Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Zacvičte si očnú jogu

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Trápi vás pocit unavených očí alebo máte dojem, že sa vám zrak postupne zhoršuje? Je čas si trochu „zacvičiť“ a dopriať svojim očiam strečing, ktorý nevyhnutne potrebujú. Žiadne výhovorky, zaberie vám to iba pár minút denne. Chcete predsa, aby bol váš zrak v perfektnej kondícií, rovnako ako zvyšok vášho tela.

Technologické výdobytky dnešnej doby vám síce uľahčujú vašu každodennú prácu, ale bohužiaľ majú negatívny vplyv na váš zrak. Vaše oči sú po celodennom pozeraní do počítačov, tabletov a smarfónov unavené a oslabené. Ako každý sval v tele, tak aj očné svaly potrebujú istý tréning, ktorý nielenže spomalí starnutie očí, ale taktiež oddiali nosenie dioptrických okuliarov alebo kontaktných šošoviek.

 

Zoznámte sa s očnou jogou

Očná joga vám pomôže uvoľniť napnuté očné svaly, ktoré sa stanú pravidelným cvičením pružnejšími a poddajnejšími. Vďaka týmto cvikom dochádza k obnoveniu pôvodnej dĺžky svalov, ktoré sa bez tréningu skracujú, čo vedie k deformácií očnej buľvy. Cvičením očnej jogy sa môžete vyhnúť nepríjemnostiam so zrakom, a zároveň sa znižuje riziko vzniku krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti. V prípade, že už nosíte dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky, spomínanými cvikmi zabránite pribúdaniu ďalších dioptrií. Cvičenie je vhodné aj pre ľudí, ktorí majú problémy s dvojitým videním, škúlením, tupozrakosťou, rozmazaným videním alebo trpia zvýšenou citlivosťou na svetlo.

 

Zásady správnej očnej jogy

 1. Kvôli lepšej koncentrácií začnite s cvikmi doma.
 2. Pohodlne sa usaďte, vystrite si chrbát, zavrite oči a zhlboka dýchajte. Pred cvikmi sa potrebujete najprv uvoľniť.
 3. Odporúča sa, aby ste sa cvičeniu venovali 4 – 8 minút denne. Spočiatku môžete cítiť v očiach napätie, ktoré však po pravidelnom tréningu zmizne.
 4. Ak sa cvičeniu budete poctivo venovať, prvé výsledky by sa mali dostaviť už do mesiaca. Závisí to aj od poškodenia vášho zraku.
 5. Po určitom čase stačí, ak budete cvičiť minimálne 2 až 3-krát do týždňa.

 

Ako cvičiť očnú jogu?

 

 1. Pohyby do strán

Najprv sa pozerajte, čo najviac doprava a potom rovnakým spôsobom upriamte svoj pohľad doľava. Tento cvik zopakujte 4-krát na každú stranu. Následne oči zatvorte a nechajte ich pár sekúnd oddýchnuť. Po krátkej pauze v cvičení pokračujte a tie isté pohyby znovu zopakujte 3-krát. Po týchto cvikoch sa vaše oči uvoľnia a budete vidieť viac do strán ako pred absolvovaním tréningu.

 

 1. Krúženie

Pozerajte sa pred seba a očami začnite krúžiť smerom doprava, nadol, doľava a späť. Následne zmeňte smer. Krúženie opakujte 4-krát a medzi jednotlivými cvičeniami si urobte menšiu prestávku.

 

 1. Žmurkanie

Váš pohľad upriamte na špičku nosa a žmurkajte. Potom zdvihnite ukazovák, zamerajte sa na jeho konček a znovu začnite žmurkať. Počas tréningu sa zadívajte približne 5 metrov pred seba a postupne, čo najďalej. So žmurkaním neprestávajte a pomaly sa vráťte do pozície ako na začiatku. Cvičenie opakujte 5-krát.

 

 1. Pohyb očami hore a dole

Pri tomto cvičení sa uvoľnite a nepohybujte hlavou ani obočím. Váš krk musí byť uvoľnený. Začnite tým, že očami budete pohybovať smerom nahor a snažte sa pozrieť na koreň nosa. Postupne presuňte svoj pohľad nadol. Najnižšie ako dokážete, aby ste cítili v svaloch oka napätie. Vďaka tomuto cvičeniu sa prekrvia vaše očné svaly a budete schopní pozrieť sa vyššie a nižšie než predtým. Urobte 6 opakovaní.

 

 1. Hodiny

Sadnite si do miestnosti, kde máte umiestnené veľké hodiny a sledujte sekundovú ručičku. Na každom čísle zotrvajte pohľadom jednu sekundu. Pohyby by mali byť trhavé. Tento cvik zopakujte aj v opačnom smere.

 

 1. Masáž očných svalov

Zatvorte si oči a zatnite päste. Ukazovacie prsty si priložte na očné buľvy a 3-krát si ich pomasírujte. Vaše päste následne umiestnite na spánky a s kĺbom ukazováka ich masírujte. Potom si päsťami pretrite aj oči. Tento cvik opakujte 3-krát.

 

 

Klady očnej jogy

Očná joga pozitívne vplýva na zdravie vášho zraku. Okrem toho, že zmierňuje únavu a suchosť vašich očí, tak znižuje aj očné napätie. Podľa odborníkov dokonca môže zlepšiť stav u pacientov, ktorí trpia ďalekozrakosťou a krátkozrakosťou. Cviky očnej jogy by si mali osvojiť aj ženy, ktorým záleží na zachovaní si mladistvého vzhľadu. Takýto „strečing“ totiž znižuje výskyt vrások a napomáha eliminovať aj nepríjemné kruhy pod očami.

 

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul