorými vás oboznámi optik a dokáže vám aj odpovedať na vaše prípadné otázky. Dôležitý je aj materiál, z ktorého sú slnečné okuliare pre deti vyrobené. Ten by mal byť odolný voči nárazu či poškriabaniu. Kvalitné slnečné okuliare mávajú na vnútornej strane bočnice uvedený certifikát CE a tiež stupeň ochrany. Pre deti je vhodný stupeň ochrany 2-3. Pred ich kúpou sa uistite, že vašim deťom sedia a pokojne ich nechajte vybrať si tie, ktoré sa im páčia najviac. Výhodou nákupu okuliarov v optike je aj možnosť úpravy okuliarov tak, aby zabezpečovali pohodlnosť pre dieťa a nestrhávalo si ich z tváre.

Slnečné okuliare pre deti: zbytočnosť alebo nevyhnutnosť? Fokus očná optika

Radšej bez slnečných okuliarov

Existujú však aj prípady, kedy by dieťa nemalo zo zdravotných dôvodov vôbec nosiť slnečné okuliare. Týka sa to najmä detí, ktoré trápi šedý zákal alebo majú problém s vrodeným zvýšeným vnútroočným tlakom. Pri nosení slnečných okuliarov totiž dochádza k rozšíreniu zreničky, ktorá blokuje odtokové cesty v oku. To znamená, že by im stúpol očný tlak. Slnečné okuliare nekupujte ani vtedy, ak sa vaše dieťa lieči na tupozrakosť.

 

Súčasť lekárničky

Ak cestujete na dovolenku, určite by ste si mali do lekárničky pribaliť aj špeciálne kvapky, ktoré majú protizápalový účinok. Ľahko sa totiž môže stať, že vaše deti budú mať po celom dni na slnku zapálené alebo podráždené oči.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul