Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Oči odhalia váš zdravotný stav

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Trápia vás začervenané alebo opuchnuté oči? Môže to byť jedným z prejavov, že vaše zdravie je ohrozené. Oči totiž signalizujú rôzne závažné aj menej závažné ochorenia. Vďaka tomu môžete včas navštíviť lekára, ktorý odhalí vaše zdravotné komplikácie.

ČERVENÉ OČI

Začervenanie očí je pomerne bežný problém a každý človek sa s ním aspoň raz v živote stretol. Tento jav môže mať viacero príčin a nemusí byť vždy predzvesťou vážneho ochorenia. Veľakrát je spôsobené únavou očí alebo ide o príznaky spojené s alergiou. V takom prípade zmizne do pár hodín, resp. dní. Lenže, čo ak tento problém pretrváva? Určite by ste mali vyhľadať lekára. Na vine môže byť zápal spojiviek, očného viečka či zápal vo vnútri oka. Červené oči však môžu odzrkadľovať aj oveľa závažnejšie zdravotné ťažkosti, napr. akútny glaukóm (zvýšenie vnútroočného tlaku) alebo dokonca aj onkologické ochorenie.

 

Oči odhalia váš zdravotný stav - Fokus očná optika

 

VYPUKLÉ OČI

Tento stav nemusí automaticky súvisieť s nejakými zdravotnými problémami, ale patrí k typickým príznakom, ktoré sprevádzajú isté druhy ochorení. Vypuklé oči môžu byť prejavom autoimunitnej choroby, tzv. Graves-Basedowovho ochorenia. Ide o chorobu, ktorá zasahuje štítnu žľazu, čo má za následok jej zvýšenú funkciu. Imunitný systém nenapadá len tkanivo štítnej žľazy, ale postihuje aj väzivo za očnou guľou a dochádza tak k jeho zväčšeniu. Vplyvom tohto zväčšenia oko vystúpi a vypúli sa. Vypúlenie očí môže spôsobiť aj rast nádorového ochorenia oka a priestoru za okom či Cushingov syndróm. Jedná sa o poruchu hormonálneho systému, ktorá je spôsobená zvýšenou koncentráciou kortizolu (steroidný hormón) v tele. Tuk v očnici sa rozrastá, čo vedie k vypúleniu očí.

 

ZAŽLTNUTÉ OČNÉ BIELKA

Zažltnuté očné bielka si väčšina ľudí spája so žltačkou, ale môžu byť za tým aj iné zdravotné komplikácie, ktoré súvisia s pečeňou. Jedná sa o zlyhávanie funkcie pečene, nádorové ochorenia pečene alebo poruchy prekrvenia a krvného obehu v pečeni.

 

KRUHY POD OČAMI

Kruhy pod očami nie sú ničím nezvyčajným a najmä ženy sa s touto chybičkou krásy bežne potýkajú. Častou príčinou ich vzniku je nedostatok spánku. Ale čo robiť, ak sa ich neviete zbaviť ani po poctivej osemhodinovej sieste? Problém je možno vo vašom jedálničku a telo sa vám takýmto spôsobom snaží niečo naznačiť. Kruhy po očami totiž môžu byť znakom intolerancie na jedlo. Vyskúšajte načas z vašej stravy vylúčiť lepok alebo kravské mlieko. Tento jav však môže signalizovať aj závažnejšie zdravotné ťažkosti spojené s ochorením štítnej žľazy či anémiou.

 

Oči odhalia váš zdravotný stav - Fokus očná optika

OPUCHNUTÉ OČNÉ VIEČKA

Existuje viacero dôvodov, prečo opúchajú očné viečka. Tým najmenej závažným je nedostatok spánku alebo alergia. Opuchnuté očné viečka môžu byť spôsobené aj dehydratáciou, a preto nezabúdajte na pravidelný prísun tekutín. Ak vám však opuch nezmizne, môže byť za tým aj nerovnováha medzi sodíkom a draslíkom. To znamená, že vo vašom tele je nadbytok sodíka. Skúste načas menej soliť vaše jedlá, prípadne jesť menej spracovaných potravín, v ktorých sa sodík vo väčšom množstve nachádza. Opuch viečka však spôsobuje aj očná infekcia, zápal spojiviek alebo jačmenné zrno. Je to zápalové ochorenie, ktoré vypukne v dôsledku upchatia mazovej či potnej žľazy v oblasti viečka. Bohužiaľ, za opuchmi viečok sa môžu ukrývať aj vážnejšie zdravotné problémy, ktoré súvisia s ochorením obličiek.

 

CHRÁŇTE SI SVOJ ZRAK

Je dôležité, aby ste nezabúdali ani na zdravie vašich očí. Dbajte na prevenciu a aspoň raz za dva roky vyhľadajte očného lekára, prípadne navštívte Fokus očnú optiku, kde vám kvalifikovaný personál zmeria vás zrak. Pri výbere dioptrických okuliarov sa nenechajte zlákať ich lacnejším variantmi v supermarketoch. Rovnaké pravidlo platí aj pri slnečných okuliaroch, ktoré by mali spĺňať požadovaný stupeň ochrany. Nepodceňujte ochranu vášho zraku.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul