ČERVENÉ OČI
Začervenanie očí je pomerne bežný problém a každý človek sa s ním aspoň raz v živote stretol. Tento jav môže mať viacero príčin a nemusí byť vždy predzvesťou vážneho ochorenia. Veľakrát je spôsobené únavou očí alebo ide o príznaky spojené s alergiou. V takom prípade zmizne do pár hodín, resp. dní. Lenže, čo ak tento problém pretrváva? Určite by ste mali vyhľadať lekára. Na vine môže byť zápal spojiviek, očného viečka či zápal vo vnútri oka. Červené oči však môžu odzrkadľovať aj oveľa závažnejšie zdravotné ťažkosti, napr. akútny glaukóm (zvýšenie vnútroočného tlaku) alebo dokonca aj onkologické ochorenie.
VYPUKLÉ OČI
Tento stav nemusí automaticky súvisieť s nejakými zdravotnými problémami, ale patrí k typickým príznakom, ktoré sprevádzajú isté druhy ochorení. Vypuklé oči môžu byť prejavom autoimunitnej choroby, tzv. Graves-Basedowovho ochorenia. Ide o chorobu, ktorá zasahuje štítnu žľazu, čo má za následok jej zvýšenú funkciu. Imunitný systém nenapadá len tkanivo štítnej žľazy, ale postihuje aj väzivo za očnou guľou a dochádza tak k jeho zväčšeniu. Vplyvom tohto zväčšenia oko vystúpi a vypúli sa. Vypúlenie očí môže spôsobiť aj rast nádorového ochorenia oka a priestoru za okom či Cushingov syndróm. Jedná sa o poruchu hormonálneho systému, ktorá je spôsobená zvýšenou koncentráciou kortizolu (steroidný hormón) v tele. Tuk v očnici sa rozrastá, čo vedie k vypúleniu očí.
ZAŽLTNUTÉ OČNÉ BIELKA
Zažltnuté očné bielka si väčšina ľudí spája so žltačkou, ale môžu byť za tým aj iné zdravotné komplikácie, ktoré súvisia s pečeňou. Jedná sa o zlyhávanie funkcie pečene, nádorové ochorenia pečene alebo poruchy prekrvenia a krvného obehu v pečeni.
KRUHY POD OČAMI
Kruhy pod očami nie sú ničím nezvyčajným a najmä ženy sa s touto chybičkou krásy bežne potýkajú. Častou príčinou ich vzniku je nedostatok spánku. Ale čo robiť, ak sa ich neviete zbaviť ani po poctivej osemhodinovej sieste? Problém je možno vo vašom jedálničku a telo sa vám takýmto spôsobom snaží niečo naznačiť. Kruhy po očami totiž môžu byť znakom intolerancie na jedlo. Vyskúšajte načas z vašej stravy vylúčiť lepok alebo kravské mlieko. Tento jav však môže signalizovať aj závažnejšie zdravotné ťažkosti spojené s ochorením štítnej žľazy či anémiou.
OPUCHNUTÉ OČNÉ VIEČKA
Existuje viacero dôvodov, prečo opúchajú očné viečka. Tým najmenej závažným je nedostatok spánku alebo alergia. Opuchnuté očné viečka môžu byť spôsobené aj dehydratáciou, a preto nezabúdajte na pravidelný prísun tekutín. Ak vám však opuch nezmizne, môže byť za tým aj nerovnováha medzi sodíkom a draslíkom. To znamená, že vo vašom tele je nadbytok sodíka. Skúste načas menej soliť vaše jedlá, prípadne jesť menej spracovaných potravín, v ktorých sa sodík vo väčšom množstve nachádza. Opuch viečka však spôsobuje aj očná infekcia, zápal spojiviek alebo jačmenné zrno. Je to zápalové ochorenie, ktoré vypukne v dôsledku upchatia mazovej či potnej žľazy v oblasti viečka. Bohužiaľ, za opuchmi viečok sa môžu ukrývať aj vážnejšie zdravotné problémy, ktoré súvisia s ochorením obličiek.
CHRÁŇTE SI SVOJ ZRAK
Je dôležité, aby ste nezabúdali ani na zdravie vašich očí. Dbajte na prevenciu a aspoň raz za dva roky vyhľadajte očného lekára, prípadne navštívte Fokus očnú optiku, kde vám kvalifikovaný personál zmeria vás zrak. Pri výbere dioptrických okuliarov sa nenechajte zlákať ich lacnejším variantmi v supermarketoch. Rovnaké pravidlo platí aj pri slnečných okuliaroch, ktoré by mali spĺňať požadovaný stupeň ochrany. Nepodceňujte ochranu vášho zraku.